W związku z zagrożeniem zarażenia się wirusem COVID 19 burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski już 28 lutego zamieścił pierwsze komunikaty Ministerstwa Zdrowia ostrzegające mieszkańców przed pandemią.
Natychmiast w Urzędzie Miejskim, jednostkach gminnych i szkołach pojawiły się instrukcje dotyczące utrzymania higieny ze szczególnym naciskiem na odpowiednie mycie rąk. 11 marca burmistrz wydał Komunikat w związku z decyzją Ministra Edukacji o zamknięciu szkół. W tym samym dniu pojawiła się informacja łochowskiego Ośrodka Pomocy o wsparciu m.in. w zakupach dla osób starszych i chorych. Następnego dnia po konsultacjach z Sanepidem oraz burmistrzem dyrektor Samorządowego Zakładu Gospodarki Komunalnej Krzysztof Marciniak podjął decyzję o zamknięciu łochowskiego targowiska. Głównym powodem takiej decyzji był brak możliwości dotrzymania wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, co do możliwości obsługi klientów w nowej rzeczywistości. W czwartek, 12 marca burmistrz opublikował na stronach internetowych Apel do mieszkańców i gości z prośbą o ograniczenie wyjść z domu wyłącznie do spraw pilnych oraz zwrócenia uwagi na sąsiadów, którzy ewentualnie potrzebowaliby pomocy. 13 marca specjalnie w tej sprawie starosta Powiatu Węgrowskiego Ewa Besztak zorganizowała spotkanie z wójtami i burmistrzami z udziałem przedstawicieli Sanepidu, Policji i Służby Zdrowia w celu omówienia aktualnej sytuacji. Włodarze poszczególnych gmin zostali zapoznani z procedurami, jakie obowiązują w związku z pojawieniem się ewentualnych przypadków kwarantanny i zarażenia COVID 19. W poniedziałek, 16 marca burmistrz wydał Zarządzenie w sprawie zmiany organizacji obsługi w Urzędzie Miejskim na telefoniczny i mailowy, a kontakt w sprawach pilnych tylko i wyłącznie po wcześniejszym umówieniu przez telefon. W poniedziałek, 16 marca w celach prewencyjnych decyzją burmistrza zamknięto wszystkie place zabaw na terenie gminy. W wyniku rozmów z przewodniczącym Rady Miejskiej Sławomirem Ryszawą podjęto decyzję o nie zwoływaniu zaplanowanej wcześniej na 25 marca Sesji Rady Miejskiej. Zgodnie z decyzją Ministra Edukacji od 25 marca na terenie gminy Łochów rozpoczęto zdalne nauczanie uczniów. Pierwszy dzień ze względu na zawieszanie się i przeciążenie systemów był trudny zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. W kolejnych dniach problem ten powoli się rozwiązywał. Cztery łochowskie szkoły do realizacji tego zadania używają e-dziennika, a pozostałe dwie realizują naukę za pomocą komunikatorów i telefonów. Dyrektorzy poszczególnych placówek oświatowych raportują do gminy raz w tygodniu w jakim stopniu jest realizowane zdalne nauczanie. W młodszych klasach obowiązek ten realizują głównie wychowawcy.
Gmina Łochów od samego początku aktywnie włączyła się w akcję informacyjną kierowaną do mieszkańców przez Ministerstwo Zdrowia i Wojewodę Mazowieckiego .
Zarówno w Urzędzie, jak i w terenie w formie plakatów udostępniono kontakty do Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Węgrowie /tel: 604135225/ oraz do Szpitala Zakaźnego w Siedlcach /tel: 25 6322061/.
W ten sam sposób promowana jest też ogólnopolska akcja „ZOSTAŃ w DOMU”, której celem jest maksymalne ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa. Władze miasta mieszkańców przed zagrożeniem ostrzegają również poprzez SMSy z gminnego systemu informacji. Pod kierownictwem burmistrza regularnie obraduje Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego, na którym omawiana jest aktualna sytuacja i pojawiające się problemy. Oczywiście, tak jak w całej Polsce tak i w Łochowie błyskawicznie odwołano wszystkie imprezy i wydarzenia. W zdecydowanej większości właściciele łochowskich sklepów dostosowali się do nowej sytuacji ograniczając ilość klientów, która w tym samym czasie przebywa w sklepie. Trudności w utrzymaniu dyscypliny pojawiają się w soboty, kiedy to w godzinach rannych i przedpołudniowych bardzo dużo osób wybiera się na zakupy. W okresie wiosennym problem ten jest jeszcze większy ze względu na właścicieli domków letniskowych, którzy zjeżdżają do gminy, aby korzystać z uroków doliny Liwca i Bugu.
W związku z zaistniałą sytuacją pojawiają się też lokalne inicjatywy oddolne. Niektórzy właściciele sklepów idąc tropem restauracji wprowadzili sprzedaż z dowozem po wcześniejszym złożeniu zamówienia przez telefon. Lokalne firmy krawieckie i osoby prywatne zadeklarowały uszycie jednorazowych maseczek na twarz nie tylko na potrzeby mieszkańców gminy Łochów, ale i okolicznych placówek ochrony zdrowia.
/UM Łochów/