ggg ggg ggg

Żołnierze Wyklęci

Na przełomie lutego i marca 2016 roku za sprawą Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie odbył się cykl wydarzeń mających na celu uczczenie Żołnierzy Wyklętych.

 

IMG_20160301_144658

Na 26 lutego została zaplanowana Retrospektywa VII Festiwalu Filmów Dokumentalnych NNW Gdynia 2015. Zaprezentowano filmy ukazujące sylwetki oraz historię Niezłomnych, tych, którzy nie zaakceptowali sowieckiej okupacji, za co byli oni ścigani, prześladowani, więzieni i mordowani przez władze komunistyczne. Można było zobaczyć następujące filmy: „Legenda 27 Wołyńskiej Piechoty AK” w reżyserii Marii Wiśnickiej i Andrzeja Wyrozębskiego, „W poszukiwaniu Ojczyzny” w reżyserii Jana Tompsona, „Stella” w reżyserii Macieja Pawlickiego, „Wolność i Niezawisłość. Ostatnia nadzieja” w reżyserii Sławomira Górskiego, miał miejsce również przedpremierowy pokaz najnowszego filmu Arkadiusza Gołębiewskiego „Kochankowie z Lasu”. Wcześniej zostały zorganizowane specjalne projekcje w Liceum Ogólnokształcącym i Gimnazjum Publicznym oraz warsztaty filmowe „Nagraj dziadka komórką” prowadzone przez Marię Wiśnicką i Andrzeja Wyrozębskiego. Retrospektywie towarzyszyła wystawa Małgorzaty Piórkowskiej „Żołnierze Niepodległej. Bohaterowie ziemi węgrowskiej w walkach o niepodległość 1939–1952” oraz koncert pieśni i ballad „Niepokonanej” Wojciecha Bardowskiego.
Dwa dni później, 28 lutego, dookoła Parku Miejskiego Uroczysko odbył się po raz pierwszy w Łochowie bieg lokalny „Tropem Wilczym”, współorganizowany z Fundacją Wolność i Demokracja, ze wsparciem władz miasta, gminnych jednostek OSP, Policji, Pogotowia Ratunkowego, Klubu Motocyklowego Wściekły Łoś, ZHP Dolina Liwca, wolontariuszy i miejscowych sponsorów. Po zakończeniu biegu został odsłonięty mural o Żołnierzach Wyklętych, zaprojektowany i wykonany przez Klaudiusza Maselewskiego i Marcina Skórę. Zwycięzcom biegu, oprócz nagród, wręczono małe popiersia por. Hieronima Piotrowskiego „Jura” autorstwa Tomasza Gorzkowskiego. Po uroczystościach zaś uczestnicy mogli zjeść grochówkę przygotowaną przez pracowników Szkoły Podstawowej nr 1 w Łochowie.
Główne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Łochowie odbyły się 1 marca o godzinie 14.00 przy pomniku por. Hieronima Piotrowskiego „Jura” na ulicy Armii Krajowej. Pomimo niepogody przybyli licznie zaproszeni goście, m.in. Wicemarszałek Senatu RP Pani Maria Koc, burmistrz Łochowa pan Robert Gołaszewski, ksiądz prałat Tadeusz Osiński oraz wiele pocztów sztandarowych. Po odczytaniu listów Prezydenta RP Andrzeja Dudy, wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery oraz przemowach uczestników nastąpiło złożenie wiązanek i wieńców pod pomnikiem lokalnego Bohatera. O godzinie 17.oo w Kościele Parafialnym w Jerzyskach odprawiona została Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych, złożono również kwiaty na symbolicznej mogile por. Piotrowskiego we wsi Brzuza, gdzie został on pojmany 1947 roku, następnie więziony i zabity w katowni UB w Węgrowie. Miejsce jego pochówku do dziś pozostaje nieznane.
Cykl wydarzeń poświęconych Żołnierzom Wyklętym w Łochowie objęty został patronatem narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz patronatem honorowym wicemarszałek Senatu Marii Koc, wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery, starosty Węgrowskiego Krzysztofa Fedorczyka, Burmistrza Łochowa Roberta Gołaszewskiego i Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Warszawa Wschód.

1 880 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Cześć i Chwała Bohaterom! Kobyłka Pamięta!!!

Tegoroczne uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kobyłce, miały wyjątkowo wysoką rangę i niespotykany do tej pory...

Zamknij