Pod takim hasłem, w minioną niedzielę, 11 maja w Kołakowie w obecności licznie zgromadzonych mieszkańców i gości odbyła się niezwykła uroczystość upamiętniająca zakończony sukcesem zrzut żołnierzy Cichociemnych na placówkę odbiorczą „IMBRYK”.
Trzeba powiedzieć, że tak wspaniale przygotowanych obchodów patriotycznych jeszcze w gminie Dąbrówka nie było. Trudno zatem nie zgodzić się ze twierdzeniem wielu gości, określających tegoroczne uroczystości w Kołakowie mianem trzeciego, po obchodach Cudu nad Wisłą w Radzyminie i Ossowie, największego święta w powiecie wołomińskim.
Niedzielna uroczystość miała na celu upamiętnienie 70. rocznicy udanego zrzutu Cichociemnych (Wydarzenie to odbyło się w nocy z 9 na 10 kwietnia 1944 r. Skakało czterech Cichociemnych (ppor. Stefan Bałuk „Starba”,kpt. Benon Łastowski „Łobuz”, mjr Tadeusz Runge „Osa”, kpr. Henryk Waniek „Pływak”), dokonano również zrzutu broni, którą odbierali okoliczni mieszkańcy m.in. Jan Marcinkiewicz i Polikarp Dziążak z Trojan, Marian Zadróżny z Dąbrówki, Stanisław Skóra z Łosia, Józef Pergół, Kazimierz Pakuła i Czesław Pakuła z Małopola).
Swoją obecnością zaszczycili ją licznie przybyli mieszkańcy gminy i powiatu, a także goście, wśród których znaleźli się m.in.: Europoseł Paweł Kowal, żołnierze AK por. Jan Wojciechowski PS. „Mały”, Mieczysław Chojnacji PS. „Młodzik”, minister Bożena Żelazowska – yastępca Kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, płk Józef Miałkowski reprezentujący Wojskowy Instytut Wydawniczy, Mirosław Widlicki – członek Zarządu ŚZŻAK, starosta wołomiński Piotr Uściński, przewodniczący Rady Powiatu Paweł Solis, burmistrz Radzymina Zbigniew Piotrowski, burmistrz Kobyłki Robert Roguski, wójt Klembowa Kazimierz Rakowski, wójt Jadowa Dariusz Kokoszka, wójt Strachówki Piotr Orzechowski, przewodnicząca Rady Gminy w Dąbrówce Agnieszka Gryglas wraz z radnymi, Edward Trojanowski prezes LGD „Zalewu Zegrzyńskiego”, Jan Wnuk – prezes Towarzystwa Przyjaciół Radzymina i Koła Obwodu „Rajski Ptak” AK oraz Tadeusz Sasin – prezes Społecznego Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej. Obecne były również rodziny żołnierzy Armii Krajowej z placówki nr 6 w Dąbrówce.
Niedzielne obchody zainaugurowane zostały rozegraniem gry terenowej, w której udział wzięło dwanaście szkół z terenu powiatu wołomińskiego.
Główną część uroczystości stanowiła polowa Msza Święta w intencji walczących i poległych w obronie Ojczyzny w oprawie Orkiestry Wojska Polskiego, którą koncelebrowali: ks. płk. Kazimierz Krużel , dziekan radzymiński ks. prał. Stanisław Kuć oraz ks. Józef Mackiewicz. Po zakończeniu nabożeństwa nastąpiła ceremonia wręczenia nagród uczestnikom gry terenowej oraz niespodzianka – wspólne zdjęcie uczestników obchodów z rozpostartą, ogromną biało czerwoną flagą, które wykonano z podnośnika.
Oficjalną część uroczystości zakończył apel pamięci pod Kołakowskim pomnikiem Chwały Oręża Polskiego, w asyście licznych pocztów sztandarowych szkół, organizacji i jednostek OSP, na czele ze sztandarem Armii Krajowej radzymińskiego obwodu „Rajski Ptak – Burak”. Zgromadzonych gości powitał wójt gminy Dąbrówka Tadeusz Bulik, a okolicznościowe wystąpienia wygłosili m.in. europoseł Paweł Kowal, minister Bożena Żelazowska, starosta Piotr Uściński i przewodniczący Rady Powiatu Paweł Solis. Dla uczczenia bohaterów wydarzeń sprzed 70. lat salwę honorową oddała Kompania Wojska Polskiego z Wesołej.
Niestety, nie doszła do skutku najbardziej oczekiwana przez wszystkich zgromadzonych atrakcja, czyli rekonstrukcja lądowania Cichociemnych. (Spadochroniarze byli gotowi, niestety samolot, z którego mieli skoczyć nie otrzymał pozwolenia na start z lotniska w Lublinie). Niemniej, zgromadzeni i tak nie mogli narzekać na nudę, bowiem obchodom towarzyszył piknik militarny, wystawa zabytkowej broni i pojazdów wojskowych a także ciekawa, leśna wystawa prezentująca biogramy żołnierzy Armii Krajowej z terenu obecnej gminy Dąbrówka.
(Mamy nadzieję, że wspaniałe uroczystości w Kołakowie na stałe wpiszą się do kalendarza świąt patriotycznych w powiecie wołomińskim).
/Rafał S. Lewandowski/
Pierwsze miejsce w grze terenowej wywalczyli uczniowie „Stalowej Jedynki” z Radzymina!!!
„…Cichociemnych pamiętamy,
wierności Polsce dochowamy…”
(fragment piosenki plutonu wydzielonego „Wicz”)
Miniona niedziela, 11 maja zapisze się w kronice Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłk. pil. M. Pisarka w Radzyminie w sposób szczególny. Reprezentanci szkoły, aktywni uczestnicy Koła Historycznego „Wiarus” zwyciężyli w niezwykłej grze terenowej „ Żołnierze Niezłomni, Kołaków 1944. Pamiętamy”. Gra stanowiła wstęp do obchodów 70. rocznicy dokonanego w nocy z 9 na 10 kwietnia 1944 roku zrzutu skoczków i sprzętu na placówkę odbioru Armii Krajowej „Imbryk” w ramach operacji lotniczej „Weller 2”.
Punktualnie o godzinie 10.30 na boisku Zespołu Szkół w Józefowie rozpoczęła się gra terenowa, na którą czekaliśmy z utęsknieniem ale i obawami, czy damy radę. Po otrzymaniu pamiątkowych koszulek, żółtych chust identyfikujących grupę i przydzieleniu tajemniczego opiekuna w wojskowym mundurze, który postanowił nie ujawniać swojego imienia, (w tym miejscu serdecznie dziękujemy za wspólnie przebytą trasę i okazaną nam życzliwość), Oliwia wylosowała nazwę grupy i numer startowy. Naszą nazwą został pseudonim żołnierza Armii Krajowej „Wicz” (por. Leona Wiśniewskiego, w czasie okupacji nauczyciela tajnych kompletów w Karolewie i dowódcy placówki AK Małopole).
Jak przystało na Cichociemnych preludium gry stanowiło szkolenie i przygotowanie do wykonania zadania. Szkolenie okazało się bardzo intensywne. Najpierw pokonaliśmy cztery pełne okrążenia boiska szkolnego. (Biegliśmy razem z gimnazjalistami i za wszelką cenę postanowiliśmy dotrzymać im kroku i już na początku pokazać, że należy się z nami liczyć). Potem były pompki, na tratwie pokonywaliśmy boisko i znów pompki i przysiady. Pot gęsto zalewał nam oczy. A tu pada rozkaz wymarszu na trasę. Rozpoczynamy ja od analizy mapy, na której zaznaczona jest nasza trasa i punkty kontrolne, które musimy odnaleźć. Nim się spostrzegliśmy, już dotarliśmy do pierwszego punktu kontrolnego i pierwszych zadań sprawnościowych, typowych dla wojskowego treningu. Na rozgrzewkę zaaplikowano nam bieg przez ułożone na ziemi opony i czołganie, następnie z zawiązanymi oczami przez wertepy przenosiliśmy olbrzymią kłodę. Krótkie, precyzyjne rozkazy Konrada pozwoliły nam ukończyć konkurencję w rekordowym czasie i ,co najważniejsze z maksymalną ilością punktów. Szybka zbiórka i pokonujemy kolejne odcinki trasy. Wykonujemy idealnie zadanie na rozciągniętej między drzewami linie i odpowiadamy na pytania o II wojnie światowej, rzucamy granatami, sprawdzamy trasę z odczytami kompasu i znów odpowiadamy na pytania. Na podstawie tropów rozpoznajemy zwierzęta. Krótka narada przed odpowiedzią na kolejne pytania z historii i idziemy dalej. Po pokonaniu kilkudziesięciu metrów zatrzymujemy się, coś się nie zgadza, pomyliliśmy trasę! Nasz błąd. Biegnąc staramy się odnaleźć właściwą ścieżkę. Udało się. Idziemy dalej . Kolejne pytania, dobrze wykonane strzelanie z łuku i wiatrówki i koniec, trasa pokonana. Zadanie wykonane. Z ułożoną podczas marszu i skrycie ćwiczoną piosenką na ustach podążamy do położonej w lesie partyzanckiej bazy.
„Nasza grupa jest morowa, Zawsze dotrzymuje słowa. Jak lotnicy, Cichociemni będziemy Ojczyźnie zawsze wierni” – nasz śpiew głośnym echem odbija się od ściany lasu. Jak nam poszło zastanawiamy się wszyscy, choć nikt nie śmie o to zapytać. Dopiero podczas ogłoszenia wyników dociera do nas, że w tej grze zajęliśmy pierwsze miejsce w kategorii „szkoła podstawowa”! Radość ogromna, nagrody ekstra (otrzymaliśmy tablety). Wobec powyższego meldujemy: Panie pułkowniku, nasz patronie! Zadanie wykonane, cichociemni odebrani, zasobniki odnalezione. Powracamy do bazy bez strat własnych!
/Oddział wydzielony Armii Krajowej „Wicz”: Piotr Klos, Julia Masłowska, Szymon Mikołajewski, Oliwia Pachulska, Konrad Palesa, Paweł Wardak. Opiekun p. Grzegorz Jeleń/
WYNIKI GRY TERENOWEJ „ŻOŁNIERZE NIEZŁOMNI, KOŁAKÓW 1944. PAMIĘTAMY”:
W kategorii: drużyna szkoły podstawowej:
I miejsce – Oddział „Wicz”- Szkoła Podstawowa Nr 1 ppłk pil. Mariana Pisarka w Radzyminie;
II miejsce – Oddział „Jastrzębiec”- Publiczna Szkoła Podstawowa im. Adeli Goszczyńskiej we Wszeborach;
III miejsce – Oddział „Imbryk”- Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Guzowatce;
IV miejsce – Oddział „Trop”- Szkoła Podstawowa im. C.K. Norwida w Dąbrówce;
V miejsce – Oddział „Zator”- Publiczna Szkoła Podstawowa im. Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Józefowie;
VI miejsce – Oddział „Łobuz” Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Marszałka J. Piłsudskiego w Wołominie.
W kategorii: drużyna gimnazjum:
I miejsce – Oddział „Pływak”- Gimnazjum im. St. Kard. Wyszyńskiego w Zielonce;
II miejsce – Oddział „Osa”- Publiczne Gimnazjum im. T. Kościuszki w Dąbrówce;
III miejsce – Oddział „Weller 2”- Gimnazjum im. Anieli Janusz ps. Jagoda w Starych Załubicach;
IV miejsce – Oddział „Starba”- Hufiec ZHP im. Cichociemnych 25 ŚDH „Czerwone Berety” im. gen. Mariusza Zaruskiego (uczniowie Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Tłuszczu);
V miejsce – Oddział „Parasol”- Gimnazjum nr 4 w Wołominie (Zespół Szkół nr 4 im. Marynarki Wojennej RP);
VI miejsce – Oddział „Burza”- Publiczne Gimnazjum im. Ignacego Skorupki w Józefowie.