Zielono nam, czyli wiosna i żołnierze w Wyszkowie (27.03.2012)
„II wiosenne spotkanie z wojskiem” odbyło się podobnie jak w rok wcześniej w obszernej hali Wyszkowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji i w środku tygodnia, czyli 21 marca z uwagi na możliwość udziału w prezentacji młodzieży wyszkowskich szkół. Termin chyba też nie był wybrany przypadkowo – Dzień Wagarowicza. Młodzież chętnie wzięła udział w proponowanych przez wojsko atrakcjach.
Organizatorami II Wiosennych Spotkań z Wojskiem była Gmina Wyszków oraz Wojskowa Komenda Uzupełnień w Wyszkowie. Cały dzień od godz. 9.00, kiedy to przybywały grupy zorganizowane, aż po wieczór i kończący spotkanie występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, oferował mnóstwo atrakcji. W Sali WOSiR-u rozłożyły się 22 stoiska, m.in.: 1 Pomorska Brygada Logistyczna, 23 Baza Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim, Specjalny Oddział ŻW w Mińsku Mazowieckim, 22 Wojskowy Ośrodek Kartograficzny, Centrum Szkolenia, Łączności i Informatyki w Zegrzu, Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie, 1 Baza Lotnictwa Transportowego w Warszawie, 2 Ośrodek Radioelektroniczny w Przasnyszu, 2 Rejonowa Baza Logistyczna Skład Komorowo, 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana im. Zawiszy Czarnego, Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie, Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych im. generała Tadeusza Kościuszki z Wrocławia, Akademia Obrony Narodowej w Warszawie, Grupa Rekonstrukcyjna Stowarzyszenia 79 Pułku Piechoty, Wojskowy Oddział Gospodarczy, WKU w Wyszkowie, Wojewódzki Sztab Wojskowy w Warszawie, Sztab Generalny Wojska Polskiego.
Na każdym stoisku na chętnych czekały materiały promocyjne, drobne upominki, gadżety: smycze, długopisy, cukierki, itp. Niektóre z instytucji przygotowały projekcje multimedialne. Tłoczno było przy eksponatach broni i wyposażenia tych starszych z II wojny światowej, czy nowszych, współczesnych kombinezonów i broni maszynowej.
Podczas części oficjalnej, po powitaniu gości przez burmistrza Wyszkowa, Grzegorza Nowosielskiego oraz komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień, płk Leszka Wieczorka, odbyła się uroczystość wręczenia wysokich odznaczeń. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o nadaniu Gwiazdy Afganistanu oraz o nadaniu Gwiazdy Iraku, za nienaganną służbę w polskich kontyngentach wojskowych poza granicami państwa, Gwiazdą Afganistanu odznaczony został kpt. Rajmund Jaworski, Gwiazdą Iraku: Jolanta Puławska i Daniel Zadroga. Odznaczenia wręczył przedstawiciel Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Warszawie, płk Gwidon Karolak. Natomiast prawo noszenia Odznaki Pamiątkowej Wyszkowskiej Komendy Uzupełnień w Wyszkowie za szczególne zasługi dla WKU otrzymał płk Roman Ćwikliński.
Burmistrz oraz komendant WKU podziękowali wszystkim wystawcom, osobom, które włączyły się w organizację spotkania. Przedstawiciele poszczególnych grup otrzymali pamiątkowe tabliczki grawerowane. Niezwykłe zainteresowanie wzbudziły ustawione na zewnątrz samochody bojowe taki jak: Kołowy Transporter Opancerzony „Rosomak”, czy Skorpion. Każdy chętny mógł zapoznać się z jego wnętrzem, ponadto grupa szczęśliwców miała okazję objechać „Rosomakiem” Wyszków. Dużym powodzeniem oglądających cieszył się również sprzęt radiotelegraficzny, wozy transportowe, ale prawdziwym hitem była możliwość strzelania z pistoletu maszynowego (oczywiście pozorowanego). Jak się okazało najmniejsze maluchy z przedszkoli, a najbardziej podekscytowane te z Przedszkola nr 9, trafiły ku swojemu najwyższemu zachwytowi na fotel obrotowy stanowiska strzelniczego. Wszyscy zwiedzający pod opieką żołnierzy oglądali i mogli dotknąć wszystko to, co znajdowało się we wnętrzu wozów bojowych. Zapewne było to niezapomniane przeżycie. Jak przystało na imprezę wojskową, nie obyło się bez wojskowej grochówki. Dużym powodzeniem cieszył się również świeży wojskowy chleb, wypiekany na bieżąco podczas imprezy. Wielu widzów z ciekawością śledziło także pokaz wojskowej grupy rekonstrukcyjnej. Podczas popołudniowej części spotkania z wojskiem w hali WOSiR wystąpił Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego w programie „Z mundurem, z humorem” (Wycieczki wsteczne – żartobliwe, nobliwe i… niezbyt wszeteczne 1914-1939). Widownia oklaskami i na stojąco nagrodziła występ zespołu, natomiast zastępca burmistrza, Adam Mróz podziękował dyrektorowi RZAWP, Adamowi Martinowi za możliwość goszczenia w Wyszkowie tak znamienitego zespołu. Przedstawienie lekkie, wodewilowe i bardzo sprawnie opowiadające w sposób żartobliwy o wojsku, niezwykle się podobało. Śpiewane i tańczone „obrazki” sięgały do okresu międzywojennego, a dodatkowo przeplatane zostały fragmentami opracowań o zasadach postępowania i regulaminie obowiązujących ówczesnych wojskowych. Nie stroniły również od scenek obyczajowych. Wykonawcy i orkiestra wojskowa zasługują na najwyższe uznanie.
/J.Cz./