Zawsze wierni barwom i symbolom narodowym… (15.11.2011)
Centralne elementy obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Radzyminie stanowiły zgodnie z tradycją tego miasta: Msza Święta w intencji Ojczyzny oraz uroczysty przemarsz ulicami pod pomnik Tadeusza Kościuszki, pod którym złożono wieńce i odśpiewano Hymn Państwowy.
W Radzyminie główne obchody 93. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości odbyły się 11 listopada w godzinach południowych. Tegorocznemu nabożeństwu w wypełnionej wiernymi Kolegiacie przewodniczył biskup nominat JE Marek Solarczyk. W obecności pocztów sztandarowych szkół i instytucji, służby papieskiej Totus Tuus, Kompanii Honorowej jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z Radzymina, Załubic, Zawad, Mokrego i Rudy oraz w oprawie Radzymińskiej Orkiestry Dętej mieszkańcy Miasta Cudu nad Wisłą podziękowali Bogu za wolną Ojczyznę, jednocześnie modląc się za jej pomyślność w przyszłości. (Szczególnie wymownym akcentem tego dziękczynienia, stało się premierowe wykonanie ,,Radzymińskiej Patriotycznej Litanii”, ułożonej przez panią Hannę Grzegorek).
Na podkreślenie zasługuje fakt, iż w uroczystej Mszy Świętej, obok włodarzy i rajców Radzymina uczestniczyli również: starosta wołomiński Piotr Uściński oraz trzej posłowie: Janusz Piechociński (PSL), Jacek Sasin i Mariusz Błaszczak (PiS).
Trzeba przyznać, że obecność parlamentarzystów i gospodarza powiatu nie tylko wzbogaciła rangę radzymińskiego święta, ale też spotkała się z pełnym uznaniem mieszkańców.
Obok polityków, duże zainteresowanie wśród zgromadzonych wzbudziła obecność konnego oddziału ułanów ze Stowarzyszenia Miłośników Miasta Radzymin i Bitwy Warszawskiej 1920r., którzy na czas nabożeństwa zaciągnęli wartę przed świątynią, a następnie wzięli udział w uroczystym przemarszu ulicami miasta.
Obchody pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki rozpoczęły się od odegrania Hymnu Państwowego. Następnie okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Zbigniew Piotrowski. – Ojczyzna rozpoczyna się w domu rodzinnym. W Radzyminie bardzo łatwo przychodzi nam celebrowanie uroczystości patriotycznych, bo każdego roku w uroczystościach tych uczestniczą nasze dzieci i nasza młodzież szkolna.
Dziękuję dyrektorom szkół, młodzieży, że są dzisiaj z pocztami sztandarowymi. Ze swoim godłem i ze swoim totemem. Proszę zwrócić uwagę, że na wszystkich sztandarach jest godło państwowe, nie ma żadnych hieroglifów bowiem godło nie podlega modyfikacjom i sztuce artystycznej. W Radzyminie jesteśmy zawsze wierni Konstytucji, a tam jest zapisane co to jest hymn, godło i barwy narodowe – mówił burmistrz nawiązując do głośnej w ostatnich dniach sprawy zniknięcia godła ze strojów piłkarskiej reprezentacji Polski. Tradycyjnie też, na zakończenie swojego wystąpienia gospodarz Miasta Cudu nad Wisłą złożył mieszkańcom i gościom świąteczne życzenia: – Na ten szczególnie słoneczny dzień, pragnę złożyć najlepsze podziękowanie moim rodakom, którzy piszą kolejny tom Wielkich Dni Radzymina. Wszystkim Wam pragnę złożyć życzenia: Szczęść Boże, Polsko!
Uroczystości na radzymińskim rynku zakończył krótki koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu orkiestry, po czym oficjalne delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki.
/Rafał S. Lewandowski
foto: GóralStudio/