24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Hołd i pamięć oddano także mieszkańcom zamordowanym za pomoc Żydom z powiatu ostrowskiego.
Pamięć o Polakach, którzy podczas okupacji zostali zamordowani przez niemieckie władze za udzielenie pomocy Żydom jest pielęgnowana dzięki programowi „Zawołani po imieniu”. Pomoc potrzebującym przybierała w tamtych czasach różne formy: od podarowania żywności, przez udostępnienie noclegu na jedną noc, po wielomiesięczne ukrywanie we własnym domu. Niemieckie władze okupacyjne zakazywały jakiegokolwiek wsparcia. Za złamanie zakazu groziła kara śmierci. W programie „Zawołani po imieniu” skoncentrowano się na tych, którzy zginęli niosąc pomoc, pamiętając również o cierpieniu rodzin pomordowanych oraz o tragedii Żydów, którzy w zdecydowanej większości przypadków ginęli razem z osobami, które ich ratowały.
Na terenie powiatu ostrowskiego w ramach programu „Zawołani po imieniu” zostało upamiętnionych sześć osób, które zginęły z rąk oprawców, za pomoc społeczności żydowskiej.
W dniu 24 marca 2022 r. władze Powiatu Ostrowskiego na czele ze starostą ostrowskim Zbigniewem Chrupkiem oraz z przedstawicielami lokalnych władz samorządowych złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod pomnikami bohaterów tamtych czasów w miejscowościach: Treblinka, Nur, Skłody – Piotrowice i Ostrów Mazowiecka.
Ponadto w Szkole Podstawowej nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej odbył się panel edukacyjny, podczas którego opowiedziano historię Polaków ratujących Żydów w Ostrowi Mazowieckiej i okolicach.
/Info Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej/