Z mundurem, z humorem… w Dzierżeninie (16.10.2012)
„Rozrywka rzecz znana, ma działać jak granat” – wyśpiewali w finale koncertu wykonawcy Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego podczas piątkowego widowiska w Dzierżeninie. I tak też koncert podziałał na licznie zgromadzoną publiczność rozbawiając niejednokrotnie do łez.
Niecodzienny koncert w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego mieszkańcy powiatu oraz zaproszeni goście mogli wysłuchać i obejrzeć w miniony piątek w auli Publicznego Gimnazjum w Dzierżeninie. Koncert był również nieoficjalnie, swoistego rodzaju prezentem dla wszystkich pedagogów z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Widowisko muzyczne „Z mundurem, z humorem…” w reżyserii i choreografii Jacka Tomaszewskiego zgromadziło liczną publiczność. Wycieczka wstecz prezentująca dawne tradycje wojska polskiego sięga okresu międzywojennego.
Śpiewem i tańcem z zabarwieniem żartobliwym wykonawcy przenieśli nas w momenty z życia żołnierskiego wzięte z publikacji tamtego okresu. Historyczno – obyczajowe sceny powstały na podstawie materiałów zaczerpniętych z utworów m.in. poety i kompozytora Adama Kowalskiego, kolekcjonera legunowo-ułańskich cymeliów Bogusława Szula, oraz z opracowań traktujących o zasadach postępowania i regulaminach, obowiązujących wówczas w Wojsku Polskim.
Blisko dwugodzinne widowisko zachwyciło. Wójt gminy Pokrzywnica Adam Rachuba w podziękowaniu za koncert, który był bezpłatny dla publiczności, ofiarował kosz kwiatów na ręce Adama Martina – Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
Przy okazji koncert był okazją do promocji Narodowych Sił Rezerwowych oraz pozyskania informacji o służbie przygotowawczej przez WKU w Wyszkowie. Służyły temu specjalnie przygotowane stoiska promocyjne.
Głównym celem Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego jest kultywowanie tradycji narodowych i chwały oręża polskiego poprzez różnorodne środki wyrazu artystycznego: muzykę, taniec, śpiew oraz słowo.
Swoją działalnością Zespół od ponad 60-ciu lat ukazuje bogactwo kultury narodowej oraz innych państw. Upowszechnia ją w środowisku wojskowym i cywilnym – w kraju oraz poza jego granicami.
Zespół Wojska Polskiego odwołuje się do wielkiej tradycji narodowo-patriotycznej, która rozwijała się w duchu chrześcijaństwa. Repertuar muzyki sakralnej stanowią utwory o tematyce religijnej, począwszy od Bogurodzicy po msze i pieśni kościelne. Artyści w mundurach występują także w kościołach, biorąc udział w różnotematycznych uroczystościach narodowych i religijnych.
W przyszłym roku zespół zapowiedział kolejną wizytę w regionie z nowym programem.
Bernadeta Hamowska