W niedzielę, 13 sierpnia Cmentarz Poległych w Radzyminie odwiedziło blisko 120 motocyklistów, biorących udział w siedemnastym Rajdzie Katyńskim. Start tegorocznej edycji rajdu, w szczególny sposób wpisał się w kalendarz radzymińskich obchodów 97. rocznicy Cudu nad Wisłą.
Motocykliści zmierzający na Wschód, w tym roku pojawili się w Radzyminie po raz pierwszy pod dowództwem Katarzyny Wróblewskiej, która zastąpiła nieodżałowanej pamięci komandora rajdu ś.p. Wiktora Węgrzyna.
Uroczystego powitania blisko stu dwudziestu motocyklistów dokonali: radna sejmiku mazowieckiego Marzena Małek, burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński oraz ks. prał. Sylwester Sienkiewicz z parafii p.w. św. Jana Pawła II. Głównym organizatorem przyjęcia motocyklistów był MotoCud Radzymin.
Uczestnicy Rajdu Katyńskiego złożyli kwiaty na bratniej mogile Poległych w 1920 roku. – Po części oficjalnej nakarmiliśmy motocyklistów, aby mieli siły na przejechanie tak długiej trasy. W tym roku wystartowały trzy etapy: Rajd Katyński do Irkucka, Rajd Ponarski, który tym razem również zawita w Katyniu a następnie wróci przez Białoruś do Polski oraz tzw. krótka trasa Rajdu Katyńskiego której uczestnicy powrócą do Polski przez Ukrainę.
Natomiast najdłuższa z tras prowadzi do Irkucka i liczy prawie 20 tysięcy km, czyli 32 dni w siodle – wyjaśnia Barbara Lau z radzymińskiego MotoCudu a następnie dodaje: Dziękujemy serdecznie motocykliście, który przebył trasę Rajdu Katyńskiego – Radzyminiakowi – panu Markowi Garbulewskiemu za pierniki radzymińskie, przekazane dla motocyklistów na trasę.
Na zakończenie warto nadmienić, iż w tegorocznym Rajdzie Ponarskim nie zabrakło motocyklistów z MotoCud Radzymin. (Razem z rajdem jadą „Radzymińskie Gitary”, czyli panowie: Robert Klos i Roman Gryglewicz). Lewa w górę!
/B.L.; R.L./
Medalowa Gala – „Gloria Artis” dla Beaty Wardak
„Melodie południowych winnic” – pod takim hasłem, w niedzielę, 13 sierpnia odbyła się tegoroczna gala XIV Letniego Festiwalu Operetkowo – Operowego w Radzyminie.
Oczekiwane przez wielu melomanów wydarzenie, czyli XIV Festiwal Operetkowo-Operowy na Mazowszu, po raz pierwszy odbyło się w hali sportowej nowego budynku Gimnazjum nr 1 przy ul. Batorego.
Jak co roku, gala zgromadziła wyjątkowo liczną publiczność. Doniosłość tego wydarzenia artystycznego podkreśliła również uroczystość wręczenia pani Beacie Wardak Brązowego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Odznaczenie, które w imieniu Wicepremiera a zarazem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego wręczyła pani Beacie Wardak radna sejmiku mazowieckiego Marzena Małek, przyznane zostało w uznaniu dla dokonań artystycznych i działalności na rzecz promocji kultury muzycznej. Pani Beato, serdecznie gratulujemy!
/opr. R.L., foto:
M.M.; J.G./
Kabaret „Paranienormalni” i koncert Sylwii Grzeszczak atrakcją tegorocznego festynu miejskiego w Radzyminie!
15 sierpnia, kulminacyjnym punktem rozrywkowej części programu obchodów 97. rocznicy Cudu nad Wisłą w Radzyminie, były oczywiście wieczorne wydarzenia odbywające się na głównej miejskiej scenie.
W tym roku, radzymiński festyn na pl. T. Kościuszki uświetniło kilka występów. Jako pierwszy o godz. 19:00 zagrał zespół „Alex with Revenge”. Tuż po nim, o godz. 20:15 wystąpił znany i lubiany kabaret Paranienormalni (Mariolka i przyjaciele). Następnie, odbył się po raz pierwszy w Mieście Cudu nad Wisłą pokaz laserowy, który zastąpił doroczne fajerwerki. (Cóż, trzeba przyznać, że ten punkt programu przyjęty został przez publiczność z mieszanymi uczuciami). Prawdziwa atrakcja czekała jednak na wytrwałych. Ok. godz. 22-ej na radzymińskiej scenie wystąpiła gwiazda wieczoru, czyli Sylwia Grzeszczak. Artystka dała świetny koncert, oczarowując nie tylko najwierniejszych fanów, ale i wzbudzając aplauz zgromadzonej na rynku publiczności!
/opr. R.L.; foto: J.G./
(Więcej o rocznicowych wydarzeniach w Radzyminie w kolejnym numerze).