ggg ggg ggg

XIX Dni Tłuszcza i XXVII Święto Pieśni Ludowej

Przez trzy upalne dni, od piątku 12 czerwca do ubiegłoniedzielnego wieczora, na mieszkańców miasta i gminy Tłuszcz w każdym wieku, czekało mnóstwo atrakcji przygotowanych z okazji tegorocznych Dni Tłuszcza.

Tłuszczańskie świętowanie zainaugurowane zostało już w piątkowe popołudnie rozgrywkami sportowymi w hali Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II, grami i zabawami dla całej rodziny, a także wernisażem wystawy „Ksiądz Twardowski w oczach dzieci” w Społecznym Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej. Piątkowe wydarzenia stanowiły jednakże dopiero przygrywkę do tego wszystkiego, co pełną parą, niczym potężna lokomotywa ruszyło w ubiegłosobotnie południe.

 

dscf5331
W pierwszej kolejności mieszkańcy mieli przyjemność uczestniczyć w III Przeglądzie Piosenki Przedszkolnej w Gminie Tłuszcz, podczas którego uzdolnione przedszkolaki zaprezentowały specjalnie przygotowane utwory. (Trzeba przyznać, że mali artyści z terenu gminy dostarczyli niezapomnianych wrażeń i wzruszeń).
Następnie odbył się imponujący pokaz tańca uczestników Studio Active, po którym swoje taneczno-wokalne umiejętności wspaniale zaprezentowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tłuszczu, a także podopieczni sekcji śpiewu i tańca CSiR. W międzyczasie zainteresowani mogli wziąć udział w zabawach animacyjnych o tematyce profilaktycznej zorganizowanych przez GKRPA oraz zapoznać się z dorobkiem Punktu Pomocy Dziecku i Rodzinie działającego przy gminnym OPS.
Wśród tak licznych wydarzeń scenicznych tego popołudnia znalazła się również chwila na uroczyste wręczenie rowerków rehabilitacyjnych dla osób niepełnosprawnych, które ufundował sponsor „ Fundacja Textil”, oraz jakże przyjemną ceremonię wręczenia przez burmistrza Pawła Bednarczyka nagród zwycięzcom konkursów: „ Mój Pupil” i „Nazwa dla Dziecięcego Zespołu Ludowego”.
Warto w tym miejscu przypomnieć, że konkurs na „Nazwę dla Dziecięcego Zespołu Ludowego” został zorganizowany i ogłoszony przez Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Tłuszczu w celu wybrania nazwy, która będzie promowała i popularyzowała działania zespołu ludowego. Do udziału w konkursie zgłosiło się 19 uczestników, proponując bardzo ciekawe i oryginalne propozycje nazw dla zespołu tj.: Lokomotywki, Rewia dziecięca, Tłuszcz School Dance, Roztańczone ciuchcie, Ludowianki, Biedronki, Wagoniki, Świetliki, Marylka, Kwietny Łan, TłuszczKIDS, Ludowe duszki, Szczypiorki, Jarzębinowe Dzieci, Tłuszczańskie słowiki, Tańcząca młodość. Komisja w drodze głosowania podjęła decyzję że, konkurs wygrywa i zajmuje pierwsze miejsce nazwa – „SIEWBIANKI” stworzona (wymyślona) przez Paulę Pińską, uczennicę Gimnazjum z Tłuszcza oraz dwa wyróżnienia dla nazw „Bobrowianki” wymyślone przez p. Annę Kujawa i „Boberki” wymyślone przez p. Ewę Żmudzką.
Z kolei, konkurs „Mój Pupil”, także zorganizowany i ogłoszony przez CKSiR w Tłuszczu miał na celu rozwijanie zainteresowań fotograficznych wśród dzieci i pochwalenie się swoim pupilem. Do udziału w konkursie zgłoszono 17 zdjęć.

Jury zdecydowało o następującym rozstrzygnięciu:
I miejsce – Kacper Banaszek ze Szkoły Podstawowej w Miąsem za zdjęcie z kotem;
II miejsce – Karolina Piwek ze Szkoły Podstawowej w Jasienicy za zdjęcie ze świnką morską;
III miejsce – Dominik Tymiński ze Szkoły Podstawowej w Jasienicy za zdjęcie z królikiem.

 

Wyróżnienie otrzymali: Filip Kujawa ze Szkoły Podstawowej w Postoliskach za zdjęcie z psem oraz Weronika Kur ze Szkoły Podstawowej z Tłuszcza za zdjęcie z królikiem. (Gratulując laureatom dodajmy, iż wystawę prac konkursowych można było obejrzeć w stoisku CKSiR).
Kolejnym przyjemnym i oczekiwanym momentem była ceremonia wręczenia przez gospodarza ziemi tłuszczańskiej nagród zwycięzcom dyscyplin i konkurencji sportowych, które rozegrano dzień wcześniej. Miło nam poinformować, że w konkurencji czwórbój lekkoatletyczny kat. dziewczęta (ur.2002 r.) klasa 6 zwyciężyli: I miejsce – Natalia Dmochowska, drugie miejsce – Paulina Marczak, trzecie miejsce – Wiktoria Orłowska.

 

W konkurencji Czwórbój lekkoatletyczny kat. chłopcy (ur. 2002r.) klasa 6 zwyciężyli: I miejsce – Maksymilian Borczyński; II miejsce – Maksymilian Stępniewski; III miejsce – Miłosz Rosa. W tej samej dyscyplinie dla klas piątych w kat. dziewczęta (ur.2003r.) pierwsze miejsce zdobyła Eliza Krassowska, drugie Aleksandra Kruk, trzecie Anna Adamczyk. Wyniki w kat. chłopców: I miejsce – Mateusz Górczak, II miejsce – Stanisław Popiel, III miejsce – Bartosz Suchocki. Z kolei, rozstrzygnięcie w kategorii wiekowej klas 4 (ur. 2004r.) przedstawia się następująco: Wśród dziewcząt pierwsze miejsce – Maja Banasiak, drugie – Natalia Piotrowska, trzecie – Amelia Sobiesiak. Wśród chłopców: pierwsze miejsce zdobył Oskar Radzki, drugie – Patryk Miłek a trzecie Daniel Stańczak. (Gratulujemy!).
Uroczystą galę wręczenia nagród dopełniło przekazanie okolicznościowych podziękowań dla zasłużonych mieszkańców, które burmistrz Paweł Bednarczyk złożył na ręce pani Janiny Białek – Przewodniczącej Stowarzyszenia Dzieci i Rodziców Niepełnosprawnych „Nadzieja” w Tłuszczu, oraz pana Marcina Budka, bohaterskiego druha z OSP w Chrzęsnem.
Następnie przyszedł czas na kolejne ciekawe występy sceniczne takie jak: pokazy taneczne w wykonaniu studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku (w tym interesującą prezentację tańca TAI CHI) oraz premierę Musicalu pt. „ Polska Wyśpiewana”, którego autorem i reżyserem jest pani Aurelia Sobczak.
Wieczorną część festynu rozpoczęła dyskoteka, którą poprowadził Dj Arti, a zwieńczyły koncerty formacji: DIADEM i THE CUSTOMS Cover Band.
Ostatni dzień tłuszczańskiej fety, którym była miniona niedziela zainaugurowała uroczysta Msza Święta w Kościele Przemienienia Pańskiego, po zakończeniu której odbył się paradny przemarsz w asyście Młodzieżowej Orkiestry Dętej na teren stadionu miejskiego. Tam też dokonano oficjalnego otwarcia dorocznego, a w tym roku odbywającego się już po raz 27 Święta Pieśni Ludowej, w którego trakcie przed tłuszczańską publicznością zaprezentowało się aż 28 zespołów folklorystycznych z terenu całego Mazowsza.
Późnym popołudniem, już po zakończeniu Regionalnego Przeglądu Zespołów Artystycznych Kół Gospodyń Wiejskich ze specjalnym koncertem wystąpił lubiany i ceniony w okolicy Chór Miejski „LUX MEA”, a tuż po nim scenę opanowała twórczość Sebastiana Marczyszyna -laureata Konkursu Muzyki Elektronicznej w Ząbkach. Następnie można było zobaczyć pokaz tancerki i instruktorki Luizy Malinowskiej – laureatki konkursu w turnieju tańca Hip-Hop Solo, wysłuchać koncertu formacji MAK (ciekawa muzyka etno, folklorystyczna, elektroniczna z elementami gry na bębnach), a także posłuchać mini recitalu uzdolnionych laureatek konkursu „Piosenka jest dobra na wszystko” – Marleny Bujniak i Julii Czopek oraz występu Duetu „Sonare” w wykonaniu uzdolnionych, młodych osób – Wiktora Wilczaka i Kamili Suska. Ostatni akcent XIX Dni Tłuszcza stanowiła zabawa taneczna w rytm przebojów serwowanych przez formację RYTM.
/opr. R.L./

 

Galeria zdjęć

3 473 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Najlepiej wytrenowani druhowie OSP Ślężany!!!

W niedzielę, 7 czerwca na boisku sportowym w Dąbrówce, odbyły się Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze Drużyn Ochotniczych Straży Pożarnych, w których...

Zamknij