ggg ggg ggg

Wzruszające uroczystości na pięknie odrestaurowanej Kwaterze Wojennej 1939 r. w Wieliszewie

W związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej, Gmina Wieliszew przeprowadziła renowację wojskowej części cmentarza parafialnego, gdzie spoczywają żołnierze polscy, polegli we wrześniu 1939 r. w walce z hitlerowskim najeźdźcą na przyczółku radzymińsko-wieliszewskim.

W poniedziałek, 2 września o godz. 9:00 rozpoczęły się w Wieliszewie uroczystości upamiętniające 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej i wrześniowe walki na przyczółku radzymińsko-wieliszewskim.
Zebranych na uroczystym Apelu Pamięci na wojskowej części wieliszewskiego cmentarza, powitały wyłożone kostką brukową przestronne alejki, lśniące bielą i przewiązane biało czerwonymi wstęgami krzyże na przebudowanych żołnierskich kwaterach oraz nowe nasadzenia zieleni.
Piękny i dostojny wygląd wieliszewskiej kwatery Obrońców Ojczyzny z września 1939 r. to efekt prac renowacyjnych, które sfinansowane i przeprowadzone zostały w sierpniu br. przez samorząd Gminy Wieliszew dla uczczenia 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Obchody rocznicowe na cmentarzu poprzedziła uroczysta Msza Św. w intencji ofiar II wojny światowej oraz uczniów rozpoczynających rok szkolny w placówkach oświatowych na terenie gminy, którą odprawiono w Kościele p.w. Przemienienia Pańskiego w Wieliszewie. Nabożeństwu przewodniczył ks. proboszcz Grzegorz Kucharski.
Po zakończonej Eucharystii zaproszeni goście, poczty sztandarowe szkół, jednostek OSP i WP wraz z młodzieżą szkolną i władzami samorządowymi przemaszerowali ul. Modlińską na teren kwatery wojennej cmentarza parafialnego. Wojskową część uroczystości rozpoczęto od wprowadzenia kompanii honorowej wraz z pocztem 32. Wieliszewskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej im. gen. dyw. Gustawa Konstantego Orlicz-Dreszera i odegrania hymnu państwowego.
Następnie głos zabrał wójt Paweł Kownacki, który kierując swoje słowa do zebranych uczniów podkreślił, iż obowiązkiem wieliszewskiej młodzieży wobec spoczywających tu 300 żołnierzy i wszystkich naszych przodków walczących o niepodległość Ojczyzny, jest nie tylko podtrzymywanie pamięci o ich ofierze, ale również wykorzystanie wywalczonej przez nich szansy. – Tą szansą jest życie w wolnej Polsce i możliwość niemal nieograniczonej realizacji naszych celów i marzeń poprzez naukę, rozwój zainteresowań, poznawanie świata, aby potem zaowocowały one rozwojem naszego kraju – mówił wójt wskazując również na fakt, iż wśród pochowanych na wieliszewskim cmentarzu spoczywają żołnierze z różnych zakątków ówczesnej Polski, o różnym pochodzeniu i wyznaniu, często o obcobrzmiących nazwiskach, co było charakterystyczne dla przedwojennej Polski. – Wszyscy Oni budowali naród, który potrafił przeciwstawić się najeźdźcy i oddać życie w obronie Ojczyzny – przypomniał wójt Paweł Kownacki.
Następnie odbył się Apel Pamięci, który nad mogiłami poległych odczytał por. Maciej Kałaska oraz rozbrzmiała salwa honorowa.
Obchody zakończyła ceremonia złożenia wieńców pod Pomnikiem Żołnierzy WP poległych we wrześniu 1939 r. w walkach na przyczółku radzymińsko-wieliszewskim.
Wzruszająca uroczystość patriotyczna z udziałem młodzieży oraz przepięknie odrestaurowane wojenne kwatery na wieliszewskim cmentarzu, to wspaniały przykład patriotyzmu władz i mieszkańców gminy Wieliszew oraz wzór do naśladowania dla innych samorządów w naszym regionie. Słowa najwyższego uznania dla Wójta Pawła Kownackiego, Rady Gminy Wieliszew i całej społeczności lokalnej za pamięć o historii, opiekę nad mogiłami bohaterów oraz troskę o patriotyczne kształcenie młodzieży.
/opr. R.L., foto: UG Wieliszew/

2 772 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Konwencja Okręgowa PiS w Siedlcach

5 września 2019 r. do Siedlec na Konwencję Okręgową z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego tłumnie przybyli działacze i sympatycy...

Zamknij