ggg ggg ggg

Wyszków włączył się do akcji „Narodowe Czytanie 2013” (10.09.2013)

Nasz samorząd do wspólnego czytania i słuchania dzieł Aleksandra Fredry zaprosił mieszkańców trochę nietypowo, bo w piątek 6 września i na terenie placu zabaw usytuowanego w parku miejskim.

 dscf0689

Ogólnopolska akcja zainicjowana przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego odbywała się w poszczególnych miejscowościach w niedzielę 8 września. W Wyszkowie od godz. 17.00 na placu zabaw, wśród bawiących się dzieci, głośnym czytaniem wierszy i bajek do wspólnego słuchania zachęcali wyszkowscy burmistrzowie oraz pasjonaci literatury.
Prowadząca – Małgorzata Wyszyńska pracownik WOK Hutnik witając zebranych przedstawiła ideę i cel drugiej edycji akcji:
„Ideą „Narodowego Czytania” jest udowadnianie, że wspólna lektura dzieł polskiej literatury to nie tylko wspaniała przygoda intelektualna, ale także sposób na spędzenie wolnego czasu. „Narodowe Czytanie” jest promocją polskiej kultury, zachętą do lektury książek, ale służy też wzmacnianiu wspólnoty narodowej, zbliżaniu pokoleń. Serdecznie witam więc wszystkich Państwa, którzy przyjęliście zaproszenie burmistrza Wyszkowa, Grzegorza Nowosielskiego i zgodziliście się, jako lektorzy i słuchacze, wziąć udział w wyszkowskim „Narodowym Czytaniu”. Bohaterem tegorocznej akcji jest Aleksander Fredro – najwybitniejszy polski komediopisarz, poeta, obecny w świadomości Polaków od pokoleń. Jego utwory poznajemy w szkole, jako dzieci – któż z nas nie zna „Pawła i Gawła’, potem omawiamy je, wracamy do nich, jako dorośli. Mówimy Fredrą, znamy jego bohaterów, używamy jego ciętych ripost, obrazowych porównań, mott. Aleksander Fredro spoglądał, bowiem na swoich rodaków czasem z ironią, ale serdecznie, z pogłębioną refleksją i zadumą, gdy trzeba krytycznie. Zresztą …za chwilę przekonamy się o tym, słuchając jego ponadczasowych, wiecznie aktualnych bajek i wierszy”.
Uroczą bajkę o czterech podróżnych z zawsze aktualnym morałem zatytułowaną „Trzeba by” przeczytał burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski. Z utworu „Do kaczora” o szczęśliwym kaczorze dowiedzieliśmy się od Adriana Dylaka, członka grupy teatralnej Farsa, działającej od kwietnia tego roku przy Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik”. O tym, jaki los spotkał niesfornego łakomczucha z wierszyka „Zysk i strata” dowiedzieliśmy się od zastępca burmistrz Wyszkowa Adam Mróz. Następnie został odczytany „Paweł i Gaweł” przez Urszulę Sieńkowską, bibliotekarkę dobrze znaną wyszkowskim miłośnikom książek z wypożyczalni Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej. Inny znany utwór „Małpa w kąpieli” przedstawiła Natalia Nadaj z grupy FARSA. Jak się skończył bałagan i bitwa w kurniku posłuchali zebrani w wierszyku „Koguty”, który przeczytał zastępca burmistrza, Adam Warpas. Jaka powinna być żona i co o tym myślał Aleksander Fredro przedstawiła w wierszu pt. „Żona” Aneta Lenartowicz, zastępca kierownika Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji w Wyszkowie, a „Bajeczkę o sowie” Klaudia Polak, dziennikarka Tuby Wyszkowa. Aleksander Fredro to znakomity obserwator, mistrz ciętej riposty, stworzył on szereg sytuacji i postaci, z których od dziesięcioleci uczymy się Polski i Polaków, o czym dowiedzieliśmy się z wierszyka „Bajeczka o osiołku” w interpretacji Elżbiety Piórkowskiej radnej Rady Miejskiej w Wyszkowie. Piękny patriotyczny utwór Fredry zatytułowany „Ojczyzna nasza” przeczyta Klaudia Ambroziak z grupy Farsa. Wiersza „Cygan i baba” w interpretacji pani Lidii Stępkowskiej, naczelnika wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Wyszkowie, emanował życzliwą złośliwością i znakomitym dystansem do rzeczywistości twórcy. Czytanie zakończyła Natalia Łada wierszem pt. „Motyl”. Jednak najmłodszych uczestników wspólnego czytania oprócz bajek i wierszyków zachwycił także słodki poczęstunek przygotowany przez organizatorów. Dla dorosłych znalazł się inny rarytas. Wyszkowianie, którzy wzięli udział w Narodowym Czytaniu i przynieśli ze sobą egzemplarze książek z utworami Aleksandra Fredry otrzymali pamiątkową pieczęć okolicznościową otrzymana z Kancelarii Prezydenta RP – pieczątki przystawiała pracownica Wydziału Promocji Aneta Kacprzyńska.  /J.Cz./

Galeria zdjęć

2 500 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Zdolni uczniowie z Wołomina otrzymali stypendia (03.09.2013)

Początek nowego roku szkolnego w Wołominie zainaugurowała gala wręczenia nagród. W poniedziałek 2 września, wybitnie uzdolnieni absolwenci z wołomińskich szkół...

Zamknij