Wyszków miastem przyjaznym, bezpiecznym i dobrze zarządzanym (10.01.2012)
5 stycznia burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski wraz z zastępcami: Adamem Mrozem i Adamem Warpasem na specjalnej konferencji przedstawili „Wybrane przedsięwzięcia i założenia polityki Gminy Wyszków w 2012 roku”.
Oczywiście włodarze naszej gminy nie mogli pominąć na początku problemów, jakie powoduje trudna sytuacja finansowa samorządów, skutki kryzysu gospodarczego, przyszłe ograniczenia w pozyskiwaniu funduszy unijnych, itp. „Sytuacja finansowa Gminy Wyszków jest stabilna, pozwala nam na właściwe realizowanie zadań i kompetencji, zmusza jednak do bardziej racjonalnego, niż kiedykolwiek gospodarowania i szukania oszczędności – choćby po to, by móc inwestować, mimo ograniczonych możliwości budżetowych.
Te zamierzenia i pomysły, które chcemy realizować w 2012 roku nie są jednak tylko sposobem na to, by oszczędzić konkretne kwoty, ale by przy tej okazji usprawnić system funkcjonowania gminy i jej jednostek, by nawet w tych trudnych czasach zapewnić jej rozwój. Tę politykę oszczędności i racjonalizacji rozpoczęliśmy już w 2011 roku i nasze założenia i zamierzenia na rok 2012 będą jej kontynuacją. Obejmą niemal wszystkie dziedziny funkcjonowania samorządu gminnego” – mówił burmistrz Grzegorz Nowosielski. Jakie będą zamierzenia przedstawili nam samorządowcy w punktach, ale z opisem bardziej szczegółowym:
Strategia i rozwój Gminy
Wyszków miastem dla rodziny – szansą na rozwój Gminy Wyszków jest pozyskiwanie nowych mieszkańców i podniesienie atrakcyjności Wyszkowa, jako doskonałego miejsca, by tutaj zamieszkać. Sprzyja temu dobra lokalizacja Wyszkowa – w pobliżu wielkiej aglomeracji warszawskiej, a jednocześnie na jej peryferiach – bez miejskiego zgiełku, w korzystniejszych warunkach społecznych, krajobrazowych i naturalnych. Każdy nowy mieszkaniec, to wymierne korzyści, więc należy podjąć działania inwestycyjne i promocyjne:
– Impuls dla rozwoju budownictwa wielorodzinnego i jednorodzinnego – poprzez politykę planowania przestrzennego. Założeniem jest intensywniejszy rozwój w centrum miasta budownictwa wielorodzinnego, na terenach poza centrum – wielorodzinnego i jednorodzinnego. Planujemy działania na rzecz rewitalizacji terenów uznawanych w mieście za mniej atrakcyjne dla budownictwa mieszkaniowego – np. ul. Łączna.
– Połączenie ZADM i TBS. Pozwoli to sprawniejsze zarządzania zasobami komunalnymi gminy i związanych z tym oszczędności i będzie stymulować rozwój budownictwa mieszkaniowego (I kwartał 2012 r.)
– Zmiana założeń polityki wykupu mieszkań – obecnie można je kupować za cenę będącą 20% wartości rynkowej mieszkania, a należy wprowadzić bardziej racjonalną politykę. – Porządkowanie przestrzeni publicznej – konsekwentne wprowadzanie planów zagospodarowania przestrzennego dla kolejnych obszarów gminy Wyszków tak, aby umożliwiały one z jednej strony rozwój budownictwa mieszkaniowego, z drugiej rozwój przedsiębiorczości.
Inwestycje w infrastrukturę
– to sposób na podnoszenie atrakcyjności inwestycyjnej Wyszkowa, a także pozyskiwania nowych mieszkańców. Dalsze konsekwentne inwestowanie w infrastrukturę miejską, w lepsze drogi, chodniki, budowa parkingów, uatrakcyjnianie obszarów zieleni miejskiej, tj.:
– Inwestycje drogowe – w tym roku planowana jest m.in.: budowa ulicy Zakolejowej (również związana z perspektywą rozwoju budownictwa ), kontynuacja budowy ul. Latoszek, projekt budowy ulicy Ratuszowej w centrum miasta, budowa ulic: Mazowieckiej w Kamieńczyku, ulicy Nadbużańskiej w Gulczewie, ulicy Przejazdowej w Skuszewie, dotacja dla powiatu na kontynuację remontu ulicy IAWP w Wyszkowie. – Chodniki, parkingi, oświetlenie uliczne – konsekwentnie kontynuowane. Chodniki powstaną w Gulczewie, Olszance, Leszczydole Nowinach, Lucynowie Dużym,. Łosinnie, planowana jest także budowa parkingu wzdłuż ulicy 3 Maja – przy lądowisku dla szpitala – powstanie parking na około 50 miejsc parkingowych. Rozbudowywana będzie sieć oświetlenia ulicznego.
– Zagospodarowanie zieleni miejskiej – powstają nowe trawniki, rabaty, stale uzupełniane są elementy małej architektury miejskiej. Jest to element działań promujących Wyszków – w ramach tych samych wydatków budżetowych. – Place zabaw –Od kilku lat Gmina Wyszków wspiera inicjatywy lokalizacji placów zabaw i te działania będą kontynuowane. – Park Miejski – ma być piękny i funkcjonalny. Planuje się przeniesienie placu zabaw (na teren, w którym planowany był plac zabaw od Nivea) oraz rozbudowanie go i uzupełnienie o nowe elementy, także te do rekreacji i aktywnego wypoczynku dla dorosłych. – Modernizacja WOK Hutnik i termomodernizacje budynków jednostek Gminy Wyszków (Gimnazjum nr 2, SP w Lucynowie, Gimnazjum nr 3, SP w Rybnie).
Edukacja i sprawy społeczne
Konsolidacja zadań finansowo – kadrowych w oświacie – zmiany w ZOPO. W związku z zakończeniem działalności szkół w Kamieńczyku i Gulczewie oraz rozpoczętymi dalszymi przekształceniami sieci szkół (filie w Skuszewie, Olszance i Łosinnie), zmianie ulegnie formuła pracy ZOPO, a ta jednostka przejmie obsługę finansowo-kadrową wszystkich szkół oraz przedszkoli w Wyszkowie.
Elektroniczny nabór do przedszkoli. Zostanie wdrożony elektroniczny system naboru, jednolity dla wszystkich przedszkoli. Arkusze rejestracyjne do pobrania przez Internet i przekazanie formularza do wybranych placówkach przedszkolnych. Zostaną ujednolicone kryteria, ustalone przez organ prowadzący, przyznające automatycznie punkty, przypisywanie kryteriów indywidualnych, wśród których znajdą się np. preferencje dla osób mieszkających i składających zeznania podatkowe w gminie Wyszków, dla osób potrzebujących opieki nad dzieckiem więcej niż 5 godzin dziennie. Będzie tylko jedna komisja rekrutacyjna.
Zmiana systemu żywienia w szkołach. Samorząd zamierza zrezygnować z prowadzenia kuchni przez szkoły (obecnie funkcjonują one w ZS w Wyszkowie i Gimnazjum nr 2) i wydzierżawienie kuchni podmiotom zewnętrznym. Podstawowym kryterium w postępowaniu przetargowym będzie cena i jakość posiłków.
Gminny Punkt Promocji Zdrowia i Profilaktyki – element wsparcia rodziny. Zmienia się dotychczasowa formuła działania Punktu Konsultacyjnego dla Osób Uzależnionych i ich Rodzin. Od stycznia tego roku punkt rozszerzył swoją działalność i będzie można uzyskać pomoc i poradę dotyczącą osób nadużywających, przemocy, zdrowotnych. Pozwoli to na współpracę z innymi samorządami.
Promocja, kultura i sport
Punkt Informacji Turystycznej. Po remoncie pomieszczeń w Bibliotece Miejskiej oraz pozyskaniu materiałów i wyposażenia będzie można zasięgnąć informacji o organizowanych w Wyszkowie i okolicach imprezach, spotkaniach, szlakach turystycznych, atrakcjach, zabytkach, itp. oraz zakupić materiały informacyjne i reklamowe o Wyszkowie, okolicach takich jak Kamieńczyk czy Gulczewo (są już w przygotowaniu).
Ekspozycja Bitwy Warszawskiej 1920 roku. We współpracy z ks. dziekanem Waldemarem Krzywińskim oraz biblioteką miejską zostanie otwarta cykliczna ekspozycja poświęcona Bitwie Warszawskiej 1920 r. oraz towarzyszącym jej wydarzeniom na wyszkowskiej starej plebanii. Ekspozycja będzie dostępna dla wszystkich zwiedzających przez miesiąc sierpień– tak, aby umożliwić jej odwiedzenie przez dzieci i młodzież szkolną – i będzie uruchamiana rokrocznie.
Wyszków zaprasza na weekend. W czasie wakacji w każdy weekend będą się odbywać dostępne dla wszystkich imprezy i wydarzenia, które uatrakcyjnią pobyt w naszym mieście i okolicach. Będą organizować je zamiennie WOSiR, WOK „Hutnik” i biblioteka miejska. Znajdą się wśród nich np. święto chleba i miodu w Kamieńczyku, rodzinne zawody kajakowe w Wyszkowie, a także wyszkowska gra terenowa. W parku miejskim występować będą wyszkowskie zespoły artystyczne.
Modyfikacja strony internetowej WYSZKOW.PL. Dokonany zostanie lifting portalu wyszkow.pl między innymi w zakresie interfejsu obsługi. Wyeksponowane zostaną zakładki i informacje związane z wydarzeniami w mieście i gminie oraz informacje o charakterze promocyjno-turystycznym. Dodana zostanie możliwość rejestracji w automatycznym systemie informacyjnym sms, więc osoby zainteresowane np. komunikatami o zagrożeniach (powodziowe, pogodowe, inne) będą otrzymywać wiadomości na swój zarejestrowany numer.
Strefa Kibica Euro 2012. Telewizja Polska S.A. jako patron medialny oraz agencja wykonawcza PROWOKATOR Sp. z o.o. zaprosiła m.in. Wyszków do organizacji medialnej akcji promocyjnej EURO TRUCK, czyli unikalnych stref kibica podczas przyszłorocznych mistrzostw Europy w piłce nożnej, których Polska jest współgospodarzem. W Strefie Kibica znajdziemy się 8 czerwca w dniu otwarcia Euro.
Polityka wspierania sportu i organizacji sportowych. Planowane na 2012 rok przez Gminę Wyszków oszczędności spowodują niższe dotacje dla sportowców i organizacji sportowych. Gminy nadal będzie fundować stypendium sportowe dla jednego zawodnika.Tegorocznym stypendystą Gminy Wyszków będzie bokser, Mateusz Tryc.
Bezpieczeństwo:
W tym roku planowane jest objęcie systemem monitoringu miejskiego osiedla Polonez, pojawią się tam trzy kamery (na skrzyżowaniu Pułtuskiej i Piłsudskiego, na skrzyżowaniu w pobliżu TESCO oraz na skrzyżowaniu ul. Geodetów) oraz uruchomiony zostanie specjalny numer alarmowo-interwencyjny w Urzędzie Miejskim, korzystając z niego będzie można bezpośrednio zgłosić np. awarię oświetlenia ulicznego czy inne uwagi. W tegorocznym budżecie przewidziane są kolejne środki na rozbudowę oświetlenia ulicznego na terenie gminy, między innymi w ramach funduszu sołeckiego, a Gmina Wyszków systematycznie wspierać będzie Powiatową Komendę Policji w Wyszkowie, w zakupie sprzętu, samochodów, itp
Majątek Gminy
Celem efektywnego wykorzystania nieruchomości WOSiR i obniżenia kosztów funkcjonowania ośrodka planuje się szukać oferenta zainteresowanego nabyciem lub dzierżawą części lub całości nieruchomości WOSiR przy stadionie miejskim.
Wybrane kierunki polityki gminy 2012:
Zrównoważony rozwój miasta i gminy – kontynuacja.Strefa rekreacji, kultury i sportu w Rybienku Nowym – inwestycja, która będzie realizowana dzięki funduszom pozyskanym przez Gminę Wyszków.
Inwestycje na terenach wiejskich gminy: budowa dróg w Kamieńczyku, Gulczewie, Skuszewie, kanalizacja Rybna, Rybienka Starego, Tulewa Górnego i Dolnego, projekt kanalizacji sanitarnej w Rybienku Nowym – to również elementy wsparcia rozwoju budownictwa jednorodzinnego na tych terenach), budowa chodników (Gulczewo, Olszanka, Leszczydół Nowiny, Łosinno, Gulczewo, Lucynów Duży)
Polityka planowania przestrzennego – zmierzająca do tworzenia na terenach wiejskich możliwości do rozwoju budownictwa mieszkaniowego oraz rozwoju przedsiębiorczości.
Wsparcie lokalnej przedsiębiorczości
– dostępne działania będą stosowane szczególnie aktywnie, aby zapobiec niebezpieczeństwu ograniczania działalności gospodarczej, likwidacji miejsc pracy tj.: – Racjonalna polityka podatkowa polegająca na utrzymywaniu lokalnych opłat i podatków na stałym poziomie, narzędzia w postaci umorzeń, rozłożenia zaległych należności na raty.
-Polityka planowania przestrzennego służąca rozwojowi przedsiębiorczości. – Uproszczenie procedur i aktywne wsparcie samorządu dla osób podejmujących działalność gospodarczą.
Współpraca miedzygminna i gminno-powiatowa, współpraca z innymi samorządami – upatrujemy w niej szansę na realizację ważnych dla miasta inwestycji, szczególnie drogowych, możliwość skutecznego aplikowania o zewnętrzne fundusze, skuteczną racjonalizację wydatków samorządowych za pomocą tworzenia m.in.:
Grupa zakupowa na energię – ponadgminne przedsięwzięcie, pozwoli zaoszczędzić około 20% kosztów zakupu energii, to dla budżetu gminy mogą być oszczędności w granicach 100-200 tysięcy rocznie – w zależności od rozstrzygnięć przetargowych.
Wsparcie inwestycji powiatowych – dotowanie inwestycji realizowanych przez powiat wyszkowski, bo służy to bezpieczeństwu i komfortowi wyszkowian. Wspólnie kontynuować modernizację ulicy IAWP, czy termomodernizację budynku Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego. Samodzielnie wybudować parking przy lądowisku dla szpitala.
Szlaki komunikacyjne – rozszerzenie współpracy w zakresie wspólnych inwestycji, szczególnie tych drogowych o pozostałe gminy powiatu wyszkowskiego, rozwój i usprawnienie szlaków komunikacyjnych nie tylko na terenie gminy, ale też powiatu i regionu.
Wsparcie Gminy dla policji, szpitala.
Problem „śmieciowy”
– perspektywa. Przygotowanie się do czekających nas w 2013 roku zmian zasad gospodarki odpadami, oszacowanie konsekwencji finansowych, społecznych, ekologicznych tych zmian, wdrożenie rozwiązań, do których zobowiązuje zmiana ustawy o gospodarce odpadami.
Polityka oszczędności:
reorganizacja sieci szkół, zmiany administracyjne w oświacie, reorganizacja w jednostkach gminy Wyszków (połączenie ZADM i TBS, zmiany w ZOPO), ograniczenie wydatków administracji samorządowej, zamrożenie wynagrodzenia burmistrza, diet radnych, rezygnacja z podwyżek w administracji gminnej, skuteczne poszukiwanie tańszych dostawców usług (grupa zakupowa na energię).
Propozycje mają na celu usprawnienia, oszczędność i polepszenie sytuacji mieszkańców. Są rozsądne i prorozwojowe oraz mają podstawy, aby się udały – determinację burmistrza Grzegorza Nowosielskiego. /J.Cz./