16 i 17 października w Krakowie odbył się Kongres Polityki Miejskiej połączony z XV Kongresem Miast Polskich.
Wydarzenie to zostało zorganizowane przez Związek Miast Polskich w ścisłej współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Urzędem Miasta Krakowa, w partnerstwie merytorycznym Instytutu Rozwoju Miast, Obserwatorium Polityki Miejskiej z Krakowa oraz w partnerstwie strategicznym BGK. Całość działań doskonale wpisywała się w 100. rocznicę powstania Związku Miast Polskich.
Wydarzenie skierowane było przede wszystkim do prezydentów i burmistrzów miast, miejskich pracowników samorządowych, pracowników miejskich podmiotów komunalnych. Nie zabrakło w nim również udziału samorządów gospodarczych sektora komunalnego, przedstawicieli wyższych uczelni i instytutów badawczych, zajmujących się problematyką miejską, a także innych podmiotów eksperckich, wspierających rozwój miast oraz przedstawicieli organizacji obywatelskich, działających na rzecz rozwoju miast. W spotkaniu wzięło udział ponad 500 uczestników, Gminę Wyszków reprezentowali burmistrz, Grzegorz Nowosielski oraz skarbnik, Dariusz Korczakowski.
W trakcie zjazdu odbyło się wiele paneli tematycznych, w szczególności dotyczących: mieszkalnictwa komunalnego, transportu miejskiego i mobilności miejskiej, jakości powietrza, rozwoju gospodarczego miast, przestrzeni miejskiej i rewitalizacji.
Warto podkreślić, że jednym z panelistów sesji tematycznej „Rozwój gospodarczy miast” był burmistrz Wyszkowa, Grzegorz Nowosielski. W trakcie merytorycznej i owocnej dyskusji eksperci, jak też reprezentanci wybranych miast podjęli próbę odpowiedzi na pytania:
• Jak samorządy miejskie mogą aktywnie wspierać rozwój gospodarczy oparty na wykorzystaniu własnych potencjałów? Jakie działania, narzędzia są w tym względzie najbardziej efektywne?
• Jakie są główne bariery, na które napotyka polityka rozwojowa miast?
• Czy specjalizacja gospodarcza wzmacnia konkurencyjność, czy może stanowi zagrożenie?
• Jak sensownie wspierać firmy lokalne w miastach tracących swoje dotychczasowe funkcje?
Reprezentant Wyszkowa przybliżył słuchaczom historię i uwarunkowania gospodarcze związane z naszym miastem. Wskazał inicjatywy i sukcesy związane z odbudowaniem gospodarki po zapaści w latach 90. XX wieku. Przybliżył również proces gospodarki nieruchomościami Gminy Wyszków i jej rolę w zapewnieniu nowych terenów inwestycyjnych. Dodatkowo dokonał analizy edukacji ekonomicznej dzieci i młodzieży.
Warty podkreślenia jest fakt, iż Wyszków został wskazany, jako przykład dobrych praktyk w tym zakresie – co było ogromną ogólnokrajową promocją i powinno przyczynić się do wzrostu zainteresowania kolejnych podmiotów gospodarczych naszym regionem.
Krakowski kongres stanowił pierwszą w Polsce, szeroką debatę o polityce miejskiej po nakreśleniu ram realizacji „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” autorstwa Ministerstwa Rozwoju, z udziałem przedstawicieli rządu, miast i środowisk eksperckich. Wymiana opinii i dobrych praktyk pozwoli na sformułowanie rekomendacji, które przyczynią się do efektywnego wdrożenia planowanych działań, a także do skutecznego stworzenia systemu monitorowania i ewaluacji polityki miejskiej – ważnej części polityk publicznych w państwie.
/Info UM/