3 grudnia 2021 r. w Centrum Dziedzictwa Kulturowego przy ul. Rynek 13 odbyło się otwarcie wystawy poświęconej pamięci pułtuskiej społeczności żydowskiej pt. „Mir zaynen ale brider – wszyscy jesteśmy braćmi“.
Na wystawie przedstawiono zebrane materiały dotyczące losów mieszkańców społeczności żydowskiej w Pułtusku z okresu międzywojennego oraz ich dalszych losów po wojnie. Przed wybuchem II wojny ludność żydowska stanowiła ok. 40 procent powiatu pułtuskiego. Społeczność żydowska stanowiła też większość żołnierzy służących w 13 pułku piechoty. Organizatorami wystawy byli: samorząd gminy Pułtusk, Muzeum Regionalne w Pułtusku, Pułtuskie Stowarzyszenie Dialogu Most, Stowarzyszenie Byłych Mieszkańców Pułtuska w Izraelu. Wernisaż wystawy „Mir zaynen ale brider – wszyscy jesteśmy braćmi” rozpoczął się 3 grudnia 2021 roku o godz. 14:00. Wystawa składała się z dwóch części: planszowej oraz z zabytków.
Przed rozpoczęciem części oficjalnej w atmosferę chasydzkiej mistyczności wprowadził Raphael Roginski. Następnie zebranych gości przywitał dyrektor Muzeum Regionalnego w Pułtusku – Andrzej Popowicz. Z kolei burmistrz Miasta Pułtusk Wojciech Gregorczyk podkreślał jak ważnym ogniwie tworzącym przedwojenną tożsamość Pułtuska była społeczność żydowska. Wyraził radość z możliwości zaprezentowania jej historii w salach Centrum Dziedzictwa Kulturowego, które właśnie po to powstało, by kultywować dzieje i tradycje naszego regionu. Autorka wystawy adiunkt Paulina Biernacka mówiła o wyzwaniach związanych z jej realizacją oraz podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do wzbogacenia jej swoimi wspomnieniami i rodzinnymi pamiątkami.
Prezes Pułtuskiego Stowarzyszenia Dialogu Most Aneta Szymańska gratulowała finalizacji tak ważnego dla niej przedsięwzięcia i przedstawiła krótkie nagrania z Izraela z pozdrowieniami osób niemogących w nim uczestniczyć osobiście. Odbyło się również zgodnie z żydowskim obyczajem Chanuki zapalenie świątecznego światła, a następnie odśpiewano poemat liturgiczny „Ma’oz Tzur”. Na zakończenie uroczystości wystąpiła Małgorzata Kozłowska.
W dniach 6-9 grudnia plansze prezentowane będą w Centrum Dziedzictwa Kulturowego przy ul. Rynek 13, a zabytki będzie można oglądać w Muzeum Regionalnym w Pułtusku w kamienicy przy ul. Rynek 36. Od piątku 10 grudnia do 31 stycznia 2022 roku cała wystawa będzie dostępna w siedzibie Muzeum.
/oprac. J.Cz.
foto. 13 pułk piechoty, Muzeum/