31 sierpnia 2022 r. w Starostwie Powiatowym w Węgrowie odbyło się spotkanie w sprawie powołania Powiatowego Komitetu ds. organizacji obchodów powstania.W 2023 roku przypadnie 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego 1863 roku i z inicjatywy samorządu została zaproponowana współpraca polegająca na koordynacji wszystkich działań związanych z powstaniem Styczniowym i stworzenie wspólnego programu.
W spotkaniu udział wzięli: senator RP Maria Koc, starosta węgrowski Ewa Besztak, wicestarosta Marek Renik, pełnomocnik Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, kierownik Działu Projektów Kulturalnych w Muzeum Historii Polski Wojciech Kalwat, prezes Zarządu Instytut Rzeczypospolitej im. Pawła Włodkowica Krystian Jaworski, przedstawiciele lokalnych samorządów, a także reprezentanci instytucji kultury i dyrektorzy szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez powiat węgrowski. Podczas spotkania dyskutowano o wspólnych działaniach, które będą uświetniać przypadającą w przyszłym roku 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Uczestnicy deklarowali chęć podjęcia współpracy przy organizacji różnego rodzaju uroczystości, upamiętniających zarówno jedną z największych bitew powstania styczniowego – ,,Bitwę pod Węgrowem”, a także wiele osób, miejsc i wydarzeń związanych z powstaniem. Burmistrz Miasta Węgrów przychylnie wypowiedział się, co do zgrania kalendarza wydarzeń, które i tak już planuje zorganizować w przyszłym roku. Oczywiście szczegółowe plany zostaną przyjęte po deklaracjach poszczególnych samorządów i po określeniu, jakie środki na obchody mogą lub będą chcieli przeznaczyć. Dużym zainteresowaniem wykazał się Artur Lis – dyrektor Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury i jednocześnie członek Zarządu Powiatu.
Pełnomocnik Ministra Kultury Wojciech Kalwat przybliżył zebranym możliwości pozyskiwania środków w ramach specjalnie stworzonego programu grantowego. W ramach finansowania będzie można zorganizować różnego rodzaju rekonstrukcje historyczne, konferencje, wystawy, katalogi do wystaw, programy internetowe, rajdy, marsze itp. Zwracał uwagę, że istnieją również inne programy i projekty, z których część działań może zostać sfinansowana, gdyż w trakcie dyskusji pojawiały się działania, których Ministerstwo nie dotuje np. książki. Można za to np. sfinansować badania terenowe, którymi zajmowali się lokalni poszukiwacze pozostałości po bitwach czy potyczkach w tym regionie. O możliwościach finansowania działań upamiętniających powstanie opowiedział także Krystian Jaworski z Instytutu Rzeczypospolitej, podkreślając działania z udziałem i na rzecz młodzieży w ramach nowoczesnego patriotyzmu. Spotkanie miało na celu nakreślenie ram i możliwości współpracy, a także być impulsem do podejmowania wspólnych działań na rzecz organizacji wydarzeń upamiętniających powstanie styczniowe na terenie powiatu węgrowskiego. Zebrani stwierdzili, że powołanie Komitetu jest inicjatywą potrzebną. Będzie on koordynatorem i łącznikiem wielu inicjatyw i akcji promocyjnych 160. rocznicy powstania styczniowego, organizowanych w 2023 roku przez różne podmioty. Ramy formalne zostaną przyjęte podczas dalszych spotkań. Kolejne spotkanie zaplanowano pod koniec września.
/J.Cz./