ggg ggg ggg

WSPÓLNY BILET W POWIECIE WOŁOMIŃSKIM?

Przyjęta właśnie przez Sejm RP ustawa o związkach metropolitalnych określa zasady i tryb tworzenia oraz organizacji związku metropolitalnego, który będzie stanowił formę współpracy gmin i powiatów.

Na całym obszarze metropolitalnym z mocy prawa powstanie strefa wspólnego biletu. Wszyscy mieszkańcy będą objęci wspólnym systemem komunikacyjnym. Związek metropolitalny będzie organizatorem tego transportu. Pojawią się dodatkowe środki na zwiększenie liczby połączeń autobusowych i kolejowych

Rozmawiamy z Janem Grabcem – wiceministrem Administracji i Cyfryzacji, który prowadził w Sejmie w imieniu rządu prace nad ustawą.

Co uchwalenie ustawy metropolitalnej oznacza w praktyce dla mieszkańców powiatu wołomińskiego?

Ustawa o związkach metropolitalnych, to wspólny bilet dla wszystkich mieszkańców aglomeracji, w tym dla mieszkańców powiatu wołomińskiego. Dzięki dopłatom z budżetu bilety będą również bardziej dostępne cenowo. To także więcej pociągów i linie autobusowe dowożące do stacji PKP. Co bardzo istotne, to również mniejsze koszty dla gmin. To wspólne zarządzanie komunikacją przez samorządy, według przejrzystych reguł z dofinansowaniem budżetowym w wysokości 5% pit płaconego przez mieszkańców.

Czym będzie zajmował się związek metropolitalny?

Dzięki kompetencjom w zakresie zagospodarowania przestrzennego, transportu zbiorowego czy zarządzania drogami, związek metropolitalny będzie miał wpływ na dynamikę rozwoju obszarów metropolitalnych, które będą mogły rozwijać się w sposób skoordynowany i spójny, we współpracy samorządów i z korzyścią dla mieszkańców. Przede wszystkim jednak będzie organizował komunikację aglomeracyjną.

Kiedy my – mieszkańcy, będziemy mogli skorzystać z dobrodziejstw metropolii?

Jako minister doprowadziłem do uchwalenia ustawy przez Sejm. Jako poseł będę zabiegał, by Metropolia Warszawska powstała jak najszybciej.
W praktyce ustawa ma wejść w życie od 1 stycznia 2016 r. Aby powstały związki metropolitalne potrzeba będzie zapewne kilku miesięcy rozmów przedstawicieli samorządów. Metropolia Warszawska powstanie, gdy zgodzi się na to 70% gmin i 50% powiatów z obszaru metropolii.
Udało mi się doprowadzić do porozumienia korporacji samorządowych z posłami, czego rezultatem było uchwalenie ustawy. Teraz będę pracował nad porozumieniem naszych samorządów na rzecz powołania metropolii. Czeka nas jeszcze sporo pracy i uzgodnień, ale już teraz – kilka dni po uchwaleniu ustawy, wiele samorządów wykazuje zainteresowanie powołaniem metropolii.

dokad zmiierza samorzad 6 (1)

2 175 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Nadszedł czas, by zasypać podziały na linii Wołomin – Radzymin… – ocenia Adam Łossan

„K.W.”: Panie Starosto, na ostatniej sesji Rady Powiatu Wołomińskiego zapadła decyzja o pilnym przeniesieniu z Marek do Radzymina siedziby Zespołu...

Zamknij