ggg ggg ggg

Wspólne świętowanie dożynkowe

Święto Plonów stanowi ukoronowanie całorocznego gospodarskiego trudu. W bieżącym roku Dożynki Powiatowo-Gminne odbyły się 28 sierpnia w Gminie Rząśnik.

Do wspólnego świętowania Dożynek Powiatowo-Gminnych 28 sierpnia 2022 r. na Placu Targowym Forum Spotkań w Rząśniku zaprosili wspólnie Starosta Powiatu Wyszkowskiego Jerzy Żukowski i Wójt Gminy Rząśnik Paweł Kołodziejski.
Tradycyjnie Święto Plonów rozpoczęło się Korowodem Dożynkowym i uroczystą Mszą Świętą polową celebrowaną przez proboszcza parafii NMP Matki Kościoła w Rząśniku ks. Roberta Sulicha oraz ks. Waldemara Grzeszczuka. Po liturgii Starości Dożynkowi Magdalena Kołodziejska z Grodziczna i Waldemar Chodyna sołtys wsi Grądy Polewne wręczyli gospodarzom uroczystości bochen chleba dożynkowego upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów gospodarzom dożynek. Ofiarowany chleb – owoc ziemi oraz pracy rąk ludzkich jest symbolem życia, radości, sytości, szczęścia. Nie zabrakło także miodu przekazanego przez Starostę Bartnego Leszka Zwalińskiego. Starosta Powiatu Wyszkowskiego wraz z Wójtem Gminy Rząśnik przełamali się chlebem z włodarzami gmin, zaproszonymi gośćmi i mieszkańcami przybyłymi na uroczystość, obiecując sprawiedliwe gospodarzenie, tak, aby nikomu tego chleba nie zabrakło.

Słowa uznania za trud włożony w pracę na roli skierował Starosta Powiatu Wyszkowskiego Jerzy Żukowski:
– W imieniu całej społeczności Powiatu Wyszkowskiego, wszystkim rolnikom i zaangażowanym w pracę w rolnictwie składam serdeczne podziękowania za trud pracy, której efektami możemy cieszyć się każdego dnia. Jesteście Państwo ostoją tradycji ale także inicjatorem zmian. Dziś polska wieś to nowoczesne gospodarstwa wspierane przez państwo, Unię Europejską, krajowe instytucje i agencje. To także kreatywne koła gospodyń wiejskich, izby rolnicze, stowarzyszenia czy rodzinne przedsiębiorstwa, dzięki którym tradycja łączy się
z nowoczesnością, stając się filarem ojczystej kultury. Jestem niezwykle wdzięczny, że wspólnie możemy kultywować nasze lokalne zwyczaje i obrzędy – niezwykle miło patrzy się na gości w tradycyjnych ludowych strojach czy podziwia regionalne przysmaki na przygotowanych przez Państwa stoiskach. Cieszy mnie, że wśród świętujących są dzieci i młodzież – to właśnie oni przekażą tradycyjne wartości następnym pokoleniom – zwrócił się do zebranych.
Wyrazy podziękowania skierował także Wójt Gminy Zabrodzie Paweł Kołodziejski oraz Poseł Maciej Górski. Listy gratulacyjne i dziękczynne skierowali do rolników także wicemarszałek Sejmu RP Piotr Zgorzelski, senator RP Maria Koc, marszałek województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
Czas Dożynek to okazja, aby podziękować rolnikom za trud jaki wkładają w swoją pracę. Starosta Powiatu Wyszkowskiego na wniosek władz wszystkich gmin naszego powiatu tradycyjnie wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o nadanie odznak honorowych „Zasłużony dla Rolnictwa”. Wyróżnieni, Odznaką honorową są rolnicy, którzy zarówno wynikami produkcyjnymi osiąganymi w gospodarstwie, jak i postawą społeczną, a także swoją wiedzą i zaangażowaniem przyczyniają się do podniesienia poziomu gospodarstw rolnych w powiecie wyszkowskim.
Honorową odznaką odznaczeni zostali: Małgorzata i Andrzej Chmiel z Gminy Zabrodzie, Krzysztof Kurowski z Gminy Brańszczyk, Grzegorz Bułatowicz z Gminy Długosiodło, Adama Kamiński z Gminy Rząśnik, Paweł Świercz z Gminy Somianka, Mariusz Grześkiewicz z Gminy Wyszków, Tadeusz Pałubiński z Gminy Długosiodło, Sebastian Mielczarczyk z Gminy Rząśnik, Andrzej Kukliński z Gminy Somianka, Krzysztof Wielgolewski z Gminy Wyszków, Michał Laskowski z Gminy Zabrodzie, Jarosław Mościcki z Gminy Brańszczyk. Odznaki wręczyli Starosta Powiatu Wyszkowskiego Jerzy Żukowski i Poseł Maciej Górski.
Tradycyjnie uhonorowano także najlepszych dostawców mleka.
Obok bochna chleba, wieniec jest najważniejszym symbolem dożynek, symbolizującym wszystkie plony, które rodzi ziemia i z których człowiek może korzystać. Tegoroczne wieńce przygotowane zostały przez Koło Gospodyń Wiejskich Turzynianki z Turzyna w Gminie Brańszczyk, Sołectwo Zalas z Gminy Długosiodło, KGW Ochudnianki z Ochudna w Gminie Rzaśnik, Sołectwo Somianka Parcele z Gminy Somianka oraz Sołectwo Zabrodzie, Sołectwo Choszczowe, Sołectwo Niegów, Sołectwo Gaj, Sołectwo Dębinki oraz przedstawiciela Związku Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański Koło w Wyszkowie. Na zakończenie tej części wręczono podziękowania, które wręczyli wicestarosta Powiatu Wyszkowskiego Leszek Marszał i zastępca Wójta Gminy Rząśnik Paweł Kołodziejski.

O atrakcje w „miasteczku dożynkowym” zadbali wystawcy, wśród których znalazły się stoiska Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Państwowego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i Klubu Honorowych Dawców Krwi Oddziału Porębska Kropelka.
W części artystycznej wystąpili: Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Wyszkowie pod batutą kapelmistrza Franciszka Józefa Bieganowskiego, Zespołu Kurpie Białe z Dąbrowy oraz Zespołu Ludowego Puszcza Biała Stowarzyszenie Klub Srebrnego Wieku z Rząśnika. Na scenie wystąpił także tenor Bogusław Morka wraz z gośćmi – pochodzący z gminy Rząśnik. Zaprezentowała się także Karolina Pujer, pochodząca z Rząśnika wokalistka, która rozpoczyna swoją karierę. Hela, Jessica, Aniela i Elbienia, czyli kabaret Moherowe Berety w barwnych skeczach przeniosły zgromadzonych na sąsiednie Podlasie i z łatwością zachęciły do wspólnej zabawy. Gwiazdą wieczory był Luka Rosi, wokalista znany z hitów takich jak „A Ty bądź” czy „Wolny jak wiatr”, który zgromadził pod sceną sporą rzeszę fanów. O taneczny klimat do późnego wieczora zadbał DJ Marcel podczas potańcówki.
Organizacja Powiatowo-Gminnych Dożynek była współfinansowana ze środków z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.
/oprac. KW/

692 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Premier Mateusz Morawiecki w Łochowie

Inwestycje w bezpieczeństwo i w rozwój - tak Prawo i Sprawiedliwość zmienia Polskę powiatową, Polskę gminną. 5 września 2022 r....

Zamknij