ggg ggg ggg

Wojenne zdjęcia Radzymina…

W poniedziałek, 27 września uczniowie klasy VIII b ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka pod opieką wychowawcy, odwiedzili gościnne progi Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Radzymin. Powodem wizyty była wystawa fotografii naszego miasta z pierwszych miesięcy niemieckiej okupacji w 1939 roku.

Zasadniczą część wystawy pt. „Odnaleziona kolekcja – Radzymin na zdjęciach żołnierza Wehrmachtu” stanowi 27 fotografii z września i października 1939 roku, które pochodzą z oryginalnych negatywów (format 24×36 mm) odnalezionych w Niemczech.
Ich autorem był żołnierz z 217. Dywizji Piechoty, która jako rezerwa
3. Armii Wehrmachtu brała udział w ataku na Polskę, m.in. w działaniach bojowych pod Mławą, Serockiem oraz w rejonie Ryni. Po zdobyciu Warszawy we wrześniu
1939 roku, część oddziałów ze wspomnianej dywizji pełniło funkcję sił okupacyjnych w północnej i środkowej Polsce. W Radzyminie żołnierze niemieccy z 217. Dywizji Piechoty przebywali do kwietnia 1940 roku, a następnie wzięli udział w ataku na Francję.
Druga część wystawy składa się z ośmiu zdjęć (oryginalnych odbitek), które pochodzą z lat 1939-1941. Przedstawiają one fragmenty miasta (głównie Plac Tadeusza Kościuszki, ulicę Traugutta – naówczas Kościelną i zniszczone na początku wojny budynki przy Placu Wolności).
Wystawa starych wojennych fotografii naszego miasta idealnie wpisuje się w omawiane na lekcjach historii wydarzenia z przełomu 1939 i 1940 roku oraz szkolną akcję edukacyjną „Poznaj dzieje Radzymina – małego miasteczka z wielką historią”. Jako pierwsi naszą edukacyjną akcję rozpoczęli 16 września br. uczniowie klasy V b pod opieką p. Marii Klimkiewicz i Agnieszki Milewskiej uczestnicząc w wycieczce pod hasłem „Wędrując uliczkami Radzymina poznajemy jego dzieje i bohaterów”.
Prezentowana kolekcja zdjęć, które zostały zakupione przez Bibliotekę stanowi znakomite źródło historyczne dla poznania dziejów Radzymina podczas II wojny światowej. (Opracowaniem technicznym archiwalnych zdjęć na potrzeby wystawy zajął się p. Zbigniew Pachulski, a komentarzem historycznym opatrzył je p. Władysław Kolatorski). Wystawę można było oglądać do końca września. Wkrótce ma być prezentowana w radzymińskich szkołach.

/Koło Historyczne „Wiarus”/

1 038 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Nadzwyczajny koncert Paderewski dla Polski – w 80. rocznicę śmierci.

Nadzwyczajny koncert Paderewski dla Polski – w 80. rocznicę śmierci.  - https://www.youtube.com/watch?v=JfbPs0nXNOU   

Zamknij