ggg ggg ggg

Wielkie patriotyczne świętowanie na polach Ossowa!!! (19.08.2014)

Za nami obchody 94. rocznicy „Cudu nad Wisłą”. Jak co roku, z myślą o odwiedzających Ossów w dniach 14-17 sierpnia przygotowano szereg atrakcji. Licznie zgromadzeni mieszkańcy powiatu wołomińskiego i goście najpierw uczestniczyli w podniosłych uroczystościach patriotycznych, po których nastąpił program rekreacyjno-rozrywkowy, którego największym atutem była oczywiście widowiskowa rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 roku!

Uroczystości w Ossowie rozpoczęły się już w czwartkowy wieczór 14 sierpnia pod Krzyżem Pamięci księdza Ignacego Skorupki, gdzie odbył się Apel Poległych.
W tym szczególnym miejscu rozpoczęły się również główne obchody w dniu 15 sierpnia, zainaugurowane ceremonią złożenia kwiatów. Następnie delegacje wraz z władzami samorządowymi, duchowieństwem oraz wszystkimi uczestnikami przeszły pod pomnik księdza Ignacego Skorupki znajdujący się przy ossowskiej szkole.
Po oddaniu hołdu bohaterskiemu kapelanowi zebrani udali się na mszę świętą do kaplicy przy Cmentarzu Poległych w Boju pod Ossowem.
Tuż przed ubiegłopiątkowym nabożeństwem nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci polskich oficerów walczących w Bitwie Warszawskiej 1920, zamordowanych przez Rosjan w 1940 roku. (Pamiątkowa tablica znajduje się nieopodal kaplicy). Następnie osłonięto dwa nowe popiersia w dolinie dębów smoleńskich, upamiętniające gen. Ryszarda Błasika oraz prawosławnego abpa Mirona Chodakowskiego.
Uroczystą Mszę Świętą celebrował biskup warszawsko-praski JE Abp Henryk Hoser, podkreślając w homilii siłę narodu polskiego, który pomimo tego, że nie zawsze miał swój kraj, zawsze był silnym narodem dążącym do wolności poprzez kolejne powstania i stawianie oporu najeźdźcom.
Na zakończenie nabożeństwa ksiądz dziekan Jan Andrzejewski i Starosta Wołomiński podziękowali wszystkim organizatorom i uczestnikom.
Gospodarz ziemi wołomińsko-radzymińskiej wręczył obecnemu na uroczystościach w Ossowie, profesorowi Bogdanowi Chazanowi pisemne uznanie za walkę o poszanowanie podstawowych praw człowieka oraz za pracę włożoną w ochronę życia.

dscf0033
– Chciałbym wyrazić podziękowanie Radzie Powiatu Wołomińskiego za uchwałę, w której poparła moje starania o ochronę życia – powiedział prof. Chazan. Wyraził też przekonanie, że jego współpracownicy ze Szpitala Świętej Rodziny, będą również w przyszłości bronić ludzkiego życia.
Następnie w imieniu Kapituły „Krzyża Księdza Kapelana Ignacego Skorupki Bóg, Honor, Ojczyzna” starosta wołomiński Piotr Uściński wraz z burmistrzem Wołomina Ryszardem Madziarem uhonorowali Księdza Arcybiskupa statuetką w dowód uznania za walkę o wartości podstawowe. (Statuetka, to forma uhonorowania osób, które we współczesnym świecie walczą z ideologiami oraz przejawami bolszewizmu).
– Krzyż Księdza Kapelana Ignacego Skorupki to szczególne wyróżnienie –podkreślał Piotr Uściński. Ten bohater Bitwy Warszawskiej wykazał się wielką odwagą i niezłomnością w wyznawaniu swych ideałów. Z krzyżem w ręku przerwał najazd wojsk bolszewickich. Dziś, podobnie jak 94 lata temu Ksiądz Ignacy Skorupka, Ksiądz Arcybiskup dzięki swojej odwadze stanął w obronie wartości rodziny oraz stanowczo przeciwstawił się destrukcyjnym ideologiom i „cywilizacji śmierci”, chroniąc w szczególności życie dzieci nienarodzonych.
Po eucharystii odbył się Apel Poległych w Bitwie Warszawskiej i złożenie wieńców na Cmentarzu Poległych w Boju pod Ossowem.
Wraz z zakończeniem uroczystości religijno – patriotycznych rozpoczął się program rekreacyjno-rozrywkowy. Na odwiedzających Ossów czekała prawdziwa moc atrakcji. Największą z nich stanowiło oczywiście wielkie widowisko plenerowe. Z udziałem kilkudziesięciu rekonstruktorów, licznie zgromadzona publiczność mogła obejrzeć historyczną rekonstrukcję Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Wybuchy, strzały, eksplozje oraz realistyczna inscenizacja sprawiły, że oglądając widowisko, mogliśmy niemalże przenieść się w czasie o ponad 90 lat. Była nowa dramaturgia, nowy dynamiczny scenariusz; wystrzały, efekty pirotechniczne, pojedynki, pokazy walk ułańskich – na szable i lance, terkot karabinów maszynowych, ewakuowano rannych, a bohaterską śmierć poniósł ks. kapelan Ignacy Skorupka.

dscf0158

Jednocześnie, była to znakomita lekcja historii, pokazująca jak wyglądały wydarzenia 1920 roku. By szczycić się tą wielką wygraną, co roku Starostwo Powiatowe w Wołominie przygotowuje fascynujące widowisko historyczne z udziałem rekonstruktorów w uzbrojeniu i umundurowaniu z tamtego okresu.
– To był historyczny majstersztyk. Warto pielęgnować i przekazywać wiedzę o wielkich narodowych zwycięstwach. Scenariusz napisała historia, a my pokazujemy widzom jak i dlaczego Polacy potrafili wznieść się na wyżyny męstwa i dowódczej mądrości” – ocenił Piotr Uściński, starosta wołomiński.


Po rekonstrukcji odbyły się XV zawody Militarii o szablę Starosty Wołomińskiego i puchar Przewodniczącego Rady Powiatu, a także bieg dziecięcy „Cud nad Wisłą”, który zakończył się przyznaniem atrakcyjnych nagród młodym biegaczom. Wśród zwycięzców znaleźli się mi.in.: Natalia Dzwonkowska i Karol Rudowski – kat. do 15 lat. Nie zabrakło również słów podziękowania od wicestarosty Konrada Rytla dla osób zaangażowanych w organizację biegu. Z kolei, od godziny 16 do późnych godzin wieczornych w Ossowie trwał festyn rodziny. Jego pierwszym punktem było przedstawienie dla najmłodszych pt. „Opowieść o małym Jaśku, który chciał zostać bohaterem”, (była to patriotyczna historia z czasów Bitwy Warszawskiej ilustrowana pieśniami legionowymi. Następnie dzieci mogły wziąć udział w różnorodnych animacjach, zabawach, tańcach i konkursach. Przy licznie rozstawionych punktach gastronomicznych gromadziło się coraz więcej osób, które z powodzeniem udało się rozruszać DJ’owi Max’T prowadzącemu zabawę taneczną przy polskich i zagranicznych szlagierach muzyki dance. O godzinie 19-ej, na scenie pojawił się zespół Piękni i Młodzi. Nowe gwiazdy polskiej muzyki tanecznej zostały doskonale przyjęte przez publiczność, która bawiła się przy piosenkach i śpiewała je razem w wykonawcami. Kulminacyjnym punktem koncertowej części festynu był występ Sylwii Grzeszczak, która przyciągnęła do Ossowa ogromną liczbę fanów. Energiczne utwory przeplatane bardziej stonowanymi aranżacjami były idealną propozycją na zakończenie dnia.

dscf0114
Ostatnim punktem obchodów 15 sierpnia był spektakularny pokaz sztucznych ogni. Starostwo wołomińskie i Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia w Zielonce po raz trzeci zaprosili na mega-pokaz sztucznych ogni na najwyższym poziomie. – To była niezwykła atrakcja i niesamowite doznania – mówili z zachwytem widzowie. (W ogóle trzeba przyznać, że w tym roku organizatorzy oraz sponsorzy stanęli na wysokości zadania i dzięki ich wkładowi oraz włożonej pracy, wszystkie ossowskie uroczystości i imprezy odbyły się na wysokim poziomie).
Obchody 94. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Ossowie zakończyły się w minioną niedzielę rozstrzygnięciem XIV Mistrzostw Polski Formacji Kawaleryjskich. Dzień wcześniej, czyli w sobotę 16 sierpnia odbyło się wielkie i niezwykłe wydarzenie – „American Day”. (Obszerną relację z amerykańsko-polskiego święta w Ossowie znajdziecie Państwo w kolejnym numerze „Kuriera W”. Gorąco zachęcamy do lektury).
/opr. R.L./

Galeria zdjęć

2 805 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Rolnicy z powiatu ostrowskiego spotkali się na Święcie Plonów (19.08.2014)

Od siedmiu lat Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej organizuje Święto Plonów, aby rolnicy mogli uroczyście zakończyć żniwa i prace polowe....

Zamknij