ggg ggg ggg

Wielki triumf druhen z Chajęt. Pierwsze miejsca także dla druhów z Wołomina i Radzymina!

W słoneczną sobotę 17 września, na stadionie miejskim w Tłuszczu, rozegrane zostały już po raz szósty Powiatowe Zawody Sikawek Strażackich oddziałów Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu wołomińskiego.

 

7

 

Powiatowe Zawody Sikawek Strażackich, które odbywają się co dwa lata, od samego początku, tj. od 2008 roku rozgrywane są w Tłuszczu. Organizatorem imprezy jest Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Wołominie wraz z Komendą Powiatową PSP w Wołominie.
Z roku na rok, poziom zawodów staje się coraz bardziej prestiżowy, o czym świadczy coraz większa ilość drużyn biorących w nich udział, a także coraz większe zainteresowanie publiczności. Na tegoroczny strażacki turniej przybyły bowiem nie tylko osoby towarzyszące poszczególnym drużynom i sympatycy pożarnictwa, ale także liczni mieszkańcy powiatu.
Wśród zgromadzonych nie zabrakło również znamienitych gości, wśród których znaleźli się m.in.: starosta wołomiński Kazimierz Rakowski, wicestarosta Adam Łossan, radna powiatowa Magdalena Suchenek, członek Prezydium Zarządu Głównego ZOSP RP dh Wiesław Leśniakiewicz, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Wołominie dh Wiesław Gręda, a także Komendant Powiatowy PSP w Wołominie starszy brygadier Jacek Pietranik.
Po uroczystej odprawie i odegraniu Hymnu Związku Ochotniczej Straży Pożarnej wszystkich przybyłych tego dnia gości oficjalnie przywitał burmistrz Tłuszcza dh Paweł Bednarczyk.
W trakcie swojego wystąpienia gospodarz miasta podziękował strażakom „za ofiarność Ich służby, za to, że w minionych latach swoją pracą i postawą potrafili wyrobić w społeczeństwie przekonanie, że udzielają niezbędnej pomocy wszystkim, którzy jej oczekują, niezależnie od rodzaju zagrożenia”. Burmistrz Paweł Bednarczyk podziękował również wszystkim tym, którzy przyczynili się do zainaugurowania, a obecnie do kontynuowania Zawodów Sikawek Strażackich w Tłuszczu, zaś wszystkim drużynom życzył powodzenia w rywalizacji. Uroczyste otwarcie zawodów zwieńczone zostało ceremonią wręczenia medali i odznaczeń zasłużonym strażakom. Następnie, przyszedł czas na strażackie zmagania. Do rywalizacji stanęło w sumie 18 drużyn (2 żeńskie i 16 męskich). Zawody rozgrywane były w dwóch kategoriach: ćwiczenie sprawnościowo-bojowe, oraz „wierność epoce”. Ćwiczenie sprawnościowo-bojowe składa się z toru przeszkód i sprawiania sikawki. Na torze znajdują się: wyskalowany odpowiednio zbiornik (nalewak), który należy napełnić odpowiednią ilością wody z beczki czterema wiadrami brezentowymi stosując tzw. łańcuch wodny, równoważnia prosta o wysokości 2 metrów, rów z wodą o szerokości 3 metrów, który należy pokonać gęsiego po kładce o szerokości 20 centymetrów, z tym, że kładkę należy przyciągnąć bosakiem z odległości 2 metrów, 3 tyczki do pokonania slalomem, oraz płotek o wysokości 1 metra, który należy pokonać nie przewracając go. Po wykonaniu toru należy zbudować linię gaśniczą z jednego odcinka węża o długości 20 metrów i podając jeden prąd wody z ziemi spowodować obrócenie tarczy i strącenie dwóch pachołków z podstawek. Z kolei konkurs „wierność epoce” organizowany jest w celu wyłonienia oddziału prezentującego w sposób najwierniejszy dla danej epoki historycznej pożarniczy sprzęt, wyposażenie i umundurowanie. Do prezentacji musi być wystawiona sikawka z wymaganym usprzętowieniem oraz odpowiednio umundurowana rota (2 ludzi). W tej konkurencji biorą udział wszystkie startujące oddziały.
(Należy bowiem pamiętać, że celem zawodów jest zachowanie w pamięci i pokazanie dawnych technik, i sposobów gaszenia pożarów, ochrona przed zniszczeniem zachowanych urządzeń gaśniczych, jakimi są sikawki strażackie, popularyzacja działalności ochotniczego pożarnictwa i pokazanie wkładu w budowanie systemu bezpieczeństwa ludności, a także integracja OSP wokół historii i tradycji pożarnictwa oraz propagowanie zasad bezpieczeństwa pożarowego na terenie powiatu wołomińskiego).
Sędzią Głównym konkurencji sprawnościowej był starszy kapitan Piotr Stach z Komendy Powiatowej PSP w Wołominie. Natomiast Sędzią Głównym w konkursie „wierność epoce” był druh Jerzy Pokrywczyński z OSP Wiązowna pow. otwocki.
Po zaciętej rywalizacji w konkurencji sprawnościowo – bojowej, z drużyn damskich lepsze okazały się panie z OSP Chajęty (gm. Dąbrówka), które zajęły pierwsze miejsce.
Natomiast wśród drużyn męskich najlepsi okazali się druhowie z OSP Wołomin, którzy w rywalizacji o pierwsze miejsce wyprzedzili druhów z OSP Poświętne i OSP Tłuszcz.
Z kolei, w konkurencji „wierność epoce” niekwestionowanym zwycięzcą po raz kolejny został oddział z OSP Radzymin, który uzyskał maksymalną ilość 160 punktów.
Zwycięzcom gratulujemy wygranej i zapraszamy za dwa lata. (Warto nadmienić, że zdobywcy medalowych miejsc nagrodzeni zostali pucharami, niemniej wszystkie startujące drużyny otrzymały nagrody rzeczowe).
Mając powyższe na uwadze przekazujemy słowa uznania dla sponsorów i fundatorów nagród, którymi w tym roku byli: Starosta Wołomiński, Burmistrz Tłuszcza, Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Wołominie, LGD Równiny Wołomińskiej, Prezes Zarządu DJ CHEM Chemicals S.A. w Wołominie.
/opr. E. Szymankiewicz, R.L.
foto: www.tluszcz.pl/

1 656 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Nowoczesna, najpiękniejsza, funkcjonalna… nowa hala sportowa

16 września 2016 r. została oficjalnie i bardzo uroczyście otwarta hala sportowa przy Zespole Szkół nr 3 w Kobyłce.  ...

Zamknij