ggg ggg ggg

Widowiskiem „DOBRE, BO POLSKIE” utalentowana młodzież ze Słupna rozpoczęła obchody „Roku dla Niepodległej”!!!

W ubiegłą środę, 15 listopada w obecności wielu znamienitych gości na czele z Senatorem RP prof. Janem Żarynem, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. M. Konopnickiej w Słupnie (gm. Radzymin) udowodnili, że Niepodległa może być z nich dumna.

SONY DSC

SONY DSC

Już na wstępie trzeba powiedzieć, że takiego widowiska patriotycznego w wykonaniu młodzieży nie powstydziłaby się chyba żadna szkoła w Polsce. Pełen scenicznego rozmachu, zachwycający strojami, niebanalnym repertuarem, a przede wszystkim świetnym przygotowaniem uczniów koncert pod hasłem „DOBRE, BO POLSKIE”, po prostu urzekł publiczność zgromadzoną w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. M. Konopnickiej w Słupnie.
W tym miejscu na podkreślenie zasługuje fakt, że wśród licznie zgromadzonych widzów znalazło się wielu znamienitych gości, a wśród nich m.in.: senator RP prof. Jan Żaryn, radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego Marzena Małek, I Mazowiecka Wicekurator Oświaty Dorota Skrzypek, starosta wołomiński Kazimierz Rakowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Radzyminie Krzysztof Dobrzyniecki a także: prezes Stowarzyszenia im. 2 Szwadronu 11 Pułku Ułanów Legionowych w Wołominie Arkadiusz Ziółkowski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Radzymina Jan Wnuk wraz z delegacją oraz prezes Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. AK Ziemi Radzymińskiej Władysław Kolatorski wraz z delegacją.
Wszystkich zgromadzonych serdecznie powitała dyrektor szkoły pani Elżbieta Bielec. – Nasza szkoła już od progu wita Państwa historią. Przed frontowym wejściem znajdują się tablice upamiętniające bohaterów: mjra Ryszarda Downar-Zapolskiego, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku, który zginął w okolicy naszej szkoły, ppłka Alfreda Bartela i kpt. Aleksandra Kamińskiego, zamordowanych w Katyniu. Na szkolnych korytarzach stałe ekspozycje ukazują historię Orła Białego, historię władców Polski, postać Józefa Piłsudskiego, a także Szlak bojowy 85 pp Strzelców Wileńskich, z którego wywodził się mjr Ryszard Downar-Zapolski. Nasi uczniowie uczestniczą w wielu ciekawych historycznych projektach i konkursach, a także pod kierunkiem nauczycieli przygotowują wspaniałe widowiska – podkreśliła Pani Dyrektor, a następnie zapowiedziała oczekiwany przez wszystkich koncert.- Dzisiejszym widowiskiem „DOBRE, BO POLSKIE” pragniemy zainaugurować obchody „Roku dla Niepodległej”. Chcieliśmy, aby było to święto radości i dumy z tego, że jesteśmy Polakami, że mieszkamy w pięknym kraju, że mamy wspaniałą historię, kulturę, że mamy wybitnych Polaków. Jednym słowem, że mamy się czym w świecie pochwalić – mówiła Pani Dyrektor, a zarazem autorka scenariusza widowiska. Wspaniałą część artystyczną poprzedziła chwila zadumy nad losem pokoleń Polaków walczących o wolność Ojczyzny, połączona z ceremonią zapalenia zniczy pod tablicami upamiętniającymi bohaterów przez delegację Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej.
Następnie, podczas trwającego godzinę widowiska, młodzież zaprezentowała polskie tańce narodowe, wzbogacone pieśniami patriotycznymi oraz utworami ludowymi w mistrzowskim wykonaniu szkolnego Chóru „Canto”. Całość uzupełniły brawurowe biało-czerwone pokazy cheerleaderek oraz prezentacje hasła „Dobre, bo Polskie” w wykonaniu najmłodszego pokolenia kibiców, które publiczność nagrodziła owacyjnymi oklaskami.
Słowa szczególnego uznania skierowali pod adresem uczniów i nauczycieli: I Mazowiecka Wicekurator Oświaty Dorota Skrzypek, starosta wołomiński Kazimierz Rakowski oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Radzyminie Krzysztof Dobrzyniecki. Senator Jan Żaryn podzielił się z młodzieżą ciekawostkami historycznymi w formie mini-wykładu na temat okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r., zaś radna Sejmiku Mazowieckiego Marzena Małek zaprosiła dzieci do występu na Stadionie Narodowym.
Dziękując Pani Radnej za ten wspaniały gest i za pomoc przy organizacji widowiska, dyrektor Elżbieta Bielec skierowała również serdeczne podziękowania do wszystkich osób zaangażowanych w przygotowanie całego przedsięwzięcia: – Jestem dumna, że mamy takich uczniów, i że mogę pracować z taką Panią Wicedyrektor, z takimi nauczycielami oraz pracownikami administracji i obsługi. A już z osobna serdeczne podziękowania i gratulacje składam w imieniu wszystkich: uczniom klasy III a (Krakowiankom i Krakowiakom) i ich wychowawczyni Pani Grażynie Kozon oraz Rodzicom dzieci za to, że przenieśli nas na chwilę do Krakowa; pięknej i dostojnej w polonezie młodzieży klas trzecich gimnazjum oraz Paniom: Michalinie Olszewskiej i Elżbiecie Borkowskiej; klasie III b i ich Paniom: Michalinie Jaroszewskiej i Magdalenie Durajewskiej za spontaniczną prezentację hasła DOBRE, BO POLSKIE; tancerkom, które zaprezentowały kujawiaka i ich choreografkom Paniom: Barbarze Moczulskiej i Patrycji Kuś; żywiołowym, tryskającym energią cheerleaderkom i autorkom ich układu Paniom: Patrycji Kuś i Ewie Powierży; chórowi CANTO, który przygotowany przez Panie: Marzannę Getkę i Anetę Popławską, uaktywnił wszystkich i przypomniał piękne, często zapomniane ludowe pieśni; recytatorom: Bartoszowi i Darii Godlewskim, Aleksandrze Świerczewskiej, Natalii i Oliwii Jakubowskim za wielkie emocje, jakie udzieliły się za ich pośrednictwem słuchaczom; konferansjerom: Martynie Jakubowskiej i Mateuszowi Krysiakowi za iście dziennikarski talent; Paniom: Edycie Baranowskiej, Wandzie Rudzińskiej i Michalinie Olszewskiej za cudowną, tematyczną scenografię (tylko ręce mistrzyń mogą coś takiego wyczarować); Pani Hannie Smolińskiej za uszycie pięknych spódnic dla tancerek poloneza oraz realizatorom dźwięku: Pani Magdalenie Moczkowskiej i Bartłomiejowi Nowakowi.
(Przyłączając się do gratulacji dla Dyrekcji i całej Społeczności Szkolnej dodajmy na zakończenie, iż widowisko „DOBRE, BO POLSKIE” zaprezentowane będzie raz jeszcze, w dn. 7 grudnia br. tym razem specjalnie dla rodziców. Kto nie był, powinien koniecznie je zobaczyć. Gorąco zachęcamy).

/opr. Rafał S. Lewandowski/

2 824 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Magiczny koncert

W sobotę, 18 listopada 2017 r. w sali legionowskiego ratuszu odbył się kameralny koncert Renaty Przemyk. Kolejna propozycja Miejskiego Ośrodka...

Zamknij