W środę, 5 lutego w sali widowiskowo-konferencyjnej Gminnego Centrum Kultury w Łajskach odbyło się Walne Zebranie Członków Lokalnej Grupy Działania Zalew Zegrzyński. Przedmiotem obrad było m.in. przyjęcie sprawozdania finansowego za 2024 rok oraz udzielenie absolutorium Zarządowi.
![](http://www.kurier-w.pl/wp-content/uploads/2025/02/kurierw_2-14.jpg)
Lokalna Grupa Działania Zalew Zegrzyński prężnie działa w naszym regionie i przyczynia się do jego rozwoju oraz integracji międzygminnej już od ponad dwóch dekad.
Historia jej powołania sięga 2004 roku, kiedy to zainicjowano proces tworzenia się partnerstwa trójsektorowego nad Jeziorem Zegrzyńskim.
Obecny obszar LGD Zalew Zegrzyński obejmuje 9 gmin na obszarze trzech powiatów. LGD tworzą cztery gminy Powiatu Legionowskiego: Jabłonna, Nieporęt, Serock i Wieliszew, dwie gminy Powiatu Wołomińskiego: Dąbrówka i Radzymin, jedna gmina Powiatu Wyszkowskiego: Somianka oraz dwie gminy Powiatu Nowodworskiego: Pomiechówek i Zakroczym.
Okazję do spotkania dla przedstawicieli władz samorządowych gmin i powiatów objętych działaniem LGD stanowiło doroczne Walne Zebranie Członków LGD ZZ, które odbyło się w środę, 5 lutego w Łajskach.
Otwarcia zebrania wraz z powitaniem gości i uczestników dokonał Prezes Zarządu LGD Zalew Zegrzyński Edward Trojanowski.
Wraz z przystąpieniem do formalnej części obrad dokonano wyboru przewodniczącego zebrania oraz protokolanta.
W trakcie posiedzenia przedstawione zostało Sprawozdanie Prezesa Zarządu z działalności Lokalnej Grupy Działania Zalew Zegrzyński w 2024 roku.
Uczestnicy obrad mogli dowiedzieć się, że na dzień 31 grudnia 2024 r. LGD Zalew Zegrzyński liczyła 267 członków. W stosunku do liczby członków sprzed roku, liczba ta zwiększyła się o 28 podmiotów. W podziale na sektory wygląda to następująco: sektor publiczny liczył 24 członków, sektor gospodarczy 76 członków, zaś sektor społeczny 167 członków, z czego 51 to rybacy, pracownicy Polskiego Związku Wędkarskiego.
W okresie sprawozdawczym Zarząd odbył 4 posiedzenia, Komisja Rewizyjna spotkała się raz,
natomiast Rada oceniała nabory wniosków podczas dwóch posiedzeń – informował Prezes Edward Trojanowski szczegółowo omawiając działalność LGD w okresie sprawozdawczym:
– Rok 2024 był ostatnim rokiem wdrażania LSR 2014-2020, przedłużonego o lata 2021-2022 (+3).
Na dzień 31 grudnia 2024 r. byliśmy zobowiązani złożyć ostatnie wnioski o płatność wynikające z działań LGD (działanie 19.4- funkcjonowanie i aktywizacja LGD). Nasi beneficjenci mieli termin rozliczenia wniosków do 30 września 2024 r. (dz. 19.2).
Rok 2024 rozpoczęliśmy między innymi działaniami związanymi z przygotowaniem Rybackiej Lokalnej Strategii Rozwoju. Podjęliśmy rozmowy z gminami Załuski i Płońsk celem zwiększenia naszych szans na pozyskanie środków z programu Rybactwo Morze i Akwakultura na lata 2021-2027. Odbyły się spotkania konsultacyjne z nowymi gminami oraz z zakładem hodowli ryb metodą Aqakultury w Bońkach w Gminie Płońsk.
Złożyliśmy wniosek o wsparcie przygotowawcze na przygotowanie LSR. W wyznaczonym przez MRiRW terminie (7 IX 2024 r.) złożyliśmy stosowny wniosek o wybór LGD do realizacji Rybackiej LSR. W grudniu ub. roku otrzymaliśmy z Ministerstwa uchwałę Komisji, dotyczącą oceny punktowej naszej Strategii. Uzyskaliśmy w ocenie 60 pkt.
Nie ma jeszcze decyzji ostatecznej o wybraniu lub niewybraniu LGD ZZ do realizacji strategii, niemniej wg naszej oceny wskaźniki naszej rybackości są za niskie, aby otrzymać środki finansowe. Mamy za mało podmiotów rybackich w stosunku do narzuconych nowych kryteriów wyboru – wyjaśnił Prezes LGD ZZ. (Z informacji przekazanych przez Departament Rybołówstwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynika, że na mocy uchwały nr 15/2025 z dn. 28 stycznia br. Komitetu ds. wyboru lokalnych strategii rozwoju w programie „Fundusze Europejskie dla Rybactwa na lata 2021-2027”, program będą realizowały tylko 24 LGD, które uzyskały w ocenie minimum
97 punktów – przyp. red.).
Doroczny warsztat refleksji i ocena funkcjonowania LGD za 2023 r. odbył się w auli Starostwa 13 lutego 2024 r., informacja o jego wyniku wraz ze sprawozdaniem merytorycznym z realizacji LSR za 2023 r. została wysłana do instytucji wdrażającej w ustawowym terminie 28 lutego 2024 r.
Ubiegłoroczne Walne Zebranie Członków z powodu planowanej rozbiórki auli odbyło się już 21 marca. Podczas tego zebrania dokonano wyboru składu osobowego Rady na 5- letnią kadencję (2024-2029), dostosowanego do wymogów prawnych funduszy: rolnego i rybackiego.
Rok 2024 był także rokiem przygotowawczym do rozpoczęcia wdrażania nowego okresu programowania UE na lata 2023-2027. Ministerstwo Rolnictwa oraz ARiMR we współpracy z LGD oraz Polską Siecią LGD pracowały nad wytycznymi wdrożeniowymi, a także aplikacją internetową, które warunkują rozpoczęcie nowego okresu. W sierpniu otrzymaliśmy pierwszą płatność na poczet funkcjonowania i aktywizacji, w lutym 2025 r. przypada termin II płatności.
Zarząd LGD dołożył wszelkich starań, aby wykorzystać możliwie wszystkie środki finansowe starej perspektywy, których beneficjenci nie byli w stanie prawidłowo rozliczyć. Przyczyną tych trudności były okoliczności zewnętrzne tj. pandemia Covid-19, czy bardzo wysoka inflacja, ponad 15%. Zrealizowanych zostało w to miejsce kilka operacji własnych. Były to np. szkolenia. Kursy na prawo jazdy kat. B,C i D, szkolenia dla Rady, Zarządu i Komisji Rewizyjnej wynikające z potrzeb przyszłej perspektywy, szkolenie dla sołtysów z programu Smart Villages.
Ponadto opracowano i wydano II tom Księgi Dobrych Praktyk, album promocyjny z obszaru 9 gmin członkowskich. Opracowano i wydano książkę „80 Lat po Powstaniu Warszawskim w Legionowie i okolicy”, a także „Turystyczny Szlak Patriotyczny Polski Walczącej na Terenie Powiatu Legionowskiego”. Przygotowane zostały kalendarze na 2025 r. oraz materiały promujące kulturę regionu z okazji 25-lecia ZTL Promyki – informował Prezes Edward Trojanowski.
Następnie zaprezentowano sprawozdanie finansowe za 2024 rok, przygotowane przez Główną Księgową LGD ZZ. W dalszej części obrad przyszedł czas na najważniejsze głosowania. Walne zebranie opowiedziało się za przyjęciem przedstawionego sprawozdania finansowego za rok ubiegły oraz udzieliło absolutorium Zarządowi LGD za 2024 rok. Podjęto także uchwały w sprawie zmian w Regulaminie Organizacyjnym Rady LGD ZZ i Statucie Stowarzyszenia.
Formalną część obrad zakończyło przedstawienie informacji o planowanych działaniach Lokalnej Grupy Zalew Zegrzyński na najbliższe lata.
W imieniu redakcji przyłączamy się do gratulacji dla Zarządu i Prezesa Edwarda Trojanowskiego z tytułu uzyskanego absolutorium i trzymamy kciuki za realizację zamierzeń zaplanowanych na najbliższą przyszłość.
/opr. R.L.; źródło: LGD ZZ/