ggg ggg ggg

W „Stalowej Jedynce” podsumowano szkolne inicjatywy, upamiętniające 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 r.

Nasze szkolne obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, której jednym z najważniejszych etapów był stoczony w dniach 13 – 16 sierpnia 1920 r. bój o Radzymin, rozpoczęliśmy już w połowie 2019 roku od udziału w projekcie edukacyjnym „Kalendarium Bitwy Warszawskiej 1920”, realizowanym wspólnie z ks. Krzysztofem Ziółkowskim i Sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie.

W ramach projektu uczniowie zrzeszeni w Kole Historycznym „Wiarus” przygotowali krótkie filmy edukacyjne z serii „Kalendarium Bitwy Warszawskiej – Kartki z kalendarza wojny polsko-bolszewickiej”, w których przypominali mało znane fakty związane z wojną polsko-bolszewicką
1919-1921. (Reżyserem serii jest p. Jacek Góral. W projekcie obok Piotra Łapińskiego, gościnnie wystąpiła Basia Szymankiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Radzyminie).
Kolejną szkolną inicjatywą był przeprowadzony zdalnie w czerwcu 2020 roku, z okazji 545-lecia Radzymina i 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej konkurs wiedzy, którego organizatorem było Koło Historyczne „Wiarus” i Koło Polonistyczne „Pisarek”.
Głównym celem konkursu było kształtowanie świadomości, postaw patriotycznych i obywatelskich młodego pokolenia poprzez upowszechnianie wiedzy o dziejach państwa i historii „małej ojczyzny”, zainspirowanie młodzieży do odkrywania historii, tradycji i kultury regionu, popularyzowanie wśród uczniów tematyki związanej z Bitwą Warszawską, budzenie zainteresowań i rozwijanie indywidualnych uzdolnień uczniów, kształtowanie umiejętności kreatywnego i krytycznego myślenia o dziejach minionych, rozwijanie umiejętności poszukiwania i korzystania z informacji.
Dwuetapowy konkurs adresowany był do uczniów klas V – VIII. W eliminacjach udział wzięło 21 uczniów. Do finału awansowało 5 uczniów, którzy poprawnie odpowiedzieli na wszystkie pytania.
W finale najlepszy wynik uzyskał Piotr Łapiński – uczeń klasy Vc, który odpowiedział prawidłowo na 39 z 40 pytań i tym samym został zwycięzcą konkursu. Gratulujemy!
W okresie wakacji nasi uczniowie uczestniczyli w nagraniach kolejnych odcinków „Kalendarium Bitwy Warszawskiej – Kartki z kalendarza wojny polsko-bolszewickiej” oraz uroczystym pobieraniu ziemi z pól bitewnych pod Ossowem i Wólką Radzymińską, które następnie zostały złożone razem z kapsułą czasu w fundamencie statuy Matki Bożej Łaskawej w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie. (Statuę uroczyście poświęcono w dn. 16 sierpnia br.). Inicjatorem tego wydarzenia był Międzyszkolny Klub Historyczny im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej oraz ks. Krzysztof Ziółkowski – proboszcz Sanktuarium.
We wrześniu i w październiku 2020 roku przeprowadziliśmy szkolne gry terenowe „Szlakiem Bitwy Warszawskiej”. Ponadto, delegacje naszej szkoły z panią dyrektor Elżbietą Jeleń i Pocztem Sztandarowym na czele, uczestniczyły w uroczystościach poświęconych mjr Stefanowi Walterowi, kpt. Stefanowi Pogonowskiemu, kpt. Ryszardowi Downar-Zapolskiemu , Dominikowi Rusiniakowi i ks. Andrzejowi Rudzkiemu – uczestnikom walk o Radzymin w pamiętnym sierpniu 1920 roku.
Jednym z ważnych elementów naszych szkolnych obchodów było uczestnictwo w wojewódzkim konkursie historyczno – plastycznym „Bitwa Warszawska 1920”, którego organizatorem był Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie. Wyróżnienie w konkursie otrzymała praca Antoniego Jaczewskiego – ucznia klasy V d. (Gratulujemy!).
W listopadzie 2020 roku przeprowadziliśmy wspólnie z X Placówką „Michalina” MKH im. AK ZR, działającą przy Szkole Podstawowej nr 2 w Słupnie Międzyszkolny Konkurs Historyczny „Bój o Radzymin 1920 – Chwała Bohaterom”, który był zwieńczeniem naszych inicjatyw, mających na celu uczczenie 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej – Cudu nad Wisłą. Głównym celem konkursu było: kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postaw patriotycznych, szacunku dla symboli narodowych oraz podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, jak również popularyzowanie wiedzy o wojnie polsko-bolszewickiej 1919 – 1920 roku, przybliżenie postaci historycznych, uczestników Bitwy Warszawskiej szczególnie związanych z walkami o Radzymin.
Uczestnikami konkursu byli uczniowie klas VI – VIII ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Michaliny Chełmońskiej – Szczepankowskiej w Słupnie oraz Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie. W konkursie udział wzięło 51 uczniów, którzy mieli do rozwiązania quiz składający się z 30 bardzo szczegółowych pytań. Z powodu pandemii koronawirusa konkurs odbył się zdalnie, co niewątpliwie było utrudnieniem dla uczestników. Uczniowie ,,Stalowej Jedynki’’ godnie reprezentowali szkołę i zajęli: I miejsce – Piotr Łapiński, uczeń klasy VI c oraz III miejsce – Jakub Dąbkowski, uczeń klasy VII b. (Gratulujemy!).
Ostatnim akordem szkolnych uroczystości upamiętniających 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej była międzyszkolna inicjatywa „Niepodległa…”, zachęcająca uczniów do oddania hołdu naszym przodkom, którzy na przestrzeni lat walczyli o wolność i suwerenność naszej Ojczyzny. Zadaniem uczniów było wykonanie i przesłanie zdjęć dokumentujących domowe obchody Święta Niepodległości w dniu 11 Listopada. W dobie pandemii koronawirusa dumnie powiewające w dłoniach uczniów, na fasadach domów, na balkonach i w oknach biało – czerwone flagi świadczyły o tym, że droga naszym sercom jest pamięć o dniach minionych. Nasze szkolne archiwum wzbogaciło się o ponad 200 przesłanych przez uczniów zdjęć.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom zaangażowanym w nasze szkolne obchody tak ważnej nie tylko dla Polski, ale również Europy i świata rocznicy. Gorąco pragniemy również podziękować rodzicom za pomoc w propagowaniu wśród dzieci i młodzieży historii naszej Ojczyzny. Nasze podziękowania kierujemy do panów: Jacka Górala i Rafała Lewandowskiego za pomoc w realizacji kolejnych odcinków z serii „Kalendarium Bitwy Warszawskiej – Kartki z kalendarza wojny polsko-bolszewickiej”, której ostatni odcinek ukaże się w marcu 2021 roku.
I choć z powodu obostrzeń nie mogła odbyć się zaplanowana uroczysta akademia, będąca podsumowaniem naszych inicjatyw związanych z 100. rocznicą, a dyplomy i nagrody dla laureatów konkursów zostaną wręczone po powrocie do szkoły, jesteśmy pewni, że w naszej pamięci na zawsze pozostanie duma z naszych przodków, którzy nigdy nie zwątpili w sens walki o wolność i dobre imię Rzeczypospolitej.
/Koło Historyczne „Wiarus”/

1 252 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Elektryczne autobusy na ulicach Nieporętu

Od niedawna, gminę Nieporęt obsługują autobusy elektryczne. Nowoczesne, proekologiczne pojazdy pojawiły się na liniach 705 i 735 ZTM. Chciałoby się...

Zamknij