159 lat temu, 22 stycznia 1863 r. Manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego, rozpoczęło się Powstanie Styczniowe – największy w XIX wieku polski zryw narodowy przeciwko Imperium Rosyjskiemu. Pochłonęło ono kilkadziesiąt tysięcy ofiar. Powstanie trwało do jesieni 1864 r.
Powstanie Styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 r. od ogłoszenia Manifestu, wydanego przez Centralny Komitet Narodowy, który powołał Tymczasowy Rząd Narodowy. Bezpośrednią przyczyną wybuchu powstania była branka do armii rosyjskiej, przeprowadzona niespodziewanie w Królestwie Polskim w połowie stycznia. Powstanie było największym zrywem niepodległościowym w XIX wieku po rozbiorach, na który złożyło się ponad 1 200 bitew i potyczek. Wzięło w nich udział ponad 200 tysięcy powstańców z wszystkich warstw społeczeństwa. Ponad 200 tysięcy Polaków walczyło z rosyjskim najeźdźcą od stycznia 1863 do jesieni 1864 r. Pomimo upadku powstania, osiągnięto kilka celów politycznych, m.in. hamując politykę ugody wobec rosyjskiego zaborcy; nastroje społeczne związane z powstaniem przyczyniły się zaś do odzyskania przez Polskę niepodległości pół wieku później.
W przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego władze Powiatu Ostrowskiego, Miasta Ostrów Mazowiecka i Gminy Ostrów Mazowiecka wspólnie złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod obeliskiem upamiętniającym Powstańców Styczniowych, który znajduje się u zbiegu ulic W. Sikorskiego i E. Orzeszkowej oraz pod obeliskiem usytuowanym przy ul. 3 Maja, upamiętniającym miejsce, które w czasie Powstania Styczniowego służyło, jako szpital polowy. W uroczystości wzięli udział starosta Zbigniew Chrupek i burmistrz Jerzy Bauer wraz z przewodniczącymi Rad Powiatu i Miasta.
Pielęgnowanie pamięci o wydarzeniach historycznych jest istotne dla suwerenności każdego kraju. Dbajmy o przekazywanie wartości patriotycznych najmłodszym, bowiem do nich należy przyszłość.
Należy podkreślić, że samorządy Ostrowi Mazowieckiej oraz Powiatu Ostrowskiego bardzo dbają o przekazywanie pamięci narodowej, dziedzictwa i historii naszego regionu. Tak duże zainteresowanie zachowaniem pamięci o pokoleniach walczących o niepodległość Polski jest rzadko spotykane w innych samorządach. Działania obecnych władz samorządowych dają efekty w postaci zadbanych i ochranianych miejsc pamięci, powstających muzeów i działań patriotycznych, licznych projektów i konkursów, a wszystko to we współpracy z samorządami wojewódzkimi, instytucjami rządowymi oraz polityką historyczną, która jest priorytetem rządu Prawa i Sprawiedliwości.
/J.Cz./