II Festiwal Miodu i Chleba w Kamieńczyku przyciągnął w ubiegła niedzielę 4 sierpnia, do tej podwyszkowskiej, turystycznej miejscowości, mnóstwo amatorów pysznej i zdrowej żywności.
Tegoroczny, już drugi Festiwal Miodu i Chleba oferował zwiedzającym jeszcze więcej atrakcji niż w roku ubiegłym. Na rynku oraz okalających go uliczkach rozstawiło się mnóstwo straganów zachęcających do kupna lub promujących wyroby okolicznych pasiek, piekarni, cukierni i restauracji, wytwarzanych według tradycyjnych receptur i z naturalnych produktów. 4 sierpnia w godzinach od 14.00 do 21.00 organizatorzy, czyli Gmina Wyszków i Wydział Promocji pod kierownictwem naczelnik Lidii Stępkowskiej oraz gminne placówki: WOK „Hutnik”, WOSiR, biblioteka, zaproponowali wiele atrakcji kulinarnych, turystycznych, artystycznych. Przygotowano wystawy: „Dawne i współczesne ule”, „Od ziarenka do bochenka”. Nie tylko można było obejrzeć przepiękne ule, ale też spróbować młócić zboże na chleb, własnoręcznie zmielić ziarno i podziwiać cały proces przygotowania i pieczenia chleba. Pokazano, jak uzyskuje się miód w pokazie pt. „Wirowanie miodu”. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Kamieńczyka przedstawili swój sprzęt i zaprezentowali umiejętności. Lokalna Grupa Działania „Równiny Wołomińskiej” współfinansując festiwal wystawiła pokaźne i bogate stoisko z wyrobami ludowymi, artystycznymi i materiałami informacyjnymi z terenu okolicznych gmin i powiatów wchodzących w jej skład. Były degustacje, gry i zabawy z nagrodami, prezentacje obrzędów i tradycji oraz prezentacje artystyczne m.in. młodzieżowej Orkiestry Dętej z Wyszkowa pod batutą kapelmistrza Józefa
Bieganowskiego, widowisko z elementami miodobrania zespołu „Kurpiowszczyzna”, czy pogadanki na temat chleba i miodu. Gwiazdą wieczoru festiwalowego była Grupa Redlin z programem Folk Music Show. Nie zapomniano o najmłodszych, mogły do woli skakać na dmuchanych zabawkach i zjeżdżalni, a potem bawić się w kąciku animacyjnym. Podobnie, jak w ubiegłym roku, wybrany został produkt festiwalowy – ciasto miodowe przygotowane przez piekarnię PSS „Społem” w Wyszkowie. Przedstawiciele Powszechnej Spółdzielni Spożywców „Społem” w Wyszkowie otrzymali pamiątkową statuetkę w dowód uznania za pyszny produkt regionalny. /J.Cz/
Jak stwierdzał burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski w jednym z wywiadów przed rozpoczęciem II Festiwalu Miodu i Chleba, zapraszając wszystkich wyszkowian, letników i turystów (cyt.za www.wyszkow.pl):
„Festiwal Miodu i Chleba w Kamieńczyku to impreza, w której pokładamy duże nadzieje. To z jednej strony znakomita promocja walorów turystycznych gminy Wyszków, uroków Kamieńczyka, piękna naszej przyrody i krajobrazu. Udowadniamy, że gmina Wyszków to znakomite miejsce turystyki weekendowej. Ale festiwal jest również sposobem na pielęgnowanie, ocalanie naszej lokalnej kultury i tradycji, nie chcemy dopuścić do tego, by obyczaje naszych rodziców, dziadków, pradziadków poszły w zapomnienie. Dlatego tak starannie dbamy o pamięć o tradycyjnych recepturach, narzędziach, sposobach pracy. To także nasz pomysł promowania turystyki kulinarnej, naszych znakomitych produktów. Oczywiście, festiwal jest też okazją do rodzinnej zabawy dla naszych mieszkańców, ich integracji, aktywnego i przyjemnego spędzania czasu… Będzie wesoło, swojsko i pysznie”.
Kamieńczyk, którego oferta zwiększa się z roku na rok, kusił również innymi formami niedzielnej rozrywki: pływaniem kajakami lub promem po rzece Bug, kąpielą w przyjaznych wodach Liwca, wspaniałymi terenami do pieszych wędrówek lub rowerowych rajdów. W czasie festiwalu jedna z wycieczek rowerowych zorganizowana przez Gminę Wyszków i WOSiR Wyszków na trasie: Wyszków – Loretto – Kamieńczyk – Wyszków, zawitała na rynek w Kamieńczyku podczas festiwalu.