ggg ggg ggg

W hołdzie Żołnierzom Wyklętym

Dzień 1 marca od 2011 roku stał się szczególny dla narodu polskiego, gdyż obchodzimy wówczas Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Pierwotnie projekt ustanowienia takiego święta złożył Prezydent Lech Kaczyński a po jego śmierci ostateczną decyzję o upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia podjął Prezydent Bronisław Komorowski.

 

IMG_1731

Różnorodne społeczności, organizacje, stowarzyszenia czy szkoły podejmują wiele inicjatyw mających na celu upamiętnienie tych, którzy po zakończeniu wojny nie złożyli broni, uznając, że Polska tak naprawdę nie odzyskała niepodległości, że zmienił się jedynie okupant z niemieckiego na radzieckiego. Młodzież Zespołu Szkół im. K.K. Baczyńskiego w Tłuszczu także uczciła Niezłomnych. Na jednej ze ścian w budynku szkoły powstał swoisty mural utworzony z prac plastycznych poświęconych Wyklętym. Najlepsze prace, których autorami są: Weronika Sulejewska 3tuf, Anna Frąckiewicz 3tuf, Maciej Białek 1ttk, Paulina Gołębiowska 1ttk, Sylwia Skrzypek 3tuf, Weronika Salwin 1bW, Marcin Michalik 1ttk, Daniel Miążkiewicz 1ttk, Angelika Oleszczuk 2o, Danuta Morka 1o, Anna Dudzik 1o, Paulina Katra 1o, Izbela Sakowska 1o, zostały wysłane na III Konkurs Historyczny o Żołnierzach Wyklętych organizowany przez Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego, Klub Gazety Polskiej w Kobyłce im. Rotmistrza Witolda Pileckiego, Szkołę Podstawową nr 1 im. ppłka pilota Mariana Pisarka w Radzyminie i Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Radzymin. Nad akcją uczczenia bohaterów „żyjących prawem wilka” w formie prac plastycznych w naszej szkole czuwała nauczycielka historii pani Aneta Harasim.
Inną formą upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych, ale również okazją do poszerzenia wiedzy o nich i o czasach, w których żyli, był udział młodzieży w odbywającej się w Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej „Małej retrospektywie VII Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Gdyni „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci””. W organizowanym przez Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej „Działaj” wydarzeniu, nad którym patronat honorowy objął Prezydent RP Andrzej Duda, pojawiły się filmy: „Tropem wyklętych”, „Inka. Zachowałam się jak trzeba”, „Wolność i Niezawisłość. Ostatnia nadzieja”, „Obława” oraz wykłady: pana Macieja Żuczkowskiego z IPN, senatora RP prof. dra hab. Jana Żaryna oraz radnego powiatu wołomińskiego pana Janusza Tomasza Czarnogórskiego. W „Małej retrospektywie” wraz z nauczycielami panią Renatą Miszczuk i panią Ewą Żmudzką uczestniczyły klasy: 1tuf, 1tm, 4tuf, 4tm oraz koło przedsiębiorczości „Impuls”. To, co zobaczyliśmy i czego wysłuchaliśmy, uświadomiło nam, w jak trudnej sytuacji znaleźli się żołnierze, którzy po zakończeniu wojny nie chcieli się zgodzić na fasadową jedynie wolność. Zostali oderwani choćby od karier naukowych i rodzin; musieli żyć w bardzo trudnych leśnych warunkach, walcząc z milicją czy funkcjonariuszami SB; byli narażeni na prowokacje ze strony władzy, która skutkowała często tym, że współcześni im ludzie postrzegali ich jako bandytów. Prof. J.Żaryn podsumował swój wykład stwierdzeniem, że trudno nam dziś nawet do końca zrozumieć i ogarnąć skalę ich „wyklęcia”. Jednak powinnością naszą jest, by przywrócić im godność, by poznawać o nich prawdę, by brać przykład z ich niezłomności w codziennym życiu.

Ewa Żmudzka

2 266 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Starostwo Wołomińskie głuche jak pień

Szkoły zawodowe są niezbędne dla zmniejszenia bezrobocia, niezbędne, aby szkolić młode pokolenie w konkretnym zawodzie, który pozwoli im dobrze funkcjonować...

Zamknij