ggg ggg ggg

Uroczystości 156. rocznicy Powstania Styczniowego

W 156. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, 22 stycznia przy pomniku poświęconym poległym w bitwie pod Fidestem, znajdującym sie na terenie starego cmentarza w Kamieńczyku, odbyła się uroczystość zorganizowana przez wyszkowskie Prawo i Sprawiedliwość.

Członkowie lokalnych struktur partii co roku organizują w tym miejscu spotkanie, upamiętniające wybuch Powstania Styczniowego. Pomnik został postawiony na mogile czternastu powstańców styczniowych, poległych w potyczce pod Fidestem 12 marca 1863 r.
– Miejsce, w którym się znajdujemy, jest najważniejszą w naszym powiecie pamiątką tamtych wydarzeń. Swoją obecnością chcemy uczcić największy zryw powstańczy naszego narodu, oddając hołd poległym i walczącym o niepodległość naszej ojczyzny – podkreślił szef PiS Waldemar Sobczak. – Powstanie Styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 r. manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego. Objęło tereny zaboru rosyjskiego, miało charakter wojny partyzanckiej. Uznawane jest za największe powstanie narodowe. Mimo klęski, miało ogromny wpływ na dążenia niepodległościowe Polaków.
W uroczystości wzięli udział: starosta Jerzy Żukowski, burmistrz Grzegorz Nowosielski, zastępca wójta gminy Brańszczyk Marek Zdziarstek, proboszcz ks. Kazimierz Klepacki, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Wyszkowie Ewa Runo wraz z pocztem sztandarowym szkoły, przedstawicielka Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Władysława Deluga, reprezentant Stowarzyszenia Przyjaciół Wyszkowa, Puszczy Białej i Kamienieckiej Adam Mickiewicz, poczet sztandarowy Związku Piłsudczyków, sołtys Kamieńczyka Marek Curuł, radni miejscy i mieszkańcy Kamieńczyka.
Rys historyczny dotyczący lokalnego epizodu powstania przedstawił dr Adam Mickiewicz. Stwierdził, że w bitwie pod Fidestem walki stoczyły siły powstańcze (liczące według różnych źródeł 200-500 powstańców) i wojska carskie (ok. 700 ludzi).
– Obecność tak dużego oddziału w pobliżu tak ważnych linii komunikacyjnych (linia kolejowa do Petersburga) skłoniła władze carskie do działania przeciwko zgromadzonym siłom powstańczym – podkreślił Adam Mickiewicz. – Dopiero w okresie międzywojennym na tej mogile można było wybudować pomnik, który stoi do chwili obecnej. Najpewniej wzniosły go ówczesne władze gminy Kamieńczyk. Zauważmy, że ten obiekt wymaga naprawy, od dawna o tym się mówi. Są z nami przedstawiciele władz – to dobra sposobność, by przypomnieć o pomniku i zadbać o niego.
Na koniec przytoczył słowa Romualda Traugutta wypowiedziane na kilka dni przed śmiercią, a zanotowane przez carskich śledczych. Dyktator powstania stwierdził, że celem powstania jest odzyskanie niepodległości, ustalenie porządku opartego na miłości chrześcijańskiej, poszanowaniu prawa i wszelkiej sprawiedliwości. Traugutt stwierdził: „Idea narodowości jest tak potężna i czyni tak wielkie postępy w Europie, że jej nic nie pokona”.
Przed modlitwą, którą poprowadził proboszcz parafii w Kamieńczyku ks. Kazimierz Klepacki, uczennica gimnazjum z SP4 Ewa Czupryniak zaśpiewała hymn Powstańców Styczniowych. Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i znicze przed pomnikiem.

/Ewa Runo/

2 598 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Gala Noworoczna Ogniska Muzycznego i Kół Zainteresowań

23 stycznia w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie, odbyła się Gala Noworoczna Ogniska Muzycznego i Kół Zainteresowań, czyli...

Zamknij