ggg ggg ggg

Uroczystość 80. rocznicy bitwy pod Łętownicą i Andrzejewem

15 września 2019 r. odbyła się uroczystość o charakterze patriotyczno – religijnym związana z 80. rocznicą bitwy pod Łętownicą i Andrzejewem pomiędzy wojskami polskimi i niemieckimi, która miała miejsce w dniach 12 – 13 września 1939 r.

Obchody rozpoczęły się od uroczystej koncelebrowanej Mszy Św. w Kościele parafialnym w Andrzejewie w intencji poległych żołnierzy połączona z przemarszem na cmentarz parafialny pod Mauzoleum 18 Dywizji Piechoty oraz pomnik Żołnierzy Armii Krajowej i Narodowej Organizacji Wojskowej. W tym miejscu wysłuchano Hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej oraz części artystycznej wraz z hymnem Szkoły Podstawowej im. 18 Dywizji Piechoty przygotowanej przez uczniów szkoły podstawowej. Podczas uroczystości głos zabrali goście, a także Wójt Gminy Andrzejewo Beata Ponichtera, gdzie m.in. powiedziała:
„(…) Jak wspominają uczestnicy walk pod Łętownicą i Andrzejewem, pola dzielące te wsie były gęsto usłane rannymi i poległymi żołnierzami. W pochówek poległych i pomoc rannym żołnierzom włączyła się miejscowa ludność, byli to często młodzi ludzie, uczniowie. Pamięć o tragicznych wydarzeniach sprzed 80 lat jest tu w Andrzejewie żywa, pielęgnowana i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Na dzisiejszych uroczystościach obecna jest młodzież, także uczniowie Szkoły Podstawowej im. 18 Dywizji Piechoty Ziemi Łomżyńskiej w Andrzejewie. Wasi dziadkowie i pradziadkowie wykazali się przed osiemdziesięciu laty walecznością i ofiarnością, niosąc pomoc rannym żołnierzom. Obyście wy nigdy nie musieli stawać przed tak trudnym egzaminem. Zachowujcie pamięć o tych wydarzeniach, otaczajcie czcią bohaterskich żołnierzy 18 Dywizji Piechoty. Wszyscy jesteśmy im to winni.”
Ponadto, przed Mauzoleum 18 Dywizji Piechoty, oficer Wojska Polskiego ppłk Bieńkowski odczytał Apel Pamięci oraz odbyła się Salwa Honorowa dla uczczenia pamięci żołnierzy 18 Żelaznej Dywizji Piechoty poległych podczas bitwy pod Andrzejewem i Łętownicą. Pod mauzoleum oraz pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej upamiętniającym poległych żołnierzy, delegacje oraz mieszkańcy złożyli kwiaty i zapalili znicze, wśród nich znaleźli się: kombatanci oraz rodziny poległych żołnierzy, kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce Marcin Grabowski, Starosta Powiatu Wyszkowskiego Jerzy Żukowski, Wicestarosta Powiatu Ostrowskiego Józef Rostkowski, Prezes Zarządu Telewizji Polskiej S.A. Jacek Kurski wraz z żoną oraz ojcem Witoldem, wójtowie gmin, dyrektorzy szkół wraz z delegacjami i inni.
/Info/

2 107 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Narodowe Czytanie w Pałacu w Chrzęsnem

W ogólnopolskiej akcji pt.: NARODOWE CZYTANIE, której patronuje Prezydent RP Andrzej Duda z Małżonką udział wzięli również samorządowcy z powiatu...

Zamknij