ggg ggg ggg

Uroczyste wmurowanie kapsuły z ziemią z Wólki Radzymińskiej i Ossowa w fundamenty Statuy Matki Bożej Łaskawej w Radzyminie

W ubiegły piątek, 31 lipca – dokładnie w 127. rocznicę urodzin ks. Ignacego Skorupki, odbyło się uroczyste wmurowanie kapsuły z ziemią zebraną przez młodzież z pól bitewnych Ossowa i Wólki Radzymińskiej, w fundamenty pod Statuę Matki Bożej Łaskawej, powstającej przy Sanktuarium św. Jana Pawła II na polach Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Radzyminie.

W miniony piątek, 31 lipca o godzinie 12:00 odbyło się uroczyste przekazanie na ręce ks. Krzysztofa Ziółkowskiego – budowniczego Sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie, symbolicznych grud ziemi pobranych z pól bitewnych Ossowa i Wólki Radzymińskiej przez młodzież zaangażowaną w działalność Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej – uczniów szkół z terenu Gminy Radzymin, Szkoły Branżowej I Stopnia ZDZ im. kpt. Stefana Pogonowskiego w Radzyminie oraz I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie.
Ziemia z pól bitewnych Ossowa i Wólki Radzymińskiej, gdzie stoczono zacięte walki z najeźdźcą bolszewickim w ramach Bitwy Warszawskiej 1920 r., zebrana została przez młodzież z Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. AK Ziemi Radzymińskiej w obecności i pod okiem opiekunów w czwartek, 30 lipca br. Tego dnia, symboliczne grudy ziemi pobrano w Ossowie (w rejonie krzyża upamiętniającego miejsce chwalebnej śmierci kapelana ks. mjra Ignacego Skorupki oraz na terenie Cmentarza Bohaterów 1920 r.), a także w Wólce Radzymińskiej (z kurhanu pomnika 28. Pułku Strzelców Kaniowskich, upamiętniającego miejsce bohaterskiego natarcia i śmiertelnego ranienia kpt. Stefana Pogonowskiego oraz z lasu pod Zamostkami, w którym rozpoczął się bój w nocy z 14/15 VIII 1920 r.).
Ziemia z Ossowa i Wólki Radzymińskiej zebrana została do dwóch oznakowanych woreczków i dwóch szklanych słoików. Przekazana została na ręce ks. Krzysztofa Ziółkowskiego wraz ze stosownym Certyfikatem autentyczności, podpisanym przez obecnych przy jej pobieraniu: prezesa MKH im. AK Ziemi Radzymińskiej Władysława Kolatorskiego, dyrektor Szkoły Branżowej I Stopnia ZDZ im. kpt. S. Pogonowskiego Bernadettę Stworę oraz przewodniczącego Rady Programowej MKH im. AK Ziemi Radzymińskiej Rafała Lewandowskiego.
W trakcie ubiegłopiątkowej uroczystości ziemia zebrana do woreczków umieszczona została przez młodzież w kapsule czasu, na którą złożyły się dwie hermetyczne tuby – wojskowe zasobniki. Do jednego z nich trafiła ziemia z Ossowa i Wólki Radzymińskiej. W drugim umieszczone zostały pamiątki dla przyszłych pokoleń (m.in. monety, egzemplarze gazet, medal i przedmioty związane z obchodami 100. rocznicy Cudu nad Wisłą w powiecie wołomińskim). Ponadto, w kapsule umieszczono także dwa dokumenty: wspomniany Certyfikat oraz „Akt Złożenia Ziemi z Pól Bitewnych Ossowa I Wólki Radzymińskiej – Deklarację Pamięci”.
Treść owej deklaracji odczytała na głos uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie – Aleksandra Żmuda. Następnie dokument został podpisany przez wszystkich uczestników uroczystości, wśród których znaleźli się m.in.: wicestarosta wołomiński Robert Szydlik wraz z wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Cezarym Wnukiem, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Radzyminie Izabela Paciorek, dyrektor Szkoły Branżowej I Stopnia ZDZ im. kpt. S. Pogonowskiego w Radzyminie Bernadetta Stwora, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie Katarzyna Marzec, ks. proboszcz Krzysztof Ziółkowski, prezes MKH im. AK Ziemi Radzymińskiej Władysław Kolatorski, przewodniczący Rady Programowej MKH im. AK Ziemi Radzymińskiej Rafał Lewandowski, nauczyciel historii Grzegorz Jeleń wraz z uczniami uczestniczącymi w projekcie „Kartki z kalendarza wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921” – Piotrem Łapińskim (SP nr 1 Radzymin) i Barbarą Szymankiewicz (SP nr 2 Radzymin) oraz reżyserem cyklu Jackiem Góralem, p. Agnieszka Tymińska z MKH im. AK Ziemi Radzymińskiej oraz oczywiście reprezentacja młodzieży, należącej do MKH im. AK Ziemi Radzymińskiej: Aleksandra Żmuda i Aleksander Tymiński (SP nr 1 w Radzyminie), Julia Protasiuk, Łukasz Kryśkiewicz, Mateusz Wilkowski (Szkoła Branżowa I St. ZDZ), Aleksandra Paź i Bartosz Wilkowski (I LO PUL w Wołominie).
Po uprzednim opieczętowaniu, zasobniki wraz z zawartością zostały umieszczone w specjalnie wywierconych w betonowym fundamencie otworach i zamurowane przez uczestniczących w spotkaniu uczniów oraz gości. Kapsułę czasu opatrzono tabliczką z wymowną inskrypcją:
„KAPSUŁA CZASU Z ZIEMIĄ ZEBRANĄ PRZEZ MŁODZIEŻ Z PÓL BITEWNYCH OSSOWA I WÓLKI RADZYMIŃSKIEJ. Na pamiątkę 100. rocznicy Objawień Maryjnych, które miały miejsce podczas walk z najeźdźcą bolszewickim w ramach Bitwy Warszawskiej 1920 – „Cudu nad Wisłą” na polach ówczesnego powiatu radzymińskiego we wsiach: OSSÓW – 14 VIII 1920, WÓLKA RADZYMIŃSKA – 15 VIII 1920. Inicjatorzy: Proboszcz Parafii p.w. św. Jana Pawła II – ks. Krzysztof Ziółkowski, Międzyszkolny Klub Historyczny im. AK Ziemi Radzymińskiej – 31 lipca 2020 r.”
W imieniu pomysłodawców tego wyjątkowego wydarzenia składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w jego przygotowanie.
Niech powstająca Statua Matki Bożej w Radzyminie, z umieszczoną w jej podwalinach ziemią zebraną z pól bitewnych przez naszą młodzież, łączy w symboliczny sposób wydarzenia 1920 roku rozgrywające się na osi Ossów – Radzymin – Wólka Radzymińska, a zarazem oddaje sprawiedliwość historyczną każdemu z tych wydarzeń oraz łączy obecne i przyszłe pokolenia mieszkańców we wspólnym pielęgnowaniu pamięci narodowej i modlitwie za Bohaterów Cudu nad Wisłą.
/Rafał Lewandowski:
foto: Grzegorz Jeleń/

3 135 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Remonty w świetlicach wiejskich

Trwa realizacja zadań inwestycyjnych określonych w funduszu sołeckim gminy Andrzejewo na 2020 r. W ostatnim czasie zakończono trzy inwestycje, które...

Zamknij