ggg ggg ggg

Uroczyste świętowanie 97. rocznicy Cudu nad Wisłą w Ząbkach

Apel poległych, złożenie kwiatów przed Pomnikiem Poległych w obronie Ojczyzny w sierpniu 1920r. także rekonstrukcja Przemarszu Ochotników roku 1920 i Piknik Militarny, to tylko niektóre punkty obchodów rocznicy „Cudu nad Wisłą”. Tak w niedzielę, 13 sierpnia br. władze miasta i mieszkańcy Ząbek uczcili 97. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 r.

 

fot4

Uroczystości rozpoczęła celebrowana przez kapelana ks. płk. Bogdana Radziszewskiego Msza Święta w Kościele pw. Świętej Trójcy w Ząbkach. Tuż przed jej rozpoczęciem do Ząbek przybyli rekonstruktorzy przemarszu ochotników, którzy przyszli z Warszawy do Ząbek i uczestniczyli w ząbkowskich obchodach, aby w ten sposób uczcić przemarsz ochotników roku 1920. Po zakończeniu Mszy Św., uczestnicy obchodów, w asyście Kompani Honorowej I Warszawskiej Brygady Pancernej oraz Orkiestry Wojskowej z Siedlec, przemaszerowali na ząbkowski cmentarz parafialny, gdzie drugą część uroczystości poprowadził Mirosław Sobiecki, komendant Strzelców Ząbkowskich, społeczny doradca burmistrza Ząbek ds. kultury.
Po odśpiewaniu hymnu państwowego, krótkie przemówienia wygłosili prof. Jan Żaryn, senator RP, a w imieniu Kazimierza Rakowskiego, starosty wołomińskiego, Tomasz Kalata, przewodniczący Komisji Finansowej Rady Powiatu Wołomińskiego. Artur Standowicz, wicewojewoda mazowiecki odczytał adresowany do mieszkańców i władz Ząbek, list Zdzisława Sipiery, wojewody mazowieckiego, a Zdzisław Czaplicki, pełnomocnik Zarządu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, list Marszałka Województwa Mazowieckiego. Przemówienia i listy nawiązywały do wydarzeń Cudu nad Wisłą 1920 roku.
Senator podkreślił, że odbywająca się wówczas bitwa, zadecydowała nie tylko o zachowaniu niepodległości przez Polskę, ale także o losach świata, uniemożliwiając ekspansję sowietów na Europę Zachodnią. Podkreśli rolę „Błękitnych oddziałów” ochotników w bitwie.
Wówczas na terenie Ząbek miały miejsce fakty historyczne dot. kapelana stacjonującej w Ząbkach 8 DP (jednostka 1 Armii), Ks. Ignacy Skorupka, na niewielkim pagórku obok pierwszego, drewnianego kościoła, miał odprawić polową Mszę Świętą.
15 sierpnia 2017 r. po wystąpieniach, odbył się Apel Poległych i złożenie kwiatów przy Pomniku Poległych w obronie Ojczyzny w sierpniu 1920r., po czym Robert Perkowski, burmistrz Ząbek i Mirosław Sobiecki, komendant Strzelców Ząbkowskich zaprosili przybyłych gości i mieszkańców na Piknik Militarny z udziałem wojska do Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Ząbkach. Burmistrz podziękował także wszystkim za przybycie i uczczenie tej ważnej rocznicy.
Podczas pikniku I Warszawska Brygada Pancerna im. T. Kościuszki z Warszawy Wesołej zaprezentowała pojazd saperski „Topola” i wykonała pokaz saperski. Miłośnicy militariów mogli również obejrzeć broń strzelecką i moździerz, a także pod okiem wojskowego trenera, podszkolić swoje umiejętności celowania na trenażerze Cyklop, urządzeniu przeznaczonym do nauki, kontroli i oceny dokładności celowania z broni strzeleckiej. W sali gimnastycznej Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ząbkach otwarto Wystawę pn. Bitwa Warszawska 1920 r. przygotowaną przez Fundację im. Księdza Ignacego Skorupki.
/info/

 

2 933 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
XVI Zlot MotoCud odwiedził Dąbrówkę!

Gmina Dąbrówka znalazła się na trasie tegorocznego, szesnastego już Zlotu i Rajdu MotoCud, który każdego roku wyrusza z Radzymina, śladami...

Zamknij