Mieszkańcy Lasek w gminie Łochów mogą mieć powód do radości. W niedzielę 13 lipca 2014 r. wraz z lokalnymi władzami i zaproszonymi gośćmi świętowali oddanie do użytku ważnych dla nich inwestycji. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. w kościele parafialnym w Kamionnie w asyście pocztów sztandarowych ze wszystkich jednostek OSP gminy Łochów. Podniosłość chwili dopełniała obecność orkiestry dętej OSP z Liwa. Akcent strażacki jest o tyle ważny, gdyż jednym z głównych punktów tego dnia było przekazanie do użytku zmodernizowanej świetlicy wiejskiej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Laskach.
Po Mszy Św. druhowie wraz z zaproszonymi gośćmi i mieszkańcami Lasek w rytmie dźwięków orkiestry dętej przemaszerowali przez wieś do świetlicy OSP. Na placu przed remizą odbył się przegląd pododdziałów oraz podniesienie flagi państwowej na maszt z pełnym ceremoniałem i odegraniem hymnu narodowego.
Gospodarz gminy burmistrz Łochowa Marian Dzięcioł oraz wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Łochowie Mirosław Ziółkowski powitali przybyłych gości. Wśród zebranych przed świetlicą nie zabrakło znanych postaci. Przybył poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Krzysztof Borkowski oraz marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Obecni też byli dyrektor Departamentu Rolnictwa i Modernizacji Terenów Wiejskich Radosław Rybicki i radca Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Paweł Pacek. Reprezentację mundurową stanowili doradca Komendanta Głównego PSP st. bryg. Ireneusz Królik, zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Węgrowie st. bryg. Dariusz Maciąg, prezes Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP Antoni Tarczyński, prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP oraz Prezes Zarządu LGD „Bądźmy Razem” w Łochowie Ryszard Gajewski i komendant Gminny ZOSP RP dh Henryk Balcer. Nie zabrakło nadleśniczego Nadleśnictwa w Łochowie – Bogusława Piątka i zastępcy Komendanta Policji w Łochowie nadkom. Piotra Stysia.
Lokalne władze reprezentowali starosta węgrowski Krzysztof Fedorczyk i przewodniczący Rady Miejskiej w Łochowie Andrzej Suchenek. Ciekawym akcentem była obecność byłej rzecznik rządu Tadeusza Mazowieckiego minister Małgorzaty Niezabitowskiej wraz z mężem – Tomaszem Tomaszewskim – artystą fotografikiem, wykładowcą fotografii w Polsce, USA, Niemczech i we Włoszech. Są oni związani z miejscowością Laski, gdyż od wielu lat mają tu swoją posiadłość i utrzymują bliskie kontakty ze społecznością. Pan Tomaszewski obdarował strażaków z Lasek wspaniałym zestawem swoich fotografii, profesjonalnie oprawionych, nadających się na stałą ekspozycję. Burmistrz Marian Dzięcioł w swym wystąpieniu przedstawił historię inwestycji. Oprócz wspomnianej już okazałej świetlicy udało się ponadto wykonać sieć kanalizacyjną w miejscowości Laski, głównie z uwagi na lokalizację tej wsi w strefie Natura 2000. Do kompletu oddawanych do użytku inwestycji należy dodać utwardzoną drogę prowadzącą do gruntów ornych, w tym do kąpieliska i plaży nad Liwcem. Burmistrz Dzięcioł podkreślił korzyści płynące z potencjału tkwiącego w mieszkańcach Lasek, którzy są niezwykle aktywni i konsekwentnie dążą do wyznaczonych celów. Jako jedna z nielicznych miejscowości Laski mają przedstawicieli zarówno w samorządzie gminnym – radnego Rady Miejskiej, wiceprzewodniczącego Rady Mirosława Ziółkowskiego oraz radnego Rady Powiatu Węgrowskiego, członka Zarządu Powiatu – Andrzeja Adama Nowotkę. Do tego ogromne zaangażowanie miejscowej sołtys – Bożeny Decyk, rady sołeckiej oraz strażaków – i recepta na sukces gotowa.
Po przecięciu wstęgi i poświęceniu inwestycji przez ks. proboszcza Marka Bielaka przybyli goście kolejno zabierali głos, wyrażając wielkie uznanie dla dobrego gospodarowania i inwestowania w tereny wiejskie. Warto wspomnieć, że wieś Laski może pochwalić się niemal wszystkimi udogodnieniami niezbędnymi do komfortowego życia. Od dawna istnieje tu nowoczesna sieć telefoniczna i wodociągowa, teraz doszła kanalizacja i piękny, zmodernizowany obiekt świetlicy. Strażacy mają nowy lekki samochód pożarniczy. Przez wieś biegnie droga asfaltowa, zaś z kilku przystanków codziennie rano odjeżdża duża grupa mieszkańców – głównie do Warszawy, dzięki regularnym połączeniom ze stolicą za pośrednictwem prywatnej linii autobusowej Kazimierza Posiewki. Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie medali i odznaczeń strażackich. Medale honorowe im. Bolesława Chomicza otrzymali: dh Stanisław Kujawa i dh Grzegorz Śliwoski. Kolejni druhowie zostali odznaczeni przez Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej medalami „Za zasługi dla pożarnictwa”: złotymi – dh Zbigniew Fedorczyk i dh Bogdan Siwiecki, srebrnymi: dh Tadeusz Nowak, dh Kaziemierz Kmieć, dh Marek Postek i dh Stanisław Siwiecki, brązowym – dh Tadeusz Gąsiorek. Wręczono też odznaki „Strażak Wzorowy” druhom Stanisławowi Nowotce, Tadeuszowi Nowakowi i Pawłowi Kwiatkowskiemu.
Ostatnie słowo należało do prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Laskach Andrzeja Adama Nowotki, który wyraził radość zarówno z nowej świetlicy i remizy, jak i pozostałych inwestycji służących mieszkańcom. Druh prezes zaprosił gości na poczęstunek, zaś mieszkańców na piknik strażacki. Przy dźwiękach muzyki wszyscy mogli spróbować prawdziwej strażackiej grochówki serwowanej z kuchni polowej, zjeść kiełbaski z grilla, tańczyć na plenerowej zabawie lub odpocząć w cieniu parasoli. Strażacy z Lasek przygotowali też nie lada atrakcję dla dzieci: na terenie OSP postawiono na stałe profesjonalny plac zabaw, który po napisaniu i pozytywnej weryfikacji wniosku do LGD w Łochowie zakupiono ze środków Urzędu Marszałkowskiego w ramach PROW na lata 2007-2013.
/oprac. K.W./
NOWE INWESTYCJE w gminie ŁOCHÓW, to:
– Modernizacja świetlicy wiejskiej w Laskach, realizowana w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi”, której koszt wyniósł ponad 473 tys. zł.
– Rozbudowa i modernizacja systemu odbioru i oczyszczania ścieków komunalnych w gminie Łochów, zrealizowana w ramach działania „Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej”, dofinansowanie 4 mln zł.
– Budowy drogi lokalnej w Laskach (modernizacja ok. 1,55 km), dofinansowanej w kwocie 60 tys.zł.