ggg ggg ggg

Uroczyste odsłonięcie Obelisku z tablicą upamiętniającą Powstanie Styczniowe (18.06.2013)

Niedzielne uroczystości: msz św. w intencji Ojczyzny, odsłonięcie tablicy pamiątkowej na obelisku w miejscu „starej” plebanii, „Żywa lekcja historii”, zgromadziła mieszkańców Ostrowi Maz., którym pamięć o pradziadach nie jest obojętna. 

Uroczystości wpisujące się w program obchodów 150, rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego 1863 r. rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny w Ostrowi Mazowieckiej. Pomysłodawcami obchodów zainaugurowanych 23 stycznia br. byli starosta ostrowski Zbigniew Kamiński oraz radni Rady Powiatu. Obchody w niedzielę 16 czerwca zorganizował starosta wraz z dziekanem dekanatu ostrowskiego ks. prałatem dr Janem Okułą i miało to ścisły związek z terenem obok kościoła i plebanii. Na placu, gdzie niegdyś stała „stara” plebania został odsłonięty obelisk z pamiątkową tablicą. W plebanii w czasach Powstania Styczniowego znajdował się szpital polowy ratujący rannych powstańców, którymi opiekował się ksiądz Florian Jastrzębski przy wsparciu ówczesnego proboszcza Ks. Leona Krzyczkowskiego oraz organisty Pawła Rymera.
Msza z tej okazji upamiętnienia tego miejsca została odprawiona w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrowi Mazowieckiej i celebrowana przez Jego Ekscelencję ks. biskupa Janusza Stepnowskiego. W msz oraz później przy obelisku uczestniczyli goście biorący udział w obchodach: Jacek Michałowski -szef Kancelarii Prezydenta, poseł Andrzej halicki, wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, wicemarszałek Krzysztof Strzałkowski, ks. prałat Jan Okuła, ks. dziekan Mirosław Mierzejewski, ks. senior Edmund Chmielewski, profesor Adam Dobroński. W tej tak ważnej, historycznej chwili nie zabrakło samorządowców: wicestarosty Jerzego Bauera, przewodniczącego Rady Powiatu Dariusza Rafalika z radnymi, przewodniczącego Rady Miasta Krzysztofa Listwona, dowódcy Garnizonu woj. Ryszarda Kołacza, wójtów z powiatu ostrowskiego oraz przedstawicieli rodzin powstańczych.
Po mszy oraz obejrzeniu programu patriotycznego przygotowanego przez młodzież, poczty sztandarowe oraz gości przeszli pod obelisk, gdzie wysłuchali wprowadzenia wygłoszonego przez starostę Zbigniewa Kamińskiego. Zapraszamy na stronę internetową naszej gazety: www-kurier-w.pl, gdzie zamieściliśmy wypowiedz starosty oraz innych gości.
Odsłonięcia pomnika, do którego będzie można podejść od ulicy, dokonali: Krystyna Świderska – przedstawicielka rodzin Powstania Styczniowego, Jacek Michałowski – szef kancelarii Prezydenta RP, Jacek Kozłowski – wojewoda mazowiecki, ksiądz biskup Janusz Stepnowski i starosta ostrowski Zbigniew Kamiński. Odbył się Apel Poległych. Następnie delegacje z wieńcami i wiązankami złożył je pod obeliskiem, a goście znakomici goście: Jacek Michałowski oraz wojewoda Jacek Kozłowski podzielili się z zebranymi swoimi przemyśleniami na temat powstania oraz potrzeby upamiętnienia naszych pradziadków i ich skazanej na klęskę, ale niezwykle potrzebnej dla dalszych losów Ojczyzny walki o wolność. Część oficjalna zakończył specjalny pokaz tzw. „Żywa lekcja historii” przygotowana pod kierunkiem Andrzeja Mierzwińskiego. Mieszkańcy mogli zapoznać się jak wyglądał ówczesny ubiór, uzbrojenie i sposoby walki powstańców styczniowych. Można było przyjrzeć się ćwiczeniom powstańców przed bitwą oraz obejrzeć inscenizację jednej z potyczek.
Była to niezwykła uroczystość, dzięki której pamięć o powstańcach z Ostrowi Mazowiecki i całej okolicy nie zostanie zaprzepaszczona. Wyraz materialny – obelisk i tablica będzie i następnym pokoleniom przypominać o trudnej walce i tragicznym Powstaniu Styczniowym 1863 roku.
/Janina Czerwińska/

Galeria zdjęć

 

 

 

3 082 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Absolutorium dla burmistrza (18.06.2013)

18 głosami ZA i 1 głosem (radnego Adama Szczerby) WSTRZYMUJĄCYM burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski uzyskał absolutorium na ostatniej sesji w...

Zamknij