ggg ggg ggg

Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości

Z inicjatywy wójta Radosława Korzeniewskiego, tegorocznym gminnym obchodom, upamiętniającym 97. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, towarzyszył poczęstunek rozgrzewającą, wojskową grochówką.

Ubiegłośrodowe obchody Narodowego Święta Niepodległości w Dąbrówce zainaugurowano tradycyjnie w dąbróweckim kościele, gdzie odbyła się uroczysta Msza Św. w intencji bohaterów walczących w obronie Ojczyzny.
– Trudna historia naszego kraju sprawiła, że nasi przodkowie niejednokrotnie stawali przed koniecznością złożenia najcenniejszej ofiary na ołtarzu Ojczyzny , jaką było życie. Pod tym względem najtrudniejsze jednak okazało się ostatnie dwieście lat naszych dziejów. Nie inaczej było także tu, na naszej dąbróweckiej ziemi, obficie zroszonej zarówno potem, jak i krwią. Nie ominęły naszej małej ojczyzny narodowowyzwoleńcze powstania, fronty wojen światowych i co z dumą dziś podkreślamy, zwycięski Cud nad Wisłą 1920 roku, który ocalił bardzo młode, odrodzone po latach niewoli państwo polskie – przypomniał wójt Dąbrówki Radosław Korzeniewski, a następnie zwrócił się do mieszkańców. – Jestem dumny, że jako młody Polak, najmłodszy wójt w Polsce, służę porządnym obywatelom, moim rodakom, którzy szacunek dla narodowych wartości, wynieśli z domów i dbają, aby został przekazany następnemu pokoleniu.
Po zakończeniu nabożeństwa, mieszkańcy mieli okazję wysłuchać poruszającego koncertu pieśni patriotycznych „Moja Ojczyzna” w wykonaniu zespołu złożonego z uczniów i absolwentów Prywatnej
Szkoły Muzycznej 1 stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Wołominie, na który zaprosiło Gminne Centrum Kultury. Pamięć o bohaterach uczczono również patriotycznym przemarszem z udziałem pocztów sztandarowych jednostek OSP i szkół z terenu gminy Dąbrówka, któremu asystował szwadron kawalerii, wystawiony przez Stowarzyszenie Miłośników Miasta Radzymin i Bitwy Warszawskiej 1920 roku w barwach 201. Ochotniczego Pułku Szwoleżerów. Uczestnicy przemarszu złożyli kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki, pod Dębem Pamięci upamiętniającym ofiarę zbrodni katyńskiej 1940 r., oraz na grobie żołnierzy z 1939 r.
Po zakończeniu oficjalnej części obchodów wójt Radosław Korzeniewski zaprosił wszystkich na pyszną i gorącą, wojskową grochówkę z kuchni polowej, którą ufundowała pani Krystyna Pałaszewska, za co serdecznie w imieniu mieszkańców dziękujemy.
Uroczystości w dniu 11 listopada zakończyła projekcja filmu „1920. Bitwa Warszawska”, wyświetlonego w Gminnym Centrum Kultury w Dąbrówce.
/opr. R.L. foto: J. Góral/

1 891 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wywiad z wójtem Radosławem Korzeniewskim

Niebawem minie rok od wyborów samorządowych. Przyszedł zatem czas na pierwsze podsumowania i ocenę nowej władzy w samorządach gminnych i...

Zamknij