15 marca 2024 r. zapisał się w kalendarzu szkoły ZS CKR w Starym Lubiejewie bardzo uroczyście. Odbyły się obchody Dnia Patrona Szkoły i kolejnej 66. rocznicy jej powstania oraz podsumowano wyniki Konkursu Internetowego Wiedzy o Szkole Podchorążych Piechoty w Komorowie, którego imię nosi szkoła w Lubiejewie.
Jak co roku 15 marca gości i społeczność szkoły powitała młodzież odtańczeniem Polonezem. W imieniu dyrektora szkoły Romana Malickiego przybyłych gości powitały Małgorzata Malicka i Kinga Przastek. Pani Kinga Przastek odczytała list gratulacyjny od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pana Czesława Siekierskiego, który pogratulował wyboru patrona. Następnie głos zabrał proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Wniebowzięcia NMP ks. prałat dr Jan Okuła, który podkreślał, że szkoła kultywuje wartości patriotyczne i nawiązał do dewizy Wojska Polskiego „BÓG, HONOR, OJCZYZNA”. Walc wiedeński w wykonaniu młodzieży poprzedził wystąpienie gospodarza szkoły dyrektora Romana Malickiego. „Warto być Polakiem, jesteśmy różni, pochodzimy z różnych miejscowości, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować…
Dyrektor w imieniu własnym i rady pedagogicznej podziękował za współpracę, wkład i zaangażowanie włożone w pracę na rzecz rozwoju szkoły, aktywny udział w prowadzeniu zajęć dla młodzieży i obecność w chwilach ważnych dla szkoły. Następnie Rektorowi Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanych w Łomży dr inż. Ireneusz Żuchowskiemu i wręczył pamiątkowy medal „Za zasługi dla Zespołu Szkół CKR w Starym Lubiejewie”. Medalem „Za zasługi dla Zespołu Szkół CKR w Starym Lubiejewie” wyróżnieni zostali nauczyciele, nauczyciele emeryci i długoletni pracowników szkoły, którzy przepracowali 25 lat i wnieśli na rzecz szkoły cenne umiejętności i doświadczenie. W uznaniu za szczególne zaangażowanie w wykonywanie swoich codziennych obowiązków służbowych, za wzorową pracę i postawę, będącą przykładem dla młodszych koleżanek i kolegów. Medale otrzymali: Henryk Kornacki, Maria Niewęgłowska Grabiańska, Teresa Kosiorek, Jan Szulborski, Andrzej Kacperczyk, Jan Bloch, Franciszek Ludwichowski, Andrzej Sakowicz, Jadwiga Żach, Stanisław Antoniak, Krzysztof Markowski, Zbigniew Sulęcki, Alina Sobotka, Sławomir Konarzewski, Andrzej Barchanowicz, Roman Szwech, Anna Wierzbowska, Barbara Książek, Remigiusz Wasil.
Kolejnym punktem uroczystości było podsumowanie IV edycji Internetowego Konkursu Wiedzy o Szkole Podchorążych Piechoty w Komorowie:
W kategorii szkoły średnie: 1-miejsce zajął Aleksander Ostrowski z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej, 2- miejsce Natalia Suchcicka z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika W Ostrowi Mazowieckiej, 3-miejsce zajęła Oliwia Taczała z ZS CKR w Marszewie. Wyróżnienie – Nikola Różańska ZS CKR w Marszewie,
W kategorii szkoły podstawowe: 1 miejsce zajął– Aleksander Kołodziejczyk z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Starym Lubiejewie, 2 miejsce – Bartosz Szydlik ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Papieża Jana Pawła II w Ostrowi Mazowieckiej, 3 miejsce – Natalia Bloch ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. 18 Pułku Artylerii Lekkiej w Ostrowi Mazowieckiej. Wyróżnienie – Damian Chudecki z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Starym Lubiejewie.
Wręczone zostały też nagrody dla opiekunów za przygotowanie największej liczby uczniów do konkursu, które otrzymali: Wojciech Hadała z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Małkini Górnej, Piotr Szpila z Zespołu Szkół Zawodowych i Rolniczych im. A. Mickiewicza w Radymnie. Nagrody wręczyli: dyrektor Roman Malicki, płk. Leszek Iwaniec i dyrektor Karolina Kolbuszewska. Szkoły, które brały udział w konkursie otrzymały pamiątkowe podziękowania i dyplomy. Dyrektor szkoły podziękował za wspieranie szkoły w promowaniu wiedzy o Szkole Podchorążych Piechoty w Komorowie: staroście ostrowskiemu Zbigniewowi Chrupkowi, dowódcy 22 Wojskowego Ośrodka Kartograficznego płk. Leszkowi Iwańcowi, dyrektor Muzeum- Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej Karolinie Kolbuszewskiej i Wojskowemu Biurowi Historycznemu. Młodzież zaprezentowała okolicznościowy montaż słowno- muzyczny pod kierunkiem Anny Serowieckiej, który przybliżył historię Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie. Odbył się również apel poległych. Na zakończenie obchodów głos zabrali goście i przedstawiciele osób nagrodzonych. Jego Magnificencja Rektor Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanych w Łomży dr inż. Ireneusz Żuchowski podziękował za współpracę wręczając pamiątkowy grawerton i zapewnił o dalszej owocnej współpracy. Teresa Kosiorek w imieniu nauczycieli podziękowała za uznanie i zaangażowanie szkoły i pana dyrektora w naukę i wychowanie młodzieży. Płk zw. Jerzy Trojanowski Prezes Oddziału Związku Piłsudczyków RP w Ostrowi Mazowieckiej podziękował za zaproszenie wręczając książkę Bohdana Urbankowskiego „ Józef Piłsudski marzyciel i strateg”. Za zaproszenie podziękował również Bartłomiej Tomasz Pieńkowski Prezes Zarządu ZGK w Ostrowi Maz. Sp. z o. o. wręczając na ręce dyrektora Romana Malickiego prezent.
/oprac. KW/