ggg ggg ggg ggg

Uroczysta promocja książki
pt. „Opowiadanie Młodzika”

W ubiegły czwartek, 28 listopada w Miejskiej Sali Koncertowej w Radzyminie odbyła się promocja niezwykłego dzieła pamiętnikarskiego autorstwa płka Mieczysława Chojnackiego ps. „Młodzik”. Nowe wydanie książki oddane zostało do rąk czytelników staraniem Stowarzyszenia Historycznego AK im. „Młodzika” oraz Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. AK Ziemi Radzymińskiej.

Ubiegłoczwartkowy wieczór w Miejskiej Sali Koncertowej w Radzyminie poświęcony był promocji niezwykłego dzieła pamiętnikarskiego autorstwa płk Mieczysława Chojnackiego „Młodzika”. Organizatorami przedsięwzięcia byli: Stowarzyszenie Historyczne AK im. „Młodzika” oraz Międzyszkolny Klub Historyczny Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej.
Wydarzenie, zorganizowane w ramach obchodów Roku „Młodzika” w Gminie Radzymin poprowadzili: studentka Natalia Wrońska (od 2017 r. związana z MKH im. AK ZR) i Gabriel Jusiński – uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie.
Po wprowadzeniu Pocztu Sztandarowego i odśpiewaniu Hymnu Rzeczypospolitej Polskiej odbyła się wspólna modlitwa w intencji śp. Płk Mieczysława Chojnackiego oraz wszystkich radzymińskich żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Rajski Ptak”, którą poprowadził ksiądz Krzysztof Ziółkowski – proboszcz Parafii pod wezwaniem św. Jana Pawła II w Radzyminie.
Następnie uczniowie z dwóch radzymińskich szkół podstawowych:
Wiktoria Wolańska, Sara Zawadziło, Wiktor Stępniak i Stanisław Wardakowski wykonali piękny utwór muzyczny pt. „Mówię o tobie dobrze, Kochana Polsko”.
Niezwykle wzruszającym momentem spotkania była premiera filmu dokumentalno–edukacyjnego pt. „Młodzik”, którego autorem jest p. Michał Kamiński. Należy podkreślić, że reżyser niezwykle wzruszającego filmu od kilku miesięcy wspierał i dokumentował przedsięwzięcia związane z obchodami Roku „Młodzika” w Gminie Radzymin.
Po zakończeniu projekcji filmu na scenę zaproszono p. Jacka Pawłowicza, organizatora i dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych na ulicy Rakowieckiej w Warszawie, który znał osobiście
płk. Mieczysława Chojnackiego i przyjaźnił się z naszym Bohaterem przez trzydzieści lat życia. Podczas kilkunastominutowego wystąpienia Pan Pawłowicz podzielił się swoimi wspomnieniami i refleksjami związanymi z „Młodzikiem”.
Podniosły charakter spotkania podkreśliło wystąpienie p. Jadwigi Szczurowskiej, znanej radzymińskiej poetki, która słowami wiersza pt. „W hołdzie Pamięci” wyraziła szacunek dla Bohatera Ziemi Radzymińskiej i potrzebę kultywowania pamięci o płk Mieczysławie Chojnackim.
Później Natalia Wrońska i Piotr Ziółkowski zaprezentowali publiczności książkę pt. „Opowiadanie Młodzika”, która jest wspaniałym dziełem pamiętnikarskim, swego rodzaju spuścizną po pokoleniu bohaterów Armii Krajowej i Żołnierzy Wyklętych. Jej lektura skłania do refleksji nad jakże skomplikowanymi losami pojedynczych ludzi oraz dziejami całego narodu podczas II wojny światowej i latach powojennych kraju zniewolonego przez system komunistyczny.
Pięknie wydana książka (w twardej oprawie), współfinansowana przez Gminę Radzymin, ma 488 stron
i zawiera 38 czarno-białych zdjęć archiwalnych oraz 17 fotografii kolorowych, które dokumentują ostatnie
lata „Młodzika”, m.in. udział w różnych uroczystościach patriotycznych oraz spotkania z młodzieżą z Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej. Opatrzona została wstępem autorstwa p. Władysława Kolatorskiego.
Na okładce książki, której autorką jest Hanna Karłowicz (uczennica klasy drugiej Państwowego Liceum Plastycznego im. Wojciecha Gersona w Warszawie), umieszczono fragment wspomnień płk Mieczysława Chojnackiego z celi śmierci stalinowskiej katowni na ul. Rakowieckiej. Na zakończenie Piotr Ziółkowski – uczeń klasy siódmej Szkoły Podstawowej
nr 1 w Radzyminie odczytał krótki fragment „Opowiadania Młodzika”.
W dalszej części wieczoru przedstawiciele Stowarzyszenia Historycznego AK im. „Młodzika”, Państwo: Iwona Jaworska, Agnieszka Wardakowska, Marta Marta Gzowska i Adam Jusiński wręczyli egzemplarze książki
pt. „Opowiadanie Młodzika” delegacjom uczniów ze wszystkich szkół w Gminie Radzymin oraz szkołom w Wołominie, Markach, Dąbrówce oraz Woli Rasztowskiej, które współpracują z Międzyszkolnym Klubem Historycznym im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej. Książki zostały opatrzone specjalną, okolicznościową pieczęcią z napisem „2024 – Rok Młodzika w Gminie Radzymin”.
O wystąpienie na scenie poproszono również Hannę Karłowicz – uczennicę klasy drugiej Państwowego Liceum Plastycznego im. Wojciecha Gersona w Warszawie, której złożono podziękowania za znakomity projekt okładki, doskonale podkreślającej charakter publikacji, podnoszącej jej atrakcyjność i wzbudzającej ciekawość czytelnika.
Na zakończenie głos zabrali: burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński i Mirosław Widlicki – prezes Okręgu Warszawa-Wschód Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
W imieniu uczniów z Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej podziękowania za pomoc w zorganizowaniu promocji książki złożyli: Hanna Masłowska i Piotr Jusiński.
Słowa wdzięczności skierowano pod adresem m.in.: uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół Techniczno-Zawodowych im. inż. Cz. Nowaka w Radzyminie, właścicieli Centrum Ogrodniczego „Witona” w Radzyminie oraz Cukierni „Kurek” w Nowych Załubicach i Cukierni „Finezja” w Mokrem.
Po zakończeniu oficjalnej części spotkania p. Agnieszka Wardakowska z Zarządu Stowarzyszenia Historycznego AK im. „Młodzika” zaprosiła wszystkich uczestników do foyer Miejskiej Sali Koncertowej na słodki poczęstunek, podczas którego można było nabyć egzemplarz książki z okolicznościowym stemplem.

/opr. W. Kolatorski, R.L.;
foto: G. Jeleń/

„Opowiadanie Młodzika” – każdy z nas może wesprzeć wydanie książki

Każda wpłata jest dla nas niezwykle cenna. Książka pt. „Opowiadanie Młodzika”, licząca prawie
500 stron oraz kilkadziesiąt zdjęć, ma unikalną wartość poznawczą i jest swoistą spuścizną po pokoleniu żołnierzy Armii Krajowej. Koszt wydania publikacji (2 tys. egzemplarzy) wynosi ponad 40 tys. złotych.

Podczas sesji w lutym br. Rada Miejska w Radzyminie ogłosiła rok 2024 – „Rokiem Młodzika w Gminie Radzymin”. Jest to wyraz upamiętnienia 100-lecia urodzin płk. Mieczysława Chojnackiego „Młodzika”, bohatera Polskiego Państwa Podziemnego i legendarnego „Żołnierza Wyklętego”. Płk Mieczysław Chojnacki „Młodzik” był przez wiele lat związany z naszym miastem. Tu mieszkał w latach 1934-1944, uczęszczał do miejscowej Szkoły Powszechnej, a następnie walczył w szeregach radzymińskiego Obwodu AK „Rajski Ptak”. Po latach spędzonych w komunistycznych więzieniach ponownie powrócił do Radzymina, gdzie spędził ostatnie lata swojego życia. „Młodzik” miał wspaniały kontakt z młodzieżą, która zawsze z ogromnym zainteresowaniem słuchała Jego opowiadań.
Podczas spotkań z uczniami starał się przekazywać wiedzę historyczną oraz uczył patriotyzmu.
Aby uczcić pamięć o niezwykle prawym i skromnym człowieku, który był dla mieszkańców Radzymina niekwestionowanym autorytetem, chcemy wydać niezwykłe dzieło pamiętnikarskie pt. „Opowiadanie Młodzika”.
Dzięki pomocy władz samorządowych Gminy Radzymin oraz hojności indywidualnych ofiarodawców zgromadziliśmy już większość środków potrzebnych na wydanie książki. Ponadto we własnych zakresie – Międzyszkolny Klub Historyczny im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej oraz Stowarzyszenie Historyczne AK im. Młodzika – wykonaliśmy korektę książki, wybór oraz opracowanie dokumentacji fotograficznej, a także przygotowany został projekt okładki książki.

Prosimy o wsparcie projektu poprzez wpłatę na konto:

Stowarzyszenie Historyczne AK
im. płk. M. Chojnackiego ps. Młodzik
Numer rachunku bankowego:
35 1020 1042 0000 8802 0584 1095

Wpłat można dokonywać także za pośrednictwem platformy zrzutka.pl
Tytuł zrzutki: Wydanie książki pt. „Opowiadanie Młodzika” (id: 482nrj)
pod adresem: https://zrzutka.pl/482nrj

Każda wpłata jest dla nas niezwykle cenna, a ponadto wspólne przedsięwzięcia służą integracji dzieci, młodzieży i dorosłych wokół wspólnego celu, którym jest kultywowanie pamięci o naszych Przodkach walczących o Wolną Ojczyznę.
Wśród ofiarodawców wylosujemy pięć książek z okolicznościowym stemplem „Roku Młodzika” i przekażemy podczas najbliższej uroczystości zorganizowanej przez MKH im. AK ZR.

43 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
IV Jadowski Jarmark Bożonarodzeniowy

Zamknij