W piątek, 12 stycznia w Sali im. Władysława Grabskiego w Narodowym Banku Polskim w Warszawie, odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród laureatom III Konkursu Historycznego „Wojna polsko – bolszewicka 1919 -1920 w obronie granic i niepodległości”.
Gościem honorowym uroczystości poprowadzonej przez znaną dziennikarkę Agatę Konarską była pani Zofia Pilecka – Optułowicz – córka Rotmistrza Witolda Pileckiego, który co warto podkreślić walczył w pamiętnym 1920 roku z nawałą bolszewicką. Wśród licznie zgromadzonej publiczności znaleźli się również: Łukasz Kudlicki – Szef Gabinetu Politycznego MON, oraz burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński.
Galę wręczenia nagród zainaugurował koncert kolęd w wykonaniu chóru Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie pod batutą p. Iwony Kalickiej w składzie: Amelia Boho, Zuzanna Ciszkowska, Lena Czaplicka, Julia Dąbkowska, Wiktoria Dziubek, Gabriela Godlewska, Maja Jakubiak, Lena Kaczmarska, Dominika Kowalik, Anna Kozakiewicz, Julia Kozakiewicz, Daria Łobodzińska, Urszula Niegowska, Oliwia Portacha, Ewelina Posiewka, Ewelina Rowicka, Bartłomiej Sosnowski, Aleksandra Szuszczyńska, Radosław Szydłowski, Zuzanna Kosierb, Aleksandra Sosnowska, Adrian Dąbrowski.
Po tym jakże miłym, świąteczno-noworocznym preludium, przyszedł czas na główną część programu.
Dyplomy, statuetki, szable i nagrody rzeczowe laureatom konkursu, którzy specjalnie na tę uroczystość przybyli z różnych stron świata wręczyli m.in.: w imieniu Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka – Szef Gabinetu Politycznego MON Łukasz Kudlicki, oraz p. Zofia Pilecka – Optułowicz.
Podczas gali wręczono piękne nagrody, a wśród nich: statuetki dla Laureatów wszystkich kategorii od Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka; statuetki z wizerunkiem Marszałka Józefa Piłsudskiego dla Laureatów w kategoriach szkoły podstawowe, osadzeni w Aresztach Śledczych od Agencji Mienia Wojskowego; repliki polskich szabli oficerskich dla Laureatów w kategoriach szkoły gimnazjalne, ponadgimnazjalne od Agencji Mienia Wojskowego TBS „KWATERA”; repliki polskich szabli dla szkół będących współorganizatorami Konkursu (z Radzymina, Wilna, Aten, Wiednia, Blackburn, Chicago, Toronto) od Poczty Polskiej S.A.; monety, banknoty okolicznościowe dla Laureatów od Narodowego Banku Polskiego; gry edukacyjne, książki od IPN; albumy, książki z Fundacji Polskiej Grupy Zbrojeniowej
Specjalnymi wyróżnieniami uhonorowano również współorganizatorów konkursu. Statuetkę z wizerunkiem Marszałka J. Piłsudskiego ufundowaną przez Agencję Mienia Wojskowego za zaangażowanie w organizację konkursu otrzymała p. Elżbieta Jeleń – Dyrektor SP 1 w Radzyminie. Z kolei, statuetkę od Ministra Mariusza Błaszczaka za zaangażowanie w organizację konkursu otrzymała p. Ewa Krasoń ze Szkolnego Punktu Konsultacyjnego w Chicago. (Gratulujemy).
Warto w tym miejscu przypomnieć, iż głównym celem zorganizowanego już po raz trzeci konkursu, który honorowym patronatem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej pan Andrzej Duda było: budzenie i utrwalanie dumy z dziedzictwa narodowego, pogłębienie wiedzy historycznej, doskonalenie umiejętności samodzielnego poszukiwania, gromadzenia i selekcjonowania informacji z różnych źródeł, kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży poprzez propagowanie i pogłębianie wiedzy o wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920, promowanie młodych twórców i zachęcanie ich do doskonalenia umiejętności plastycznych, tworzenie utworów literackich o tematyce patriotycznej.
Do tegorocznej edycji konkursu, którego organizatorem był Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego w Kobyłce na czele z przewodniczącym Bogdanem Grzenkowiczem, a jednym ze współorganizatorów Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie, zgłoszono ponad 1300 prac nadesłanych z całej niemal Polski, a także od polskich uczniów pogłębiających wiedzę poza jego granicami: z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Austrii, Szwajcarii, Francji, Niemiec, Grecji, Anglii, Egiptu, Szkocji, Włoch, Irlandii, Bułgarii, Kanady, USA.
Godne podkreślenia, że najwięcej prac przesłali uczniowie z Radzymina – Miasta Cudu nad Wisłą. Niestety, pomimo ogromnego zainteresowania wśród środowisk polonijnych, konkurs (poza wspomnianym Radzyminem) nie spotkał się z zainteresowaniem szkół z pozostałych miast powiatu wołomińskiego, gdzie wydawałoby się, pamięć o roku 1920 ma szczególne znaczenie. Jak zauważa p. Bogdan Grzenkowicz, więcej prac wpłynęło z Egiptu niż np. z Kobyłki. – W szkołach w Kobyłce uczy się ponad 2 tysiące uczniów. Brak zainteresowania konkursem nie jest winą uczniów, nauczycieli, ani rodziców. To problem systemowy. Nie wystawia to niestety, dobrej oceny systemowi edukacyjnemu. Radzymin, Kobyłka to podobne gminy, uczniowie i nauczyciele, a jaka duża różnica w zrozumieniu tego, co jest najważniejsze i co jest fundamentem Państwa Polskiego. Wiem, że to gorzkie spostrzeżenie, ale czy może być inaczej jeśli Kobyłkę wyprzedza Egipt? To pokazuje, że problem jest poważny – zauważa ze smutkiem organizator konkursu. Jednocześnie dziękuje Wszystkim uczestnikom oraz osobom zaangażowanym w przygotowanie i promocję wydarzenia.
(Szczególne podziękowanie dla p. Agaty Konarskiej z TVP Polonia za profesjonalne poprowadzenie Uroczystości rozdania nagród, dla Narodowego Banku Polskiego za zorganizowanie Gali Finałowej w Sali im. Władysława Grabskiego, dla redakcji „Kuriera W” za patronat medialny oraz dla TVP Polonia za programy promujące Konkurs, dzięki czemu mogliśmy cieszyć się tak dużym zainteresowaniem uczniów spoza kraju).
/opr. G.J.; R.L./