ggg ggg ggg

Upamiętniono bohaterską walkę i męczeńską śmierć Polaków z roku 1920

Coroczne obchody zwycięskiej Bitwy Warszawskiej oraz Święta Wojska Polskiego pod pomnikiem Polaków pomordowanych przez czerezwyczajkę bolszewicką w wyszkowskim Rybienku Leśnym są tradycyjnym elementem uroczystości w dniu 15 sierpnia.

Uroczystość 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Rybienku Leśnym tradycyjnie rozpoczęto od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w Kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski. Następnie samorządowcy i środowiska patriotyczne oraz mieszkańcy, przeszli pod pomnik przy ul. Wołowskiego upamiętniający Polaków pomordowanych przez czerezwyczajkę bolszewicką w dniu 17.08.1920 r. Pomnik zwieńczony krzyżem stanął w miejscu bestialsko zamordowanych 7 Polaków, w tym ppor. Antoniego Wołowskiego. Uroczystość poprowadziła Małgorzata Wyszyńska, a modlitwę poprowadził ks. Jarosław Balikowski. Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych, odegraniu hymnu oraz krótkim wprowadzeniu i modlitwie uczestnicy obchodów złożyli wieńce, kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem pomordowanych. Kwiaty składała i upamiętniała 101. rocznicę Bitwy Warszawskiej i walk 1920 r. na terenie naszego powiatu liczna delegacja przedstawicieli Zarządu Powiatu Wyszkowskiego na czele ze starostą wyszkowskim Jerzym Żukowskim i przewodniczącym Rady Powiatu Waldemarem Sobczakiem. Wśród składających hołd pomordowanym były również delegacje Prawa i Sprawiedliwości, samorządu gminy Wyszków wraz z radnymi, organizacji patriotycznych, harcerzy i szkół. Po ceremonii zaproszono uczestników uroczystości do pobliskiej restauracji Leśny Dworek, gdzie Stowarzyszenie Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic zorganizowało projekcję filmu „Historia pewnego pomnika, czyli śladami Cudu nad Wisłą”.
Należy również podkreślić, że w ramach obchodów 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego w godzinach rannych wystartował spod pomnika rajd rowerowy „Śladami Bitwy Warszawskiej” z metą na terenie Sanktuarium św. Idziego w Wyszkowie. Z kolei, o godz. 16.00 odbył się koncert patriotyczny w wykonaniu solistów Anny Nadwodnej i Krzysztofa Ciupińskiego-Świątka.
/Janina Czerwińska/

1 296 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
„Modlitwa i praca, zdrowie przywraca”

15 sierpnia 2021 r. w gminie Sadowne odbyły się Dożynki Gminno – Parafialne, których hasłem przewodnim tegorocznych było zawołanie: „Modlitwa...

Zamknij