ggg ggg ggg

Upamiętnili 99. Rocznicę Odzyskania Niepodległości

Obchody 11 Listopada w Ostrowi Mazowieckiej, podobnie jak w innych miastach, rozpoczęto już wcześniej, bo już 5 listopada. Jednak na główne obchody zaproszono mieszkańców na uroczystości, które odbyły się na Placu Wolności.

fot15 listopada odbył się III Ostrowski Bieg Wolności i Solidarności, 7 listopada – konferencja „Drogi do Niepodległości” (relacja obok), 8 listopada w Komorowie zaproszono na dramat historyczny „Pilecki – Rotmistrz Przemilczany”, a 10 listopada na Koncert Galowy wieńczący projekt „Tydzień dla Polski”. Główne uroczystości jednak odbyły się w sobotę, 11 listopada. W Ostrowi Mazowieckiej rozpoczęto świętowanie odrodzenia ojczyzny po 123 latach niewoli od uroczystego nabożeństwa celebrowanego przez dr Jana Okułę, proboszcza parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Po nabożeństwie mieszkańcy przeszli na pobliski Plac Wolności, by tam, jak co roku, złożyć wieńce i zapalić znicze pod Dębem Wolności, drzewem zasadzonym na skwerze przed kościołem parafialnym w I rocznicę odzyskania niepodległości w 1919 roku. Uroczystość na Placu Wolności rozpoczęła się odegraniem hymnu państwowego, po którym głos zabrał burmistrz Jerzy Bauer. W swoim wystąpieniu nawiązał do idei Narodowego Święta Niepodległości oraz podkreślił wagę wolności i pokoju: – „Data 11 listopada łączy pokoleniowe procesy historyczne, czasem pełne dramaturgii wydarzenia oraz codzienną i często niezauważalną pracę, której nie doceniamy (…). Dzisiaj możemy cieszyć się pokojem w całej Europie, ale widzimy jak na naszych oczach rozgrywają się procesy, których efekty nie zawsze możemy przewidzieć. Rozpoczynają się zmiany, których częścią jest nasze państwo i każdy z nas. Dobrze wiemy, że początek XX wieku nie gwarantował spokoju (…). Ku dobremu wszystko może bardziej zmierzać, kiedy jest silne, bezpieczne, trwałe i sprawiedliwe państwo, którego częścią są samorządy lokalne”. Burmistrz wskazał na obecny samorząd, którego zadaniem jest budowanie miasta zgodnie z potrzebami mieszkańców: – „Zdecydowaliśmy się na duże inwestycje z udziałem środków unijnych przeznaczonych na przywrócenie do życia zabytkowych budynków z początku XX wieku – Jatek i Starej Elektrowni, które służyć będą kulturze. Tych przedsięwzięć realizowanych przez samorząd we współpracy z Radą Miasta jest dużo więcej (…). Realizujemy je, gdyż chcemy, aby Ostrów Mazowiecka była miastem dobrym na dziś i jeszcze lepszym na przyszłość „- przemawiał do uczestników obchodów burmistrz Ostrowi Mazowieckiej. Na zakończenie zaprosił wszystkich na 6 grudnia – Mikołajki powiązane z otwarciem boiska – lodowiska (jeśli pogoda na to pozwoli). Na całość wystąpienia burmistrza zapraszamy na stronę internetową naszej gazety www.kurier-w.pl, gdzie zamieścimy film z tego przemówienia.
Bardzo pozytywnie zaskoczył zgromadzonych spontaniczny występ artystyczny, gdzie grupa mieszkańców pod kierownictwem Piotra Trentowskiego pieśnią łączyła ze sobą różne pokolenia pod wspólną biało – czerwoną flagą. Poruszający mini spektakl, piosenka Jacka Wójcickiego „Miejcie Nadzieję”, kierowała myśli i uczucia ku wspólnocie wartości i były akcentami patriotycznymi pięknie wpisującymi się w rocznicę, którą w tym dniu obchodziliśmy.
Uroczystości odbywały się z udziałem asysty honorowej 22 Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie oraz warty honorowej 29 drużyny harcerskiej „Pogodni”.
– Bohaterowie walk o niepodległość Rzeczypospolitej! Mieszkańcy Ziemi Ostrowskiej! Żołnierze Wojska Polskiego! Rodacy! Stajemy dziś do apelu pamięci w Garnizonie Ostrów Mazowiecka, aby uczcić wszystkich, którzy walczyli o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. 11 listopada 1918 roku odrodziła się wolna Polska. Dzisiaj My – spadkobiercy polskiej tradycji niepodległościowej, sięgamy do skarbnicy dokonań naszych walecznych przodków (…). – odczytał mjr Andrzej Komorowski.
Został odczytany Apel Pamięci, a żołnierze Pododdziału Honorowego Wojska Polskiego oddali salwę honorową.
W obchodach uczestniczyli: władze powiatu i miasta, radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, przedstawiciele wojska, policji, straży pożarnej, dyrektorzy instytucji z terenu miasta, przedstawiciele organizacji pozarządowych i firm, dyrektorzy i prezesi miejskich jednostek organizacyjnych, harcerze, poczty sztandarowe, a także liczni mieszkańcy miasta. Na zakończenie delegacje złożyły kwiaty dla upamiętnienia tych, którzy oddali życie walcząc o wolność naszej Ojczyzny.
/Janina Czerwińska/

Galeria Zdjęć

1 758 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Łochów pamięta

Obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości za nami. Obok ogólnokrajowych uroczystości, odbyło się także wiele regionalnych wydarzeń, upamiętniających ten...

Zamknij