2 lutego br. odbyły się obchody 162. rocznicy Bitwy pod Węgrowem z udziałem przedstawicieli władz państwowych, samorządowców oraz instytucji, organizacji i środowisk lokalnych.
3 lutego 1863 roku pod Węgrowem rozegrała się jedna z największych bitew Powstania Styczniowego. Z carskim wojskiem starły się wtedy oddziały dowodzone przez Jana Matlińskiego i Władysława Jabłonowskiego, a batalia przeszła do historii, jako Polskie Termopile.
2 lutego 2025 r. uroczystości upamiętniające Bitwę pod Węgrowem rozpoczęto uderzeniem w dzwon na Skwerze Romana Dmowskiego przez burmistrza Węgrowa Pawła Marchelę oraz prezesa OSP Marka Sewerynika. Następnie w Bazylice Mniejszej w Węgrowie odbyła się Msza Św. pod przewodnictwem ks. proboszcza Prałata Leszka Gardzińskiego w intencji poległych Powstańców, z udziałem pocztów sztandarowych, Wojskowej Asysty Honorowej oraz Miejskiej Orkiestry Dętej. Po modlitwach uczestnicy wydarzenia udali się pod Pomnik Powstańców Styczniowych znajdujący się przy Gościńcu Niepodległości, gdzie pod pamiątkowym kamieniem pochowano 66 Powstańców Styczniowych z 1863 r. Tam też wystąpił burmistrz Węgrowa Paweł Marchela podkreślając wagę powstania, które rozsławiło męstwo i waleczność węgrowskich powstańców na cały świat, a Węgrów nazwano polskimi Termopilami. Samorząd Powiatu Węgrowskiego reprezentowali: przewodniczący Rady Powiatu Węgrowskiego Bogusław Szymański, sekretarz Powiatu Adrian Majewski oraz wiceprzewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Krzysztof Litka. Udział wzięli także radni Rady Miejskiej
w Węgrowie i Rady Powiatu, samorządowcy miasta i powiatu węgrowskiego oraz młodzież i mieszkańcy.
W trakcie uroczystości głos zabrali m.in.: sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, poseł na Sejm RP Pan Czesław Mroczek, senator RP Maciej Górski, który również odczytał list od poseł na Sejm RP Marii Koc, kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach Alicja Cichoń, która również odczytała list od Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego, w imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika list odczytał przedstawiciel Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych.
Zgodnie z tradycją, podczas obchodów rocznicy Bitwy pod Węgrowem, odbyło się uroczyste złożenie przyrzeczeń harcerskich przez druhny i druhów Hufca ZHP „Doliny Liwca” w Węgrowie. Po apelu pamięci i salwie honorowej Kompanii Wojska Polskiego, pod pomnikiem złożono kwiaty i zapalono znicze.
Asystę przy Kamieniu Pomniku pełnili przedstawicielki Wojska Polskiego, harcerze oraz uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie w replikach strojów powstańczych.
/oprac.KW, info. Starostwo/