W związku ze zbliżającymi się uroczystościami Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil.
M. Pisarka w Radzyminie pod opieką nauczycieli, odwiedzają radzymińskie miejsca pamięci i cmentarze, aby oddać hołd zasłużonym mieszkańcom i lepiej poznać historię swego miasta.
W poniedziałek, 25 października uczniowie klasy VI a wraz z wychowawcą, p. Weroniką Lewandowską złożyli kwiaty pod znajdującym się w centrum miasta kamieniem, poświęconym Cyprianowi Kamilowi Norwidowi, w 200. rocznicę urodzin Poety Ziemi Radzymińskiej.
Następnie młodzież udała się na Stary Cmentarz, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze na grobach zasłużonych mieszkańców Radzymina. Odwiedziliśmy m.in. rodzinne groby Żulińskich, Dudzińskich oraz Pisarków (rodziców Patrona Szkoły – ppłka pil. Mariana Pisarka), a także grób Kazimierza Beńzińskiego – pilota Dywizjonu 302, który w walkach na Zachodzie podczas II wojny światowej odbył ogółem 274 loty bojowe i operacyjne. Brał udział w osłonie działań lądowych, atakach na transporty i niemieckie łodzie podwodne. (Tę piękną historię przybliżyła nam spokrewniona z bohaterem nasza koleżanka z klasy Michalina). Chwilą ciszy, wiązanką biało-czerwonych kwiatów i zapalonymi zniczami uczciliśmy pamięć wielkich ludzi, związanych z naszym miastem.
Pamięci mieszkańców Radzymina narodowości żydowskiej
W poniedziałek 11 października uczniowie należący do Koła Historycznego „Wiarus” uczestniczyli w wycieczce na radzymiński kirkut, w ramach szkolnej akcji edukacyjnej „Poznaj dzieje Radzymina – małego miasteczka z wielką historią”. Celem naszej wycieczki było poznanie dziejów radzymińskich Żydów, które stanowią ważny rozdział historii naszego miasta. Po wysłuchaniu w ciszy i skupieniu krótkiej historycznej prelekcji naszego opiekuna p. Grzegorza Jelenia udaliśmy się na kirkut – cmentarz żydowski, mieszczący się przy ul. Adama Mickiewicza. Po uporządkowaniu otoczenia ohelu – zbiorowego grobowca obywateli polskich narodowości żydowskiej, z zainteresowaniem wsłuchiwaliśmy się w opowieść nauczyciela o wojennych losach radzymińskich Żydów. Dowiedzieliśmy się , że jesienią 1940 r. w rejonie Starego Rynku Niemcy utworzyli getto, w którym zgromadzili około 2,5 tys. Żydów. (Ponad 700 osób zostało w brutalny sposób zamordowanych przez hitlerowców i pochowanych na terenie żydowskiego cmentarza). W październiku 1942 r. stłoczeni w nieludzkich warunkach obywatele polscy narodowości żydowskiej, zostali wywiezieni do niemieckiego obozu zagłady w Treblince. Słuchając opowieści naszego nauczyciela, postawą na baczność i zapalonym zniczem – ogniem pamięci uczciliśmy pamięć naszych sąsiadów – radzyminiaków narodowości żydowskiej.
W hołdzie Bohaterowi Mokrego i Radzymina
W poniedziałek, 4 października minęła 101. rocznica śmierci mjra Stefana Waltera – bohaterskiego dowódcy 29. Pułku Strzelców Kaniowskich w czasie ciężkich walk z bolszewikami o Radzymin i Mokre w sierpniu 1920 roku. Mjr Stefan Walter został ciężko ranny podczas kierowania natarciem na wieś Mokre w dniu 15 VIII 1920 r. Przez następne tygodnie walczył o życie przykuty do szpitalnego łoża. Zmarł w chwale Bohatera Mokrego i Radzymina w dniu 4 X 1920 roku. Zgodnie z wieloletnią tradycją Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie, uczniowie, nauczyciele i rodzice oddali hołd dzielnemu Obrońcy Ojczyzny. Pod obeliskiem w Mokrem, usytuowanym w miejscu, w którym mjr Walter padł ciężko ranny na polu bitwy, zapłonęły znicze – ognie naszej pamięci.
Cześć i Chwała Bohaterom. Pamięć o Ich czynach przekażemy następnym pokoleniom!
/Koło Historyczne „Wiarus”/