Tematem XXXI Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 są słowa „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”, które wypowiedział Jezus na brzegu Jeziora Galilejskiego.
Światowe Dni Młodzieży to spotkanie wszystkich młodych ludzi z całego świata. Zostały podzielone na dwa etapy: pierwszy to „Dni w Diecezjach”, kiedy młodzież z całego świata przebywa na terenie kraju, który jest gospodarzem spotkania, drugi to „Wydarzenia Centralne”, czyli tygodniowy pobyt młodzieży w głównym mieście organizacyjnym, tym razem w Krakowie. W Diecezji Łomżyńskiej przebywało ok. 700 osób.
Do Wyszkowa przybyła grupa młodzieży z Udine koło Wenecji we Włoszech wraz z księdzem opiekunem – Alanem. 52 osoby wraz z kierowcą zamieszkało w domach polskich rodzin z terenu trzech parafii: św. Idziego, św. Wojciecha i św. Rodziny. Spędzili w Wyszkowie tylko kilka dni – od czwartku do poniedziałku, ale pozostawili po sobie dobre wspomnienia.
Jak zapewniał Pan Darek, który wraz z żoną Jadwigą zaprosili do swojego domu czwórkę włoskich gości nie było żadnych kłopotów, a dziewczęta są bardzo miłe.
W trakcie pobytu w dn. 21 – 25 lipca na terenie dekanatu wyszkowskiego młodzież brała udział w licznych spotkaniach, modlitwach, imprezach. W piątek 22 lipca uczestniczyli w Mszy św. par. św. Idziego. Następne zwiedzano Muzeum Etnograficzno – Historyczne H. Słowikowskiego i Muzeum Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kamieńczyku. Celem doświadczenia miłosierdzia odbyli wizytę w Domach Pomocy Społecznej w Brańszczyku i Centrum Księży Orione, a wieczorem uczestniczyli w Drodze Krzyżowej w parafii św. Wojciecha. 23 lipca wzięli udział w Festiwalu Kultur w Łomży, zaś wieczorem zostali zaproszeni na dyskotekę integracyjną w parafii św. Idziego. Niedziela, 24 lipca był czasem odpoczynku i indywidualnego spędzania czasu. Jednak ten dzień był szczególny ze względu na udział we wspólnej adoracji i modlitwie podczas Wieczoru Chwały w par. św. Rodziny. Jak mówił opiekun grupy z Wyszkowa – koordynator ks. Karol Skrodzki: „Adoracja w takim duchu młodzieżowym”. Zapewniał, że każdy może na swój sposób przeżywać wspólną modlitwę. Rozbrzmiał kościół pw. Św. Rodziny wspólnym śpiewem. Popłynęły słowa pieśni w języku polskim, a następnie we włoskim i tak przeplatając się chwaliły Pana. Podczas tej wspólnoty modlitewnej kościół stał się polsko – włoski.
25 lipca (poniedziałek) po Mszy Św. w Sanktuarium św. Idziego nastąpił moment pożegnania z diecezjami i poznanymi tu mieszkańcami, gdyż cała grupa udała się na główne uroczystości do Krakowa. /Janina Czerwińska/