W Łochowie 26 lutego odbyła się druga edycja biegu lokalnego „Tropem Wilczym”. O godz. 11.30 wystartowały dzieci, a o 12.00 młodzież i dorośli.
Niedzielny bieg pamięci jest kolejnym, po piątkowej Retrospektywie VIII Festiwalu Filmów Dokumentalnych NNW, wydarzeniem w ramach Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku organizatorzy przybliżali postacie niezwykłe, żołnierzy Armii Krajowej i polskiego podziemia antykomunistycznego 1944-63: majora Zygmunta Szendzielarza – Łupaszkę, porucznika Józefa Bandzo – Jastrzębia, sanitariuszkę Lidię Lwow-Eberle – „Lalę”, generała Janusza Brochwicz-Lewińskiego „Gryfa”.
Patronem biegu „Tropem Wilczym” w Łochowie stał się porucznik Hieronim Piotrowski „Jur”, żołnierz 3. Brygady Wileńskiej i prezes obwodu Ostrów Mazowiecka organizacji Wolność i Niepodległość. W tym roku przypada 70. rocznica śmierci porucznika Jura, który został zamordowany w 1947 przez funkcjonariuszy UB we wsi Brzuza, a miejsce jego pochówku pozostaje do tej pory nieznane.
Organizatorami łochowskiego cyklu wydarzeń poświęconych Żołnierzom Wyklętym i upamiętnieniu ich heroicznej walki o niepodległą Polskę byli: Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie, Fundacja Wolność i Demokracja, Stowarzyszenie Scena Kultury, Fundacja Ochrony Zabytków Przemysłu i Techniki.
Patronat narodowy został objęty przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę.
Patronat honorowy sprawowali: Wicemarszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej – Maria Koc, Wojewoda Mazowiecki – Zdzisław Sipiera, Marszałek Województwa Mazowieckiego – Adam Struzik, Starosta Powiatu Węgrowskiego – Krzysztof Fedorczyk, Burmistrz Łochowa – Robert Gołaszewski oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Warszawa Wschód.
W uroczystości udział wzięli samorządowcy z Łochowa: Robert Gołaszewski – burmistrz Łochowa, Małgorzata Łotarska – wiceburmistrz Łochowa, Artur Lis -radny powiatowy i dyrektor Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie.
Po przywitaniu zaproszonych gości i uczestników biegu, prowadząca przytoczyła słowa z listu Prezydenta do tegorocznych organizatorów i uczestników uroczystości upamiętniających bohaterów powstania antykomunistycznego:
„Heroiczna walka Żołnierzy Wyklętych była kolejnym aktem w dziejowym dramacie zmagań o wolną Polskę. Wobec braku realnych szans powodzenia i nadziei na zmianę położenia politycznego kraju jej dramatyzm przypomina sytuację znaną z historii powstańców styczniowych. Zarazem zaś niezłomna postawa tych ostatnich obrońców suwerennej Rzeczypospolitej jednoznacznie wskazuje na najważniejsze dla naszego narodu wartości, które my, Polacy, cenimy wyżej niż własne życie: wolność i honor, solidarność z bliźnimi i poświęcenie dla sprawy narodowej.”
Następnie zapoznano uczestników z przebiegiem biegu oraz szczegółami organizacyjnymi:
O godz. 11.3o wystartowały do biegu na dystansie 1000 m – dzieci do lat 12. Trasa przebiegała ul. Sikorskiego, Leśną, Al. Pokoju, ul. Armii Krajowej. Meta była przy pomniku Jura.
O godz. 12.oo bieg na dystansie 1963 m rozpoczęła młodzież i dorośli. Trasa przebiegała ul. Sikorskiego, Wspólną, 10-lecia Łochowa, Al. Pokoju, ul. Armii Krajowej, a meta również była przy pomniku Jura.
Przed rozpoczęciem biegu zaplanowano przejazd trasy o dystansie 1000-metrów przez motocyklistów z klubu Wściekły Łoś.
Kilkudziesięciu zawodników wystartowało z entuzjazmem, niosąc przesłanie, że biegnąc upamiętniają heroiczną walkę Żołnierzy Wyklętych. Mimo zmęczenia na metę stawili się wszyscy i tam z rąk organizatorów, burmistrza Roberta Gołaszewskiego i dyrektora Artura Lisa odebrali medale, dyplomy i upominki.
Zwycięzcami „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” zostali:
kategoria dzieci do 12 lat:
1 miejsce – Damian Styś,
2 miejsce – Daniel Styś,
3 miejsce – Przemysław Ryszawa.
Nagrodę dla najmłodszego uczestnika biegu otrzymała – Hanna Pogorzelska (4 lata).
kategoria młodzież i dorośli:
1 miejsce – Mateusz Truszkiewicz,
2 miejsce – Kamil Kandulski,
3 miejsce – Szymon Skwarski.
Nagrodę dla najstarszego uczestnika biegu odebrał – Marek Renik (52 lata).
Jednak wielkie uznanie należy się wszystkim uczestnikom biegu.
Następnie uczestników zaproszono na grochówkę serwowaną z kuchni żołnierskiej przy muralu, a o godzinie 13.30 do Ośrodka Kultury na zwiedzanie wystawy „Portret skazana Lidia Lwow” opracowanej przez Fundację Ochrony Zabytków Przemysłu i Techniki oraz na projekcję filmu „Cztery życia Lidii Lwow” i spotkanie z reżyserem Rafałem Mierzejewskim.
Film „Cztery życia Lidii Lwow” w reżyserii Rafała Mierzejewskiego to niezwykły dokument poświęcony życiu żołnierza AK i konspiracji antykomunistycznej, sanitariuszki 5. Brygady Wileńskiej dowodzonej przez majora Zygmunta Szendzielarza Łupaszkę. Twórca filmu opowiedział zebranym w sali widowiskowej MiGOK o tej produkcji i o bohaterce, a właściwie bohaterach tego obrazu. Przybliżył jak i kiedy zrodził się pomysł na film, jak wyglądała jego realizacja.
Na szczególne podziękowanie zasługują również sponsorzy: Piekarnia i Cukiernia Robson Robert Marczak, Sklep motorowerowy Zbigniew Paćkowski oraz instytucje i osoby zaangażowane w organizację biegu: łochowska i węgrowska policja, pracownicy karetki Pogotowia Ratunkowego z Łochowa, Ochotnicza Straż Pożarna z Łochowa i Budzisk, lokalni harcerze i wolontariusze.
/oprac. J.Cz.
foto Krzysztof Prochacki/