ggg ggg ggg

Towarzystwo Przyjaciół Radzymina wybrało Zarząd na nową kadencję

W piątek, 6 marca w Miejskiej Sali Koncertowej im. F. Chopina w Radzyminie, odbyło się walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze Towarzystwa Przyjaciół Radzymina, podczas którego dokonano wyboru Zarządu na nową trzyletnią kadencję.

SONY DSC

Otwarcia zebrania, które rozpoczęło się tuż po godz. 17:00 dokonał prezes Towarzystwa Przyjaciół Radzymina Jan Wnuk.
Przed przystąpieniem do formalnej części obrad serdecznie powitano wszystkich uczestników spotkania oraz minutą ciszy uczczono pamięć Członków TPR, którzy w ostatnim czasie odeszli z tego świata. Są to Ś.P.: Genowefa Karasińska, Zbigniew Kozioł, Irena Leokadia Michalska, Stefania Strzemieczna oraz członek honorowy Mieczysław Chojnacki ps. „Młodzik”. W intencji zmarłych odmówiono modlitwę.
Następnie przyszedł czas na dokonanie wyboru przewodniczącego zebrania (został nim Jerzy Berta), sekretarza (Agnieszka Przybysz), komisji: mandatowej; wyborczej oraz uchwał i wniosków.
Kolejnym punktem w porządku obrad było sprawozdanie z działalności Zarządu i Towarzystwa za ostatni rok, które przedstawił prezes Jan Wnuk.
– Rok 2019 był 31. rokiem działalności Towarzystwa Przyjaciół Radzymina. Zebrania Zarządu odbywały się zgodnie ze statutem. W okresie sprawozdawczym organizacja liczyła w sumie 131 członków, w tym 122 zwyczajnych (71 kobiet i 51 mężczyzn, z których 41 osób mieszka poza Radzyminem) i 9 członków honorowych – poinformował prezes.
Zarząd pracował w następującym składzie: Jan Wnuk – prezes, Jerzy Berta – wiceprezes, Agnieszka Przybysz – sekretarz, Maria Dobrzyńska – skarbnik, członkowie Zarządu: Witold Knecht, Anna Grzegorek, Elżbieta Bielec, Jolanta Chałupka, Cezary Wnuk, Zdzisław Krasiewicz, Zbigniew Tomczyk.
Z przedstawionego sprawozdania można było dowiedzieć się, że w 2019 r. TPR zorganizowało oraz uczestniczyło w wielu różnorodnych wydarzeniach i przedsięwzięciach. Do najważniejszych osiągnięć zaliczyć należy zorganizowanie obchodów 80. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego, w ramach których odbyła się w Radzyminie sesja popularnonaukowa, podczas której wygłoszono 4 referaty a także organizację dorocznego, 31. Wieczoru Patriotycznego w 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Ponadto, TPR zorganizowało biesiadę zapustną w Mazowieckim Zaścianku k. Tłuszcza oraz okolicznościowe spotkania przedświąteczne z okazji Wielkanocy i Bożego Narodzenia.
W 2019 r. Towarzystwo Przyjaciół Radzymina uczestniczyło w Mszach Św. i Apelach Poległych z okazji obchodów świąt narodowych i rocznic historycznych, m.in. w uroczystościach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kobyłce, Biegu Pamięci „Młodzika”, obchodach upamiętniających: utworzenie radzymińskiego obwodu AK „Rajski Ptak”, 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego a także 75. rocznicy bitwy radzymińskich żołnierzy Armii Krajowej pod Jerzyskami. Delegacje TPR obecne były też m.in. na obchodach jubileuszy: 40-lecia Straży Papieskiej „Totus Tuus” w Radzyminie, 10. rocznicy utworzenia rycerstwa św. Jana Pawła II, 10-lecia Radzymińskiej Orkiestry Dętej, 20. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Radzyminie.
(W tym miejscu warto nadmienić, iż TPR było organizatorem konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży „Wspominamy Ojca Świętego w Radzyminie”, odbywającego się w ramach obchodów 20. rocznicy wizyty papieskiej).
W minionym roku Towarzystwo Przyjaciół Radzymina wydało dwie publikacje, tj.: album „Ojciec Święty Jan Paweł II w Mieście Cudu nad Wisłą” – wydanie II oraz „Księżna Eleonora Czartoryska – Dziedziczka Radzymina” (także wydanie II) oraz było współautorem albumu „Radzymińska Orkiestra Dęta – 10 lat w Mieście Cudu nad Wisłą”, wydanego przez BPMiG Radzymin.
Ważnym aspektem działalności organizacji były wycieczki m.in.: do Mazowieckiego Zaścianka w Grabowie – 1 dzień, do Płocka i Kampinosu – 1 dzień, wycieczka na Mazury z udziałem w procesji Bożego Ciała w Kadzidle na Kurpiach – 4 dni, wycieczka na Pomorze Zachodnie – 6 dni, grzybobranie w Puszczy Augustowskiej – 3 dni oraz spływ kajakowy Rospudą – 8 dni.
Trudno wymienić wszystkie inicjatywy podejmowane w ramach bogatej działalności Towarzystwa Przyjaciół Radzymina, niemniej do najciekawszych w ubiegłym roku zaliczyć można jeszcze: okolicznościową wystawę pamiątek i udział w urządzaniu ekspozycji historycznej w odrestaurowanym przez miasto XVIII-wiecznym Domku Ogrodnika, prelekcję prezesa Jana Wnuka podczas Radzymińskiej Nocy Odkrywców, a także wystosowanie Listu Otwartego do Burmistrza Radzymina i Rady Miejskiej w obronie istniejącej lokalizacji pomnika Tadeusza Kościuszki oraz Drogi Golgoty Narodu Polskiego 1920. (Pismo, które odbiło się głośnym echem poparło większość organizacji społecznych działających na terenie gminy Radzymin, w tym wszystkie jednostki OSP). Jak zaznaczył prezes Jan Wnuk, list ten spełnił swoją rolę, TPR zostało później zaproszone na pokaz rozwiązań zaplanowanych w ramach rewitalizacji centrum miasta. – Udało nam się obronić pomnik Kościuszki i początkowy przebieg Drogi Golgoty w dotychczasowych lokalizacjach.
Niemniej, jak podkreślił prezes Jan Wnuk były też inne propozycje i wnioski składane przez TPR, które niestety nie spotkały się z aprobatą władz miasta. – Wnioskowaliśmy do UMiG o lokalizację Kolumny Zwycięstwa, jako upamiętnienia 100-lecia Cudu nad Wisłą oraz pomnika Armii Krajowej – niespełnionego marzenia naszego nieodżałowanej pamięci Mieczysława Chojnackiego „Młodzika”. Z bólem trzeba powiedzieć, że władze miasta nie uznały naszych zabiegów i próśb. Powiedziano, że na te pomniki nie ma i nie będzie miejsca w centrum miasta po rewitalizacji. To był wielki zawód dla nas i myślę, że wielka szkoda dla Radzymina.
Kolejną trudną sprawą, do której odniósł się prezes TPR jest kwestia likwidacji lokalu. Towarzystwo Przyjaciół Radzymina musiało opuścić zajmowane dotychczas pomieszczenie w gmachu biblioteki z uwagi na modernizację budynku i obecnie jest bezdomne. – Cały nasz dorobek jest spakowany w pudełkach. Czekamy na nowy lokal obiecany przez władze miasta – poinformował Jan Wnuk.
Kończąc sprawozdanie, ustępujący prezes złożył podziękowania wszystkim osobom i instytucjom, które w szczególny sposób wsparły działalność TPR w minionym roku. Słowa uznania skierował m.in. pod adresem p. Elżbiety Bielec za przejęcie administrowania stroną internetową Towarzystwa, za pośrednictwem której popularyzowana jest działalność TPR, ale przede wszystkim historia Radzymina. Jednocześnie podziękował dotychczasowemu opiekunowi witryny p. Witoldowi Knechtowi.
Szczególne wyrazy wdzięczności prezes Jan Wnuk wypowiedział pod adresem instytucji współpracujących i organizacji zaprzyjaźnionych z TPR: Biblioteki Publicznej na czele z dyrektorem Arturem Laskowskim, ROKiS na czele z Mirosławem Jusińskim, Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga, radzymińskiego Koła ŚZŻAK, Dyrektorów radzymińskich szkół oraz starostwa powiatowego w Wołominie. – Na zakończenie chcę serdecznie podziękować Zarządowi, z którym mi jako prezesowi współpraca zawsze bardzo dobrze się układała – podkreślił Jan Wnuk.
W dalszej części zebrania zaprezentowane zostało sprawozdanie z działalności Komisji Rewizyjnej za 2019 rok, które przedstawiła jej przewodnicząca Maria Niegowska.
Można było się dowiedzieć, że w zgodnej ocenie Komisji, Zarząd TPR z powodzeniem realizuje planowane zadania a szczególnie jeden z głównych celów statutowych, którym jest popularyzacja wiedzy o Radzyminie, jego historii i teraźniejszości. Wobec powyższego KR stawia wniosek o udzielenie absolutorium Zarządowi.
Kolejnym punktem było sprawozdanie finansowe, które przedstawiła skarbnik Maria Dobrzyńska. Zgromadzonym przypomniano przy okazji, że TPR utrzymuje się ze składek członków, dotacji urzędów administracji samorządowej oraz darowizn osób wspierających działalność Towarzystwa. Wszystkie ponoszone koszty związane są wyłącznie z działalnością statutową. Wyjaśniono przy tym, że Towarzystwo nie otrzymuje żadnych dotacji z budżetu gminy, ale startuje w konkursach, w ramach których przyznawane są środki. Dzięki temu możliwa jest realizacja zadań statutowych, głównie wydawanie publikacji. (Niemniej, jak podkreślono, jeszcze nigdy pieniądze przyznane przez UMiG nie pozwoliły na pełne sfinansowanie kosztów wydania publikacji).
Następnie p. Anna Grzegorek odczytała protokół Komisji Mandatowej, w którym stwierdzono, że w zebraniu bierze udział ponad 58% członków. Tym samym, zgodnie ze statutem zebranie było prawomocne do podejmowania uchwał.
Zanim jednak przystąpiono do głosowania nad absolutorium dla ustępującego Zarządu, wywiązała się krótka, acz treściwa dyskusja, którą zainicjował p. Tomasz Żmijewski. Dotyczyła ona faktu pominięcia Radzymina w programie oficjalnych obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, zapowiedzianych przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka i ewentualnych działań z tym związanych ze strony TPR. W trakcie dyskusji głos zabrał m.in. wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wołomińskiego a zarazem członek Towarzystwa p. Cezary Wnuk, który poinformował o planowanych inicjatywach związanych z obchodami rocznicy Cudu nad Wisłą. Niemniej, jak zapowiedział prezes Jan Wnuk, szczegółowy plan przedsięwzięć TPR w tym względzie, omówiony zostanie szerzej na walnym spotkaniu przedświątecznym, które zaplanowano na początek kwietnia.
Po zakończeniu dyskusji odbyło się głosowanie, w wyniku którego ustępujący Zarząd otrzymał zasłużone absolutorium.
Ostatnim ważnym punktem formalnej części zebrania były wybory do Zarządu i Komisji Rewizyjnej na nową, trzyletnią kadencję. Jak zapewnił prezes Jan Wnuk, obecny Zarząd oczywiście zamierzał ubiegać się o reelekcję, wobec czego sytuacja wydawała się dość jasna i nie przewidywano większych niespodzianek.
W trakcie procedury wyborczej poza obecnym składem Zarządu zgłoszono jeszcze czworo kandydatów, z których jednakże Elżbieta Jóźwik zrezygnowała a Tomasz Żmijewski, Zbigniew Piotrowski i Maryla Kostrzewa – nie wyrazili zgody. Kandydatów do Komisji Rewizyjnej poza obecnym jej składem nie zgłoszono.
Wobec powyższego, walne zebranie w głosowaniu jawnym zadecydowało o reelekcji Zarządu i Komisji Rewizyjnej w dotychczasowych składach na kolejną, trzyletnią kadencję.
(Gwoli ścisłości przypomnijmy, iż w nowo wybranym Zarządzie Towarzystwa Przyjaciół Radzymina znaleźli się: Jan Wnuk, Jerzy Berta, Agnieszka Przybysz, Maria Dobrzyńska, Witold Knecht, Anna Grzegorek, Elżbieta Bielec, Jolanta Chałupka, Cezary Wnuk, Zdzisław Krasiewicz, Zbigniew Tomczyk.
Skład nowo wybranej Komisji Rewizyjnej: Maria Niegowska, Zdzisław Suski, Maria Wardakowska, Joanna Kornacka).
Zarządowi TPR serdecznie gratulujemy absolutorium i reelekcji, życząc pomyślności w realizacji wszelkich zaplanowanych zamierzeń i przedsięwzięć!

/R.S. Lewandowski/

3 201 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Harcerze i ratownicy wodni apelują o wsparcie! – Potrzebne materiały do szycia maseczek i paliwo!

Harcerze z Hufca ZHP Legionowo oraz ratownicy Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego rozpoczęli akcję szycia maseczek dla służb medycznych. Do...

Zamknij