ggg ggg ggg

Tej nocy, zgładzono Wolność w katyńskim lesie…

Tym motywem uczniowie radzymińskiej ,,Stalowej Jedynki” uczcili 76. rocznicę zbrodni katyńskiej. W dniach: 12 i 13 kwietnia, odbyła się uroczysta akademia, podczas której uczniowie kl. V d pod kierunkiem wychowawcy p. Joanny Nowakowskiej oraz we współpracy z p. Pawłem Cybulskim i p. Grzegorzem Jeleniem, zaprezentowali montaż słowno-muzyczny poświęcony temu okrutnemu ludobójstwu.

500

Pieśni wojskowe, wiersze, wspomnienia przeplatane relacjami świadków, którzy przeżyli obozy zagłady wywołały wiele wzruszeń wśród obecnych na akademii. Tragedia Katynia 1940r. dotknęła także bezpośrednio mieszkańców Radzymina. W lesie katyńskim zginął m.in. kpt. Stanisław Siwecki. (Przypomnijmy, iż Stanisław Wacław Siwecki – syn Stanisława i Leonii Wilhelminy ze Skibów, urodził się 3 maja 1905 r. w Warszawie. W 1927r. ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Aplikaturę odbył we Włocławku. Jako sędzia pracował w Radzyminie w latach: 1936 – 1938, a następnie rozpoczął pracę jako adwokat we Włocławku. W 1938 r. poślubił Janinę Łojkuć, córkę Ludwiki i Jana Łojkucia – notariusza powiatu radzymińskiego. Latem 1939 r. został powołany na ćwiczenia oficerskie – miał stopień porucznika rezerwy. Prawdopodobnie służył w 76 Pułku Grodzieńskiej Piechoty. Zagarnięty do sowieckiej niewoli znalazł się w obozie w Starobielsku, skąd przyszły od niego dwie karty pocztowe. Ostatnia datowana była na 8 III 1940 r.).
Wspomniano również majora Bolesława Korzeniowskiego, który przez wiele lat pracował jako nauczyciel na Kresach II Rzeczypospolitej. (Bolesław Korzeniowski – syn Bolesława i Brygidy, urodził się 24 października 1894 r. w Popielni na Ukrainie. Był absolwentem Korpusu Kadetów w Kijowie. Podczas I wojny światowej służył w armii rosyjskiej, następnie został dowódcą kompanii saperów I Dywizji Strzelców Polskich. W 1919 r. awansowany na stopień kapitana. W latach 1919 – 1928 służył jako saper w Wojsku Polskim. Następnie, przez wiele lat pracował jako nauczyciel. Po agresji Armii Czerwonej na Polskę został zagarnięty do niewoli i umieszczony w obozie w Starobielsku, potem w Ostaszkowie). Dęby Pamięci zadedykowane obydwu bohaterom otoczone troskliwą opieką nauczycieli i uczniów, rosną na dziedzińcu radzymińskiej „Stalowej Jedynki”.
Nie ma w Europie drugiej takiej mogiły. Są cmentarze, gdzie leżą obok siebie żołnierze, którzy zginęli w boju…, ale cmentarz katyński, mogiła katyńska, to jedyne miejsce, gdzie leży wojsko poległe nie w boju, lecz zamordowane aktem skrytobójczym, strzałem w tył głowy, żołnierz po żołnierzu, oficer po oficerze. Z obozów śmierci w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku rozstrzelano w lasach katyńskich 21 857 Polaków, w tym: 650 inżynierów, 770 nauczycieli, 450 prawników, 21 profesorów, 45 duchownych, 920 lekarzy, 390 artystów i sportowców. Akademia miała bardzo podniosły i wymowny charakter. To niezapomniana lekcja historii i wielkiego patriotyzmu. Nawiązywała również do tragedii pod Smoleńskiem, w której zginęli czołowi polscy działacze, przedstawiciele inteligencji i politycy- z prezydentem Rzeczpospolitej Lechem Kaczyńskim i Jego małżonką. Mieli oddać w naszym imieniu hołd tym, dla których przed 70 laty (10. 04. 2010r.) – jak teraz dla nich – widok podsmoleńskich drzew był zapewne ostatnim w ich życiu. Nie zdążyli wypowiedzieć ani jednego słowa na katyńskich grobach. Polski los kazał im w tym miejscu złożyć ofiarę z własnego życia. Pochylamy się nad pamięcią o nich… przytaczając słowa Adama Mickiewicza ,,Jeżeli zapomnę o nich, Ty Boże zapomnij o mnie”. Od 2007r. dzień 13 kwietnia ustanowiony jest Dniem Pamięci Katyńskiej.
Na zakończenie dyrektor szkoły pani Elżbieta Jeleń podziękowała za artystyczne przygotowanie akademii, za skupienie i powagę podczas odbioru tego patriotycznego widowiska. Nawiązała także do akcji posadzenia 21 857 dębów na 70-lecie Zbrodni Katyńskiej, której pomysłodawcą była nasza szkoła. Akcja „Katyń… ocalić od zapomnienia” obecnie popularyzowana jest nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Na specjalne zaproszenie Prezydenta RP, delegacja Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłk pil. Mariana Pisarka wzięła udział w ubiegłośrodowych obchodach katyńskich w ogrodach Pałacu Prezydenckiego, gdzie posadzono kolejny Dąb Pamięci.
/J. Stankiewicz/

 

2 510 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Zapraszamy na debatę dotyczącą bezpieczeństwa na osiedlach mieszkaniowych

Zapraszamy mieszkańców na debatę dotyczącą bezpieczeństwa na osiedlach mieszkaniowych w Węgrowie, która odbędzie się 14.04.2016r. w Węgrowie. Policjanci omawiać będą...

Zamknij