W niedzielę, 16 września łochowski Kościół na blisko dwie godziny przemienił się w salę koncertową.
Już w wejściu niezwykle licznie przybyłą tego dnia widownię witała młodzież w strojach z epoki Księstwa Warszawskiego z łochowskiego Zespołu „Sadzewiczowa”, co wskazywało na wyjątkowość tego wydarzenia. Kościół wypełnił się do ostatnich miejsc, a wszystko to z okazji wielkiego widowiska, jakim był „Koncert Stulecia” w setną rocznicę odzyskania niepodległości organizowany przez Wicemarszałek Senatu Marię Koc, Adama Balę Prezesa Fundacji „Odkrywamy Paderewskiego” i Burmistrza Łochowa Roberta Gołaszewskiego. W programie wykonanie Symfonii h – mol op.24 „Polonia” Ignacego Jana Paderewskiego przez Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Lwowskiej pod batutą światowej klasy kompozytora i dyrygenta Jerzego Maksymiuka. Wspomniany utwór jednego z ojców niepodległości jest jednym z najwybitniejszych dzieł patriotycznych w historii naszej narodowej kultury. Nad jej powstaniem Mistrz Paderewski pracował przez 5 lat. Nieprzypadkowo na miejsce tego koncertu wybrano właśnie Łochów, na którego terenie I.J. Paderewski wraz ze swoją żoną Heleną wybudowali w pobliskim Julinie szkołę dla osieroconych panien. Szkoła ta dała wykształcenie wielu dziewczętom i pełniła swoją funkcję, aż do II wojny światowej.
Niedzielne wydarzenie swoim patronatem objął Premier Rzeczypospolitej, od którego list odczytał zaraz po powitaniu wszystkich gości burmistrz Gołaszewski. „… Dziękuję organizatorom dzisiejszego „Koncertu Stulecia”, artystom i społeczności powiatu węgrowskiego za zaangażowanie w upamiętnienie historii Polski. Z satysfakcją objąłem Państwa inicjatywę honorowym patronatem. Wszystkim Państwu przesyłam zapewnienia o moim głębokim szacunku i serdeczne pozdrowienia. Ignacy Jan Paderewski zajmuje wyjątkowe miejsce w panteonie bohaterów wolności. Swój kunszt muzyczny uczynił środkiem do zabiegania o sprawę polską. Występując na całym świecie w wielkich salach koncertowych i przed wpływowymi postaciami epoki zasłużył na miano naszego ówczesnego najskuteczniejszego ambasadora. Ten mąż stanu związany był z powiatem węgrowskim i Łochowem. Już po odzyskaniu niepodległości przyczynił się do rozwoju tego regionu… Wiem, że pamięć o Ignacym Janie Paderewskim do dzisiaj stanowi część tożsamości mieszkańców tych stron…” – napisał Mateusz Morawiecki.
Swoją obecnością niedzielny koncert zaszczycili: wicemarszałkowie Senatu RP: Maria Koc oraz Adam Bielan, przewodnicząca Rady Polonii Świata Teresa Berezowski, która przyleciała na to wydarzenie z Kanady. Bardzo licznie stawiły się zespoły artystyczne, ponieważ oprócz wspomnianego zespołu „Sadzewiczowa” na widowni byli: Sokołowianie, Węgrowianie, zespół ludowy z Sadownego, Gwizdalanki i Bractwo Kurkowe z Broku. Burmistrz witał: księży dekanatu łochowskiego, Koło Przyjaciół Radia Maryja, samorządowców, leśników, społeczność parafialną i wszystkich gości, którzy zjechali tego dnia z regionu. W podziękowaniu za pomoc w organizacji „Koncertu Stulecia” Robert Gołaszewski wręczył statuetki /miniaturki łochowskiego pomnika I.J Paderewskiego/ wicemarszałek Marii Koc oraz ks. proboszczowi Romanowi Kowerdziejowi. Całość prowadziła dziennikarka telewizyjna Edyta Mikołajczyk, która przed koncertem poprosiła o krótki referat na temat Paderewskiego i jego związków z Łochowem Elwirę Gilewicz, mieszkankę Żytomierza. Sam koncert został niezwykle ciepło przyjęty przez łochowską publiczność, która nagrodziła artystów oklaskami na stojąco. Owacjom nie było końca. Maestro Jerzy Maksymiuk dziękował muzykom, ale też i publiczności za wspaniałą atmosferę.
Koncert okazał się wspaniałą ucztą muzyczną, która na długo zostanie zapamiętana nie tylko w Łochowie. W dalszej części zaproszeni goście wraz z burmistrzem udali się pod pomnik I.J. Paderewskiego, gdzie złożyli kwiaty oddając hołd Mistrzowi. /Info/