W ubiegłą niedzielę, 27 sierpnia Wołomin był gospodarzem Dożynek Diecezjalno – Powiatowo – Gminnych. Wydarzenie rozpoczęło się kolorowym korowodem wieńców dożynkowych, a centralnym punktem uroczystości była Msza Święta Dziękczynna pod przewodnictwem JE abpa Henryka Hosera – Ordynariusza Diecezji Warszawsko-Praskiej.
Pomimo kapryśnej aury, teren OSiR Huragan, na którym odbywały się pierwsze wołomińskie dożynki o randze diecezjalnej, powiatowej i gminnej z trudem pomieścił mieszkańców i gości chętnych do uczestniczenia w tym wydarzeniu.
W uroczystej Mszy Świętej udział wzięli nie tylko licznie przybyli mieszkańcy Wołomina i okolic, ale też goście i przedstawiciele samorządów zarówno z powiatu wołomińskiego, jak też całej diecezji warszawsko – praskiej. Oficjalnego powitania zgromadzonych dokonali wspólnie: starosta wołomiński Kazimierz Rakowski i burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan.
– Szanowni Państwo. Jest to dla nas szczególny dzień. Jest nam niezmiernie miło, że możemy gościć rolników z całej diecezji warszawsko-praskiej. Dożynki to najpiękniejszy dzień w roku dla każdego rolnika. To jest święto plonów, radości i wypoczynku po ciężkiej pracy. Dziękujemy Wam za przyniesiony chleb, którym będziemy się dzielić. Dziękujemy za trud, który niesiecie i dobro, które czynicie dla mieszkańców, bowiem rolnictwo to ogromna skarbnica wiary chrześcijańskiej, ostoja aktywności społecznej i kulturowej – mówił starosta Kazimierz Rakowski podczas okolicznościowego wystąpienia.
W podobnym tonie wypowiedziała się również burmistrz Elżbieta Radwan, która podkreśliła dumę z dzisiejszego wydarzenia. – Jeszcze takich dożynek w Wołominie nie było. Jest czas siewu, czas zbioru i czas radości z obfitego plonu. Dziś wszyscy w Wołominie się radujmy, plon jest obfity – mówiła pani burmistrz, składając serdeczne życzenia pod adresem rolników, ogrodników, sadowników i pszczelarzy.
Jako ostatni, głos zabrał poseł Piotr Uściński, który odczytał zgromadzonym okolicznościowy list od ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela. Po zakończeniu oficjalnych wystąpień przyszedł czas na oczekiwane z niecierpliwością rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy dożynkowy wieniec.
Wyniki konkursu przedstawił przewodniczący jury wicestarosta Adam Łossan. Jak poinformował, komisja przyznała trzy równorzędne nagrody główne w wysokości po 1000 zł, które otrzymały: sołectwo Zalesie gm. Stanisławów; parafia św. Trójcy w Niegowie (gm. Zabrodzie) oraz sołectwo Sitki gm. Klembów. Ponadto, przyznano także cztery równorzędne wyróżnienia: dla Woli Sufczyńskiej (par. Kołbiel) i sołectwa Kąty (par. Kołbiel); KGW z Roszczepu (gm. Klembów) i sołectwa Jarzębia Łąka (gm. Tłuszcz).
Nagroda specjalna starosty wołomińskiego Kazimierza Rakowskiego przypadła delegacji z Latowicza, zaś nagrodę specjalną Burmistrza Wołomina otrzymał wieniec KGW Równe (gm. Strachówka).
Nagrody laureatom wręczyła burmistrz Elżbieta Radwan wraz ze starostą Kazimierzem Rakowskim. (Gospodarze Wołomina i ziemi wołomińskiej wręczyli również okolicznościowy prezent JE arcybiskupowi Hoserowi w postaci „kosza obfitego w płody rolne i produkty z tegorocznych plonów”). Godne odnotowania, iż JE abp Henryk Hoser również postanowił przyznać trzy równorzędne nagrody specjalne, które otrzymały wieńce przygotowane przez: Kołbiel – Kąty; sołectwo Decie i Ostrówek. (Autorom wszystkich wieńców, nie tylko nagrodzonych przekazujemy słowa najwyższego uznania. Trudno bowiem nie zgodzić się ze słowami pani burmistrz Elżbiety Radwan, iż były to po prostu małe arcydzieła).
Po wręczeniu nagród nastąpiła ceremonia dzielenia chlebem, której obok władz samorządowych ziemi wołomińskiej dopełnili starostwie dożynek – p. Zygmunt Marciniak z Majdanu oraz p. Balbina Pokrzywnicka z Mostówki.
Po części oficjalnej rozpoczęła się zabawa oraz prezentacja dorobków sołectw biorących udział w dożynkach. Na stoiskach można było podziwiać piękne rękodzielnicze prace oraz zasmakować pysznych dań przygotowanych przez gospodynie.
W trakcie festynu rozstrzygnięto konkurs na „Najsłodszą gospodynię”. (Przedstawicielki sołectw przyniosły swoje popisowe słodkie dania, a oceniali je uczestnicy dożynek). W konkursie brały udział mieszkanki: Leśniakowizny, Czarnej, Jasienicy, Duczek oraz Turowa. Tytuł Najsłodszej Gospodyni otrzymała pani Ewa Powierża z Jasienicy. Nagrody w konkursie wręczyli burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan oraz przewodniczący Rady Miejskiej Leszek Czarzasty.
Wspólną dożynkową zabawę uświetniały występy sceniczne. Przed publicznością do późnego wieczora koncertowały: Kapela Ludowa Mazowszanie, Ludowy Zespół Artystyczny PROMNI oraz kabaret Czwarta Fala. Gwiazdą wieczoru była Patrycja Markowska, a na zakończenie odbyła się zabawa taneczna, którą poprowadził Dj Light.
W imieniu organizatorów serdeczne podziękowania kierujemy do Tych, którzy wsparli organizację wołomińskich dożynek. Dziękujemy: Ośrodkowi Sportu i Rekreacji „Huragan” w Wołominie, Miejskiemu Zakładowi Oczyszczania Wołomin, Miejskiemu Zakładowi Dróg i Zieleni w Wołominie, Przedsiębiorstwu Komunalnemu w Wołominie, Ochotniczym Strażom Pożarnym z gminy Wołomin, Hotelowi Trylogia, Zakładom Mięsnym Jadów sp. z o.o., Policji, Straży Miejskiej, firmie PERSONA oraz RobMed Robert Jędrzejewski. Szczególne podziękowania kierujemy do Centrum Ogrodniczego AgaFlora za przepiękne rośliny, którymi przyozdobiona została scena oraz Paniom z kwiaciarni Marii Orych za wykonanie dekoracji.
/opr. R. S. Lewandowski/