ggg ggg ggg ggg

Tak było na Dożynkach Gminno – Parafialnych w Prostyni w 2022 roku

W niedzielę 28 sierpnia 2022 roku w Prostyni zostały zorganizowane Dożynki Gminno – Parafialne, współorganizowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Dożynki tradycyjnie rozpoczęły się mszą świętą dziękczynną odprawioną w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej i Świętej Anny w Prostyni. Mszę świętą koncelebrował ksiądz kanonik Józef Poskrobko – współorganizator tegorocznych uroczystości w asyście księdza kanonika Jana Marka Wróblewskiego Proboszcza parafii pw. Nawrócenia Świętego Pawła Apostoła w Małkini Górnej, księdza kanonika Piotra Legackiego Proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Małkini Górnej, księdza kanonika Krzysztofa Maksimiuka wieloletniego Proboszcza parafii w Prostyni obecnie przebywającego na emeryturze oraz księdza Pawła Rytela – Andrianika.
Po mszy świętej odprawionej w intencji rolników wyruszył korowód dożynkowy do ogrodów księżowskich, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości.
Starostami tegorocznych dożynek byli rolnicy z Gminy Małkinia Górna Państwo Urszula i Sławomir Ziółkowscy z Kiełczewa, którzy prowadzą gospodarstwo rolne w miejscowości Kiełczew w Gminie Małkinia Górna.
Po przybyciu do ogrodów księżowskich starostowie dożynek przekazali na ręce Wójta Pani Bożeny Kordek bochen chleba wypieczony z tegorocznej mąki, którym następnie podzielili się ze wszystkimi uczestnikami dożynek.
Pani Wójt powitała serdecznie wszystkich gości przybyłych na tą piękną dożynkową uroczystość, a następnie szczególne podziękowania złożyła rolnikom za trud ich ciężkiej pracy, dzięki której w tym roku na naszych stołach nie zabraknie chleba. Słowa uznania Pani Wójt skierowała również do osób zaangażowanych w przygotowanie wieńców oraz stołów dożynkowych, na których nie zabrakło tradycyjnych potraw regionalnych wykonanych specjalnie z myślą o uczestnikach niedzielnych dożynek.
Stoły dożynkowe przygotowały sołectwa: Małkinia Górna III, Kiełczew wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich, Rostki Wielkie wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich „Rostkowianki”, Treblinka, Poniatowo, Kańkowo oraz Prostyń.
Natomiast wieńce dożynkowe zaprezentowały sołectwa: Małkinia Górna III, Prostyń, Poniatowo, Kiełczew, Małkinia Górna I, Treblinka, Małkinia Górna V, Małkinia Mała – Przewóz, Kańkowo, Klukowo, Rostki Wielkie, Sumiężne, Zawisty Nadbużne, Grądy.
Uroczystościom dożynkowym towarzyszyły również stoiska promocyjno – informacyjne.
W stanowisku Urzędu Gminy można było zapoznać się z dobrymi praktykami z zakresu ochrony powietrza i oszczędności energii, działaniami związanymi z ochroną środowiska, uzyskać informacje o możliwości pozyskania dofinansowania w ramach programu „CZYSTE POWIETRZE” oraz otrzymać wniosek o wypłatę dodatku węglowego. Pracownicy Urzędu Gminy zorganizowali również konkurs plastyczny pn. „Moje bezpieczne wakacje”, a także przeprowadzili wśród uczestników dożynek akcję informacyjno – edukacyjną w zakresie profilaktyki uzależnień.
Pracownicy medyczni Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowi Mazowieckiej w przygotowanym przez siebie stanowisku dokonywali pomiarów ciśnienia tętniczego krwi, pomiaru poziomu glukozy we krwi oraz obliczali wskaźnika BMI. Ponadto został zorganizowany punkt szczepień przeciwko COVID – 19.
W stoisku Lokalnej Grupa Działania „Zielone Sioło” odbyły się warsztaty lepienia i malowania „Kozy Prostyńskiej”. Koza Prostyńska w 2019 roku została wpisana na listę produktów tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dodatkowo w stoisku Lokalnej Grupy Działania Zielone Sioło można było spróbować zimnego napoju „Piwo Kozibroda” oraz pysznej lokalnej szarlotki przygotowanej przez Panią Martę Deniszewską.
Pracownicy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przygotowali dla rolników konkurs z przepisów BHP.
Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej zaprezentował swoje produkty i ofertę banku.
Podczas tegorocznych dożynek mieszkanka gminy Pani Halina Rytel – Skorek zaprezentowała napisaną przez siebie książkę „Wrota do przeszłości. Słownik Gwarowo – Kulturowy Treblinka i Okolice”. Osoby zainteresowane mogły zakupić tą wyjątkową książkę, która stanowi cenny wkład w promocję naszej gminy.
Na scenie zaprezentowali się: Zespół Ludowy Małkinianka, Chór „Cantilena”, zespół Belfer’s Band, Wyszkowiacy oraz Nadbużanie.
Repertuar muzyczny zaprezentowany przez artystów niezwykle spodobał się zgromadzonej publiczność, która chętnie przyłączała się do wspólnego śpiewania. Na zakończenie występów uczestnicy dożynek podziękowali muzykom za wspaniale spędzone popołudnie gromkimi brawami.
Nieodzownym elementem dożynek w gminie Małkinia Górna jest turniej sołectw. W tym roku rywalizowały ze sobą sołectwa: Poniatowo, Kiełczew, Rostki Wielkie, Prostyń. Drużyny stanęły do zmagań, na które składało się 5 konkurencji takich jak: rzut beretem, rzut ziemniakiem do celu, wyścig narciarzy, wyścig z jajkiem na łyżce, wyścig w workach, wymagających od zawodników szybkości, zwinności i refleksu, a przede wszystkim dobrego humoru. Po blisko godzinnej rywalizacji udało się wyłonić zwycięzców. I miejsce zajęło sołectwo Prostyń, II miejsce ex aequo zajęły sołectwa Kiełczew i Rostki Wielkie, III miejsce zajęło sołectwo Poniatowo. Turniej sołectw jak zawsze wzbudza duże emocje nie tylko wśród zawodników, ale również publiczności widowiska. To wspaniała zabawa połączona z rywalizacją pomiędzy sołectwami. Drużyny biorące udział w Turnieju Sołectw zostały nagrodzone pucharami.
Podczas dożynek Wójt Gminy Małkinia Górna Pani Bożena Kordek wraz z Dyrektor GOKiS Panią Ewą Siwek wręczyły sołectwom pamiątkowe puchary za wieńce i stoły dożynkowe. Pucharami nagrodzono także występujących artystów.
Ostatnią atrakcją dożynek gminno – parafialnych była zabawa taneczna z zespołem „Chillout”.

Wójt Gminy Małkinia Górna oraz Proboszcz parafii pw. Trójcy Przenajświętszej i Świętej Anny w Prostyni serdecznie dziękują wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tegorocznych dożynek gminno – parafialnych oraz przybyłym gościom i mieszkańcom za wspólną modlitwę i wspaniałą zabawę.

/Info UG Małkinia Górna/

1 888 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Rok szkolny 2022/2023 uważamy z rozpoczęty

1 września jest zawsze datą wyjątkową. Dzieci wracają do szkół lub zaczynają przygodę z edukacją w nowej placówce, a nauczyciele...

Zamknij