ggg ggg ggg

Szlakiem zabytków Gminy Zabrodzie

W ubiegła sobotę 26 sierpnia 2017 r. drogami Gminy Zabrodzie odbył się rajd rowerowy, który po raz pierwszy połączył w jedną szczególną trasę znane lub mniej znane miejsca ziemi zabrodzkiej.

 

DSCF0016

Stowarzyszenie „Historama” (w rejestracji), grupa entuzjastów historii i rowerów, działająca od około 8 lat, jako grupa nieformalna, zaproponowało nietypową wyprawę odkrywającą miejsca, do których dociera niewielu mieszkańców okolicznych miejscowości i gmin.
Meandrami tej 49 km trasy, z Wyszkowa poprzez wyjątkowe, historyczne i religijne obiekty Zabrodzia, poprowadzili grupę blisko sześćdziesięciu osób, prezes Sławomir Wiśniewski oraz wiceprezes Zdzisław Damian Bocian. Wycieczkę rozpoczęto 26 sierpnia o godz. 14.00 sprzed kościoła pw. Św. Wojciecha w Wyszkowie. Następnie kierując się na stary most na Bugu i dalej ul. Warszawską udali się w kierunku Lucynowa. Drogą serwisową wzdłuż trasy A2 dotarli do Fiszoru, gdzie pokonując las i pola na tyłach Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci „Fiszor” w Gaju prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Samarytanek Krzyża Chrystusowego dotarli do murowanego domu św. Benedykta zwanego „Domem Za Strugą” wybudowanego nad niewielką rzeczkę Fiszorek. W tym domu pięciokrotnie przebywał na wakacjach Ksiądz Kardynał Stefan Wyszyński, a w trakcie pobytu Księdza Prymasa odwiedzał Metropolita Krakowski Kardynał Karol Wojtyła. Do dziś w Domu św. Benedykta nad rzeką Fiszor zachował się pokój, w którym wypoczywał Prymas, wraz z niezmienionym wyposażeniem, z którego korzystał, salonik oraz kaplica. W saloniku, tak jak kiedyś, stoi fotel Kardynała Prymasa Wyszyńskiego, a tuż obok ozdobiony skromnym ornamentem fotel, w którym zasiadał Kardynał Karol Wojtyła. W tym pokoju nieraz sypiał późniejszy papież Jan Paweł II. Obok znajduje się skromna kaplica z obrazem Matki Bożej oraz stacje Drogi Krzyżowej ofiarowane przez Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Na pamiątkę wizyt tak wielkich Duchownych, siostry w 1986 roku wmurowały przy wejściu głównym do domu tablicę pamiątkową o następującej treści: „W tym domu przebywał i modlił się podczas wypoczynku w latach 1974-1978 Stefan Kardynał Wyszyński Prymas polski i jego gość Kardynał Karol Wojtyła ówczesny Metropolita Krakowski od 16.X.1978 r. Ojciec Święty Jan Paweł II”. Uczestnicy naszego rajdu zwiedzili pamiątkowe miejsce oprowadzani po historycznych pokojach przez siostrę Luizę. Był też czas, aby przez chwilę w skupieniu mogli pomodlić się w kaplicy przed obrazem Matki Bożej ofiarowanej przez Prymasa.
Drugim miejscem postoju był położony nieopodal w Gaju na terenie Ośrodka – „zamek” zakupiony w 1931 roku od dziedzica Niegowa, czyli Dom Główny Zgromadzenia Sióstr Samarytanek. Tam siostry pokazały kaplicę, posiadłość oraz sąsiedni budynek, gdzie siostry żyją, modlą się i odpoczywają. Następnie zaproszono uczestników na słodki poczęstunek, a siostra Benedykta Dobrzyniecka opisała historię powstania Zgromadzenia, dzieje założycielki Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego – Matki Wincenty Jadwigi Jaroszewskiej.
Po serdecznym podziękowaniu za gościnę rajd „popedałował” na drugą stronę trasy A2, aby niebawem dotrzeć do miejscowości Głuchy, gdzie od wielu lat w posiadaniu rodziny Wajdów znajduje się dworek – miejsce urodzenia i pobytu polskiego wieszcza poety Cypriana Kamila Norwida. Uczestnicy zostali wprowadzeni modrzewiową aleją (obecnie tylko w części) do dworku, w którym niestety, nie ma autentycznych sprzętów, mebli i pamiątek z okresu pobytu C.K. Norwida wraz z rodziną, ale znajdują się inne również z epoki. Piękne antyki podtrzymują atmosferę, chociaż sam dworek wymaga remontu. Historię posesji, mieszkających tam ludzi na przestrzeni stuleci opowiedział zebranym Bartłomiej Leszczynowicz. Nasza wycieczka obejrzała również front dworku, gdzie znajduje się rzeźba Bartłomieja Jeziorańskiego, która przedstawia popiersie Adama Mickiewicza. Jak się okazało popiersie zostało pomyłkowo wzięte przez sowieckiego generała za wizerunek Marksa i to uratowało dworek od zniszczenia. Nieopodal znajduje się część nowoczesna posesji wykorzystywana do przyjmowania gości, organizowania imprez, plenerów, itp.
Po opuszczeniu dworku Norwida przejechano do Zabrodzia, gdzie w Gminnym Ośrodku Kultury został przygotowany posiłek przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich pod kierunkiem Wiesławy Olesiak, którym całkiem zasłużenie dziękowano za smaczną grochówkę i tradycyjne wypieki. Tam też podziękowano za pomysł imprezy rowerowej i wspaniałe zorganizowanie oraz poprowadzenie rajdu Zdzisławowi Damianowi Bocianowi wiceprezesowi „Historamy” i jednocześnie sekretarzowi Gminy Zabrodzie. Rajd rowerowy po Gminie Zabrodzie jest niewątpliwie wielką promocją zarówno gminy, jak i tych szczególnych miejsc, które poprzez takie działania trzeba przywracać pamięci społeczeństwa. Postój w GOK był też okazją do podziękowań wyrażonych przez prezesa Sławomira Wiśniewskiego burmistrzowi Wyszkowa Grzegorzowi Nowosielskiemu uczestnikowi rajdu, który wspiera działalność grupy.
Kontynuowano jazdę dalej do miejscowości Dębinki, gdzie znajduje się pałac do niedawna użytkowany, jako Dom Dziecka. Następnie przejechano przez Lipinki do Adelina – wieś i Adelinakoło szkoły. Do Wyszkowa powrócono przez Mostówkę, gdzie trasa wiodła przepięknymi terenami leśnymi, a częściowo wśród pól, piaszczystych wydm i wrzosowisk Gminy Zabrodzie.
Należy podkreślić, że ten rajd rowerowy, jak dotychczas zorganizowany po raz pierwszy w Gminie Zabrodzie, był wspaniałą lekcją historii, możliwością spotkania się w miejscach szczególnych, a jednocześnie możliwością spędzenia czasu w gronie życzliwych osób i zaangażowanych w projekt organizatorów. Świetnie spędzony czas, ciekawie i w otoczeniu przyrody.
/Janina Czerwińska/

 

15 619 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Spotkanie burmistrza z ICCC

Obecnie trzy pary pociągów: „Leśmian”, „Nałkowska” i „Orzeszkowa” PKP Intercity zatrzymują się na stacji Łochów. Pociągi jeżdżą na trasach Białystok...

Zamknij