ggg ggg ggg

Szkolili się, dyskutowali i informowali z myślą o rozwoju

Konferencja pn. „Szkolnictwo zawodowe a rozwój lokalny” odbyła się w poniedziałek 26.09.2016 r.
w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Lubiejewie powiat ostrowski.

 

DSCF9326

 

Konferencja pn. „Szkolnictwo zawodowe a rozwój lokalny” zorganizowana została z inicjatywy posła na Sejm RP, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa Marka Zagórskiego przez Fundację Fabryka Przyrody, Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, program Erasmus+. Patronat nad konferencją objęło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej oraz Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka. Celem spotkania było wspólne wypracowanie rekomendacji mających na celu rozwój szkolnictwa zawodowego w Polsce na rzecz lokalnego rozwoju gospodarczego. Wzięło w niej udział około 150 praktyków z Województwa Mazowieckiego, przedstawicieli szkół zawodowych, a także osoby działające w obszarze lokalnego rozwoju i rozwoju lokalnego rynku, w tym: przedstawiciele ministerstw, władze samorządowe, przedstawicieli urzędów pracy, instytucje otoczenia biznesu, organizacji pozarządowych oraz lokalnych przedsiębiorców.

Swoją wiedzą podzielili się z uczestnikami m.in.: poseł na Sejm RP, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa Marek Zagórski, poseł na Sejm RP Iwona Michałek, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rafał Romanowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Piotr Dardziński, Dyrektor Departamentu Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ministerstwie Edukacji Jadwiga Parada, zastępca dyrektora Departamentu Innowacji i Rozwoju w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Andrzej Kurkiewicz, wicestarosta Powiatu Ostrowskiego Urszula Wołosiewicz, Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka Jerzy Bauer. Nie mniej ważne były spostrzeżenia i uwagi przekazane na forum przez Grzegorza Jasionowskiego – dyrektora Zespołu Szkół Nr 1 Centrum Kształcenia Zawodowego w Ostrowi Mazowieckiej, który mówił o barierach rozwoju szkolnictwa zawodowego z perspektywy szkoły i uczniów. Uwagę zebranych szczególnie przykuł wykład na temat reformy szkolnictwa zawodowego zaprezentowany przez Jadwigę Porada – dyrektor Departamentu Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Ministerstwa Edukacji Narodowej. Zmiany w oświacie, wejście w życie 16 września dwóch nowych ustaw dot. prawa oświatowego, zapowiadane powstanie nowego typu szkół branżowych I i II stopnia są zwiastunem dużych zmian w szkolnictwie zawodowym. Zmian wychodzących naprzeciw potrzebom naszej gospodarki. Zmianami żywo też zainteresowana jest szkoła w Starym Lubiejewie, placówka goszcząca uczestników konferencji. Na temat sytuacji i kondycji placówek oświatowych związanych ze szkolnictwem rolniczym mówił Rafał Romanowski – Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Szczegółowo omówił działania zmierzające do odbudowania szkół rolniczych, które często po przejęciu przez samorządy powiatowe zostały zdegradowane, a majątki pomocnicze sprzedane. Obecnie szkoły rolnicze zostały przekształcone w Centra Kształcenia Zawodowego z nową perspektywą dla młodzieży, z kształceniem na nowych programach, z wykorzystaniem najnowszych technologii. Będzie ich 70, tak, aby nie konkurowały ze sobą i z wyłączeniem innych zawodów.
Uczestnicy wspólnie zastanawiali się nad założeniami wdrażanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej reformy w odniesieniu do jej potencjału dla rozwoju lokalnego rynku pracy. Podczas spotkania szczególną uwagę poświęcono jakości kształcenia zawodowego w odniesieniu do lokalnego rynku pracy. Mowa była też na temat aktywnego włączania pracodawców w proces kształcenia oraz wprowadzania modelu kształcenia, w którym ważną rolę spełniają dobrze wyposażone centra kształcenia praktycznego (CKP) ze ścisłą współpracą z pracodawcami. Po każdej prezentacji był czas na zadanie kilku pytań na temat przedstawiany przez prelegenta. Doświadczeniami Fundacji Europejskiej Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej z realizacji programów edukacyjnych podzielił się Krzysztof Podhajski – prezes Fundacji.
Przykłady dobrych praktyk i podsumowanie działań związanych z projektami programu Erasmus+ przedstawiły panie Anna Kowalczyk i Małgorzata Turek. Następnie odbył się duży blok wypowiedzi samorządowców i przedstawicieli przedsiębiorców, uczelni oraz ekspertów. Na temat rozwoju szkolnictwa zawodowego na rzecz lokalnego rozwoju gospodarczego mówiła Urszula Wołosiewicz – wicestarosta powiatu ostrowskiego, przedstawiając prezentację multimedialną, w której były informacje o roli samorządu powiatowego w kształtowaniu lokalnego rynku pracy, funduszach na aktywizację osób bezrobotnych w Powiecie Ostrowskim, kierunkach kształcenia w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe na rok szkolny 2016/2017, promocji szkolnictwa zawodowego, bazie dydaktycznej, unowocześnianiu kształcenia zawodowego, współpracy w zakresie szkolnictwa zawodowego oraz finansowania edukacji.
Szczególną uwagę podczas spotkania poświęcono jakości kształcenia zawodowego w odniesieniu do lokalnego rynku pracy, priorytetom związanym z aktywnym włączeniem pracodawców w proces kształcenia i egzaminowania oraz wprowadzeniem modelu kształcenia, w którym ważną rolę spełniają dobrze wyposażone centra kształcenia praktycznego (CKP) ze ścisłą współpracą z pracodawcami.

Uczestnicy wspólnie zastanawiali się nad założeniami wdrażanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej reformy w odniesieniu do jej potencjału dla rozwoju lokalnego rynku pracy.
/Janina Czerwińska/

 

Galeria Zdjęć

2 100 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Druhowie z OSP Kuligów Mistrzami Polski w konkurencji WaterFighters!

W niedzielę, 18 września 2016 r. w Licheniu Starym, zakończyły się jubileuszowe X Mistrzostwa Polski Strażaków Ochotników w Ratownictwie Wodnym...

Zamknij