ggg ggg ggg

Szczególna uroczystość i ważne słowa: patriotyzm, służba, zawsze gotowi do obrony Ojczyzny…

16 lipca 2022 r. po raz pierwszy w Wyszkowie, żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej składali przysięgę w obecności władz wojskowych i samorządowych, rodzin i mieszkańców, po zakończonym szkoleniu podstawowym.

61 ochotników – żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój” złożyło przysięgę na sztandar brygady w minioną sobotę, 16 lipca na Placu Miejskim w Wyszkowie. Młodzi terytorialsi przysięgali w obecności zebranych – „Służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej” kończąc szkolenie podstawowe przeznaczone dla kandydatów, którzy nie mieli styczności z wojskiem, ale ich postawa i chęć służenia oraz obrony Ojczyzny określiła ich zaangażowanie i determinację, aby jak najlepiej spełnić cel – pomoc i ochronę swoich społeczności.
W trakcie uroczystości dowódca 5 MBOT płk Mieczysław Gurgielewicz, przedstawił symbolikę sztandaru brygady, która nosi imię ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. ,,Rój’’. Nawiązał do historii i tradycji Żołnierzy Niezłomnych, również tych z naszego regionu i Ziemi Wyszkowskiej:
„Dziś Wy stajecie się kontynuatorami ich chlubnych tradycji, biorąc na swoje barki bezpieczeństwo naszej Ojczyzny. Wypowiadając słowa roty przysięgi, dołączycie do formacji, która zarówno w czasie pokoju, jak i wojny ma za zadanie wspierać społeczność lokalną, być dla niej pomocnym ramieniem i tarczą. Podjęliście to wyzwanie w trudnym czasie, który wymaga od nas wzmacniania potencjału obronnego naszego państwa, dając tym samym świadectwo dojrzałości i gotowości do podejmowania najtrudniejszych wyzwań. Konflikt w Ukrainie pokazuje, jak ważnym i cennym ogniwem sił zbrojnych jest obrona terytorialna. Od dziś Wy również stajecie się jej częścią. Pamiętajcie, nasza brygada bez Was – żołnierzy ochotników – nie istnieje” – zwracał się do żołnierzy WOT.
Głos zabrał starosta wyszkowski Jerzy Żukowski zwracając się zarówno do żołnierzy, jak i dowódców:
„Żyję tak, by zawsze być gotowym” – te piękne słowa, które zawarte są w Credo terytorialsa unaoczniły się właśnie dziś, kiedy 61 ochotników, którzy przeszli szkolenie podstawowe, wypowiedziało jedne z najważniejszych słów w ich życiu. To motto staje się dewizą życiową grupy wyjątkowych i odważnych ludzi, którzy postanowili część swojego życia poświęcić Ojczyźnie.
Żołnierze! Od dziś jesteście nie tylko obywatelami Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, jesteście częścią Wojska Polskiego. Rozpoczynacie realizację niezwykłej Misji, podczas której będziecie najbliżej potrzeb, zagrożeń, będziecie w ciągłej gotowości do obrony i wspierania Waszych rodzin, sąsiadów i całej lokalnej społeczności. Wielu z nas z niepokojem patrzy na sytuację za naszą wschodnią granicą, gdzie od kilku miesięcy bohaterski naród ukraiński walczy z agresorem stawiając czoło ogromnemu niebezpieczeństwu. Jestem przekonany, że w sytuacji zagrożenia naszej Ojczyzny, Wy będziecie gotowi by bronić naszych granic i nieść pomoc potrzebującym. Z pewnością wielu z Was jest zaangażowanych w bezinteresowną pomoc ludności uchodźczej, która w naszym kraju znalazła schronienie i bezpieczną przystań. W imieniu własnym i wszystkich mieszkańców Powiatu Wyszkowskiego pragnę pogratulować i złożyć wyrazy najwyższego uznania za Waszą postawę i męstwo, które przywiodło Was do formacji Wojsk Obrony Terytorialne. Na ręce dowódcy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej składam podziękowania, za dotychczasową i owocną współpracę z Powiatem Wyszkowskim. Panie Pułkowniku, dziękuję za okazaną pomoc podczas pandemii. Terytorialsi z 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej pełnili ofiarną służbę w naszym powiatowym szpitalu, Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku, a także w Domach dla Dzieci. Obecność żołnierzy pozwoliła na jeszcze bardziej bezpieczne funkcjonowanie placówek w trudnym czasie zagrożenia koronawirusem i dała świadectwo, że terytorialni są zawsze gotowi i zawsze blisko. Cała społeczność Powiatu Wyszkowskiego jest zaszczycona, że po raz pierwszy przysięga wojskowa odbywa się na terenie naszego powiatu. Jestem także dumny, że wśród żołnierzy składających dziś przysięgę są nasi mieszkańcy.
Jeszcze raz gratuluję nowo zaprzysiężonym Żołnierzom, ich rodzinom i dowódcom. Walczcie tak, by nie złamały Was żadne przeciwności. Bądźcie pomocnym ramieniem i tarczą dla naszej społeczności. Stójcie na straży wartości, o które walczył Wasz patron.”
61 ochotników, którzy ukończyli szkolenie podstawowe w ramach projektu „Wakacje z WOT” w obecności towarzyszących im żołnierzy, którzy ukończyli ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze, uroczyście złożyło przysięgę na sztandar. Następnie żołnierze wysłuchali przedstawicieli Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej
79 Pułku Piechoty, którzy w krótkiej inscenizacji odegrali moment przysięgi i rotę składaną od 14 lutego 1942 r. przez żołnierzy Armii Krajowej. Nie mogło zabraknąć duchowego wsparcia i błogosławieństwa, którego żołnierzom udzielił ks. ppor. Karol Skrodzki z parafii św. Idziego w Wyszkowie – kapelan 52 Batalionu Lekkiej Piechoty.
Z tej okazji dowódca 5 MBOT wyróżnił listem gratulacyjnym szeregowych: Małgorzatę Filipiak, Wiktora Krajewskiego, Jakuba Tatarkę, Natalię Żołądkiewicz, Aleksandrę Lubelską, Michała Jedynaka i Adama Piłkę. Zebrani także wysłuchali specjalnego listu skierowanego do żołnierzy przez ministra MON – Mariusza Błaszczaka.
W imieniu żołnierzy składających przysięgę głos zabrała szer. Małgorzata Filipiak.
– ,,Nie było łatwo zostawić za bramą swoje przyzwyczajenia dnia codziennego, lecz pełni motywacji i determinacji wyszliśmy naprzeciw wszystkiemu, co miało nas tu spotkać’’. Dziękowała i podkreślała jak wspaniałymi ludźmi byli ich instruktorzy: „Wydobyliście z nas wszystko, co najlepsze i pokazaliście, że potrafimy i możemy zrobić coś lepiej niż nam się wydaje. Wymagaliście od nas dużo, ale miało to na celu przekazanie nam jak największej ilości wiedzy tak, byśmy byli odpowiednio przygotowani do dalszego rozwoju”.
Zebrani mogli podziwiać defiladę na czele z orkiestrą wojskową z Radomia, w której uczestniczyli żołnierze z WOT.
Na zakończenie odbył się pokaz odbicia zakładników, musztra żołnierska, pokaz umiejętności młodych adeptów szkoły i pokaz sztuk walki w wykonaniu uczniów Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik” z Wyszkowa.

/J.Cz./

1 843 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Premiera niecodziennego dokumentu – filmu pt. „Wpisany w ojczyste dzieje. Zamek – Dom Polonii w Pułtusku”

12 lipca 2022 r. odbyła się konferencja połączoną z premierą filmu dokumentalnego przedstawiającego dzieje Zamku w Pułtusku, który od kilkudziesięciu...

Zamknij